حوزه ریاست
۱۳۹۷ پنج شنبه ۳ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/10/30 تعداد بازدید : 320
کمیته عوامل اجتماعی موثر بر سلامت در مازندران ایجاد می شود
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان گفت: با توجه به اجرای طرح پزشک خانواده در استان، کمیته عوامل اجتماعی موثر بر سلامت (SDH) در زیر مجموعه کارگروه سلامت وامنیت غذایی استان پیش بینی شده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان گفت: با توجه به اجرای طرح پزشک خانواده در استان، کمیته عوامل اجتماعی موثر بر سلامت (SDH)  در زیر مجموعه کارگروه سلامت  وامنیت غذایی استان پیش بینی شده است.
دکتر محمد رضا میرزایی دستیابی به عدالت در سلامت و بررسی عوامل اجتماعی موثر بر سلامت را دو هدف اساسی سازمان جهانی بهداشت عنوان و تصریح کرد: اجرای طرح پزشک خانواده در پیشگیری از بیماریهای واگیر و غیر واگیر  موثر خواهد بود.
وی، تامین سلامت و برخورداری از زندگی سالم را از حقوق مسلم شهروندی عنوان و تصریح کرد: عوامل اجتماعی 50 درصد- بهداشت و درمان 20 درصد- عوامل ژنتیکی و بیولوژیک 15 درصد و عوامل محیطی  15 درصد بر سلامت افراد تأثیرگذار است.
دکتر میرزایی با تاکید بر اینکه عوامل اجتماعی موثر بر سلامت ریشه در شیوه زندگی مردم دارد، اظهار داشت: وضعیت دوران جنینی، تولد و کودکی، نوجوانی و جوانی- شیوه زندگی، عادات غذایی، تحرک بدنی و چاقی- طبقه اجتماعی، انزوای اجتماعی، حمایت های اجتماعی- وضعیت اقتصادی، اشتغال، تحصیلات، مسکن و نیز استرس، تنش های خانوادگی و اجتماعی، سلامت روحی و روانی- سلامت معنوی، پایبندی اخلاقی، روابط جنسی، اعتیاد به مواد مخدر و دخانیات از مهمترین عوامل اجتماعی موثر بر سلامت افراد محسوب می شوند.
وی، ادامه داد: به دلیل عدم برنامه ریزی مناسب WHO و دولت ها در سالهای گذشته و بی توجهی به عوامل اجتماعی موثر بر سلامت بار بیماریهای غیرواگیر به شدت افزایش یافته به طوری که در حال حاضر  65 درصد بار بیماریها به دوش بیماریهای غیرواگیر است و  این رقم در حال افزایش می باشد.
دکترمیرزایی با اشاره به اینکه بیش از 75 درصد مرگ ها ناشی از بیماریهای غیرواگیر است افزود:  این امر رابط مستقیمی با عوامل اجتماعی دارد.


*بیماریهای قلبی عروقی، سرطانها، دیابت و حوادث عمده ترین دلایل مرگ در مازندران است

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در بخش دیگر از سخنانش، عادات غذایی مردم استان از جمله پرحجم خوری، چربی خوری، شیرینی خوری- کم تحرکی - اعتیاد به سیگار و مواد مخدر و مصرف قلیان - آلودگی های زیست محیطی (زباله، فاضلاب، آلودگی سواحل خزر و رودخانه های استان)-معضل بیکاری و اشتغال در استان-مصرف بالای سموم کشاورزی و استرس و اختلالات روانی را از مهمترین عوامل اجتماعی موثر بر سلامت مردم این استان عنوان کرد.
دکتر میرزایی اظهار داشت: بیماریهای قلبی عروقی و فشار خون 43 درصد- سرطانها 5/13( سیزده و نیم) درصد- دیابت 9 درصد و حوادث و سوانح  5/11(یازده و نیم) درصد  مرگهای  مازندران را به خود اختصاص دادند.
وی به بیان راهکارهای اجرایی برای پرداختن به عوامل اجتماعی موثر بر سلامت در استان پرداخت و گفت: تشکیل کمیته عوامل اجتماعی موثر بر سلامت - راه اندازی مرکز تحقیقات (SDH) در دانشگاه علوم پزشکی مازندران- انجام پروژه های تحقیقاتی میدانی و تدوین سند توسعه راهبردی سلامت استان از جمله راهکارهای اجرایی پرداختن به این امر است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، اجرای پزشک خانواده را یکی از راههای ارتقا سلامت مردم دانست و تصریح کرد: جلب مشارکت دستگاههای اجرایی و نیز افزایش دانش سلامت مردم با مشارکت رسانه ها، صدا، سیما و همکاری دانشگاهها، آموزش و پرورش و مراکز علمی، فرهنگی استان از دیگر راه های ارتقا سلامت می باشد.
دکتر میرزایی، با بیان اینکه 5 محور در 52 شاخص برای دستیابی به عدالت در سلامت پیش بینی شد، گفت: این محورها شامل سلامت( 20 شاخص)، محیط فیزیکی و زیر ساخت(7 شاخص)، توسعه انسانی و اجتماعی(17 شاخص)، توسعه اقتصادی(4 شخص)  و  حکمرانی( 4شاخص) است.
کمیته عوامل اجتماعی موثر بر سلامت در مازندران ایجاد می شود
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal