حوزه ریاست
۱۳۹۷ يکشنبه ۶ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/11/17 تعداد بازدید : 275
قليان جايگزين سالمي براي سيگار نيست
کارشناس مسوؤل بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تأکید بر اینکه قليان جايگزين سالمي براي سيگار نيست، گفت: برخلاف باورهاي عمومي، دودي که از قليان خارج مي شود حاوي مواد مسموم متعددي است که از عوامل شناخته شده ايجاد سرطان، بيماريهاي قلبي و امراض ديگر هستند.
کارشناس مسوؤل بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تأکید بر اینکه قليان جايگزين سالمي براي سيگار نيست، گفت:  برخلاف باورهاي عمومي، دودي که از قليان خارج مي شود حاوي مواد مسموم متعددي است که از عوامل شناخته شده ايجاد سرطان، بيماريهاي قلبي و امراض ديگر هستند.
رستم مژده در سخنانی ضمن بیان مطلب بالا، افزود: قلياني که براي تدخين تنباکوي ميوه اي استفاده می شود ترکيبي از تنباکو، ملاس قند و اسانس ميوه و دیگر مواد مضر است، که در مقايسه با سيگار شخص را به مدت بيشتري در معرض دود فراوان قرار مي دهد.
وی با اشاره به اینکه کشيدن يک قليان، شخص را در معرض دودي قرار ميدهد که ۱۰۰ مرتبه از يک عدد سيگار بيشتر است، تصریح کرد: سازمانهاي بهداشتی بر این باورند افراد غير سيگاري که در معرض دود دست دوم قليان قرار مي گيرند نيز در معرض خطر ابتلا به همان بيماري هايي هستند که افراد سيگاري و در معرض دود دست اول را تهديد مي کند.
 
*وجود 400 نوع ماده سمی و سرطان زا در تنباکو
این کارشناس مسوؤل بهداشت محیط مازندران ادامه داد: تنباكوي مصرفي در قليان ۴۰۰ نوع ماده سمي و سرطان‌زا را در خود دارد و تنباكوهاي ميوه‌اي علاوه بر اين ۴۰۰ نوع سم، مضرتر نيز می باشد.
مژده با اشاره به اینکه، قليان‌هاي ميوه‌اي علاوه بر داشتن ۴۰۰ نوع سم به دليل وجود مواد افزودني موجب آلرژي، آسم و حساسيت بیشتر در مصرف کننده مي‌شوند، افزود: هيچ فرقي بين قليان‌هايی با تنباكوي سنتي و ميوه‌اي وجود ندارد، اما قليان‌ با تنباكوي ميوه‌اي به دليل وجود مواد افزودني ضرر بيشتري نيز دارند.
وی، در خصوص اين مطلب كه چون دود قليان از روي آب گرفته مي‌شود و ضرر ندارد خاطرنشان ساخت: آب قليان فقط به میزان بسیار کم نيكوتين دود را در یافت می نماید، اين در حالي است كه كم شدن نيكوتين باعث مي‌شود فرد قلياني براي تأمين نياز خود قليان بيشتري مصرف كرده و در نتيجه خطرات بيشتر و مضرات زيادتري براي او ايجاد مي‌شود.
 این کارشناس مسوؤل بهداشت محیط، عوارض خوش خيم قليان را  رفلكس معده، زخم معده، سوء‌ هاضمه عنوان و تصریح کرد: عوارض بدخيم و خطرات عمده آن شامل انواع سرطان‌ها به ویژه سرطان مثانه، تنگي نفس، حساسيت و آسم است كه در درازمدت بين پنج تا ۱۰ سال خود را در مصرف کننده نشان  مي‌دهد.
وی ادامه داد: تحقیقات ثابت کرده  افراد سیگاری و قلیانی  تا زمانی که میزان نیکوتین دریافتی در آنها به آستانه مورد نیاز برای رفع حالت وابستگی برسد، به کشیدن سیگار و قلیان ادامه می ‌دهند. پس با فرض جذب بخشی از نیکوتین موجود در دود قلیان در اثر عبور آن از آب، مصرف‌ کنندگان قلیان برای رسیدن به آستانه ارضای وابستگی، با استنشاق مقادیر بسیار زیادتر دود، در معرض مقادیر بیشتری مواد شیمیایی سرطان‌زا و گازهای خطرناک مثل منو‌اکسید‌کربن قرار می گیرند.این موضوع مصرف‌ کنندگان قلیان و اطرافیان آنها را که در مواجهه با دود تحمیلی آن قرار دارند، همانند مصرف ‌کنندگان سیگار به انواع سرطان ها، بیماری های قلب و عروق، تنفسی و آثار سوء در دوران بارداری مبتلا خواهد ساخت.
 
*مواد سمی موجود در توتون و تنباکو عوارض ناگواری بهمراه دارد
مژده با بیان اینکه کشیدن قلیان حجم تنفسی بدن را کاهش داده و مواد سمی ناشی از نوع توتون و تنباکوی قلیان، سلامت افراد را با خطر روبرو می سازد، اظهار داشت: این ترکیب به ‌علت حرارت زیاد، موادی را وارد بدن می‌ کند که عوارض ناگواری برای انسان به ‌دنبال دارد .
این کارشناس مسوؤل بهداشت محیط ادامه داد: متأسفانه به اکثر تنباکو‌هایی که در سال های اخیر به بازار آمده اسانس‌هایی اضافه می‌ شود و علاوه بر تحریک دستگاه تنفس موجب حساسیت و آلرژی می‌ شوند که علائم  آلرژیک و سرفه‌های مزمن همراه با خلط را برای فرد مصرف کننده به همراه دارد.
وی در خصوص تصور غلط بعضی افراد  نسبت به عدم آسیب دود قلیان به ریه خاطرنشان ساخت: این تصوری اشتباه، است که اگر دود قلیان وارد ریه نشود و فقط از راه دهان خارج شود، آسیبی به ریه‌ها وارد نمی ‌شود چون دود از طریق مخاط دهان و حنجره جذب بدن گشته و آثار سوء خود را می ‌گذارد حتی در هوایی که دود قلیان آزاد می ‌شود، افرادی که قلیان نمی‌ کشند و در معرض دود قرار گرفته اند، در طولانی‌ مدت دچار عوارض آن خواهند شد.
مژده در پایان سخنانش، اذعان داشت: بیماریهای عفونی مثل هپاتیت ب (در اثر استفاده مشترک از شیلنگ قلیان) و افزودن الکل یا داروهای روانگردان به تنباکوی قلیان  از دیگر خطرات استعمال قلیان به شمار می رود.
قليان جايگزين سالمي براي سيگار نيست
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal