حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/10/26 تعداد بازدید : 262
15 استان کشور با معضل چاقی مواجه اند
کارشناس ارشد تغذیه و عضو کمیته ملی تغذیه در همایش خانواده سالم در ساری، چاقی راتهدید جدی برای سلامتی مردم مازندران دانست و گفت: 15 استان دیگر نیز با این معضل درگیر هستند.
کارشناس ارشد تغذیه و عضو کمیته ملی تغذیه در همایش خانواده سالم در ساری، چاقی راتهدید جدی برای سلامتی مردم مازندران دانست و گفت: 15 استان دیگر نیز با این معضل درگیر هستند.
اعظم احمدی ، مقدار نرمال BMI (توده بدنی) را 9/24( 24 و نه دهم) عنوان و تصریح کرد: بر اساس آمارهای سال 89، توده بدنی مازندران 26 و گیلان 25 بوده است.
وی، عوامل هورمونی، ژنتیکی، وضعیت روانی و عصبی، جنس و سن افراد ، بیماریها و مصرف برخی داروها را در بروز چاقی مؤثر دانست و اظهار داشت: با ورزش می توان توده های چربی را به عضلات تبدیل کرد.
این عضو کمیته ملی تغذیه، ادامه داد: رفتارها و عادات غلط غذایی- عدم تحرک بدنی و سطح پایین تحصیلات و درآمد از مهمترین عوامل مساعد کننده چاقی است.
احمدی، سریع غذاخوردن، تماشاکردن تلویزیون هنگام صرف غذا، پرخوری و حذف میان وعده ، ریزه خواری در طول روز، خوردن تنقلات هنگام گرسنگی و نخوردن صبحانه را از جمله رفتارهای غلط غذایی برشمرد.
وی، به بیان عادات غلط در زمینه طبخ مواد غذایی پرداخت و افزود: استفاده از روشهای سرخ کردن به جای آب پز و یا بخار پز نمودن غذا- استفاده از روغنهای نامناسب مانند روغن جامد و حیوانی- تهیه چندین نوع غذا در میهمانی ها- مصرف کمتر پلوهای مخلوط مانند لوبیا پلو و نیز افزودن باقیمانده روغن به غذا برای خوشمزه تر شدن غذا و مصرف نوشابه و شیرینیها برای هضم غذا از باروهای غلط در طبخ و تناول مواد غذایی است.
این کارشناس ارشد تغذیه، تغییر شیوه زندگی ، مصرف فست فودها و کاهش مصرف سبزی و میوه را منجر به افزایش و شیوع  بیماریهای غیرواگیر دانست و گفت: افراد در استفاده از غذاهای سنتی اهتمام ورزند.
احمدی، خاطرنشان ساخت: شناخت علتها و رفتارهای درست تهیه و طبخ  و خوردن غذا- ترویج غذاهای سنتی و بومی- توزیع مناسب چربی در بدن- رژیم کم کالری و فعالیت فیزیکی مناسب از مهمترین روشهای کنترل وزن و سلامت افراد است.
15 استان کشور با معضل چاقی مواجه اند
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal