حوزه ریاست
۱۳۹۷ يکشنبه ۶ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/11/24 تعداد بازدید : 180
سرطان سومین عامل مرگ و میر در ایران است
مسئول واحد پيشگيري و مبارزه با بيماريهاي غيرواگير شبکه بهداشت و درمان آمل گفت: پس از بيماريهاي قلبي عروقي وسوانح وحوادث، سرطان سومين عامل مرگ و مير در ايران محسوب می شود.
مسئول واحد پيشگيري و مبارزه با بيماريهاي غيرواگير شبکه بهداشت و درمان آمل گفت: پس از بيماريهاي قلبي عروقي وسوانح وحوادث، سرطان سومين عامل مرگ و مير در ايران محسوب می شود.
دکتر اکرم مومني با بیان اینکه بيش از 25 ميليون نفر در دنيا با سرطان زندگي مي کنند، افزود: سالانه بيش از 11 ميليون نفر به اين بيماري مبتلا مي شوند و 7 ميليون مرگ ناشي از سرطان اتفاق مي افتد .
این کارشناس، با تأکید بر اینکه رشد ابتلا و مرگ و میر در اثر سرطان در کشورهاي در حال توسعه  به چشم می خورد، اظهار داشت: ساليانه بيش از30 هزار نفر از ايرانيان در اثر بيماري سرطان، جان خود را از دست مي دهند.
دکتر مومني با اشاره به اینکه تخمين زده مي شود ساليانه بيش از 80 هزار مورد جديد سرطان، در کشور اتفاق مي افتد، افزود:  با افزايش اميد به زندگي و افزايش درصد سالمندي در جمعيت کشور، انتظار مي رود موارد بروز سرطان در دو دهه آينده به دو برابر فعلي، افزايش يابد.
وی خاطرنشان ساخت: براساس گزارش سال 2008 در ايران، 82/55 ( 55 و 82 صدم ) درصد سرطان در مردان و 18/44 (44 و 18 صدم) درصد سرطان در زنان مشاهد شد.


*یک سوم سرطانها در مراحله اولیه تشخیص، قابل درمان است
مسئول واحد پيشگيري و مبارزه با بيماريهاي غيرواگير شبکه بهداشت و درمان آمل، شايعترين سرطانها در مردان را سرطان معده، مثانه، پروستات، روده بزرگ، دستگاه خونساز، ريه، مري، اعصاب مرکزي، غدد لنفاوي وپوست عنوان و تصریح کرد: سرطان پستان، پوست، روده بزرگ، معده، مري، دستگاه خونساز، تيروئيد، تخمدان و رحم از جمله شايعترين سرطان ها در زنان است.
دکتر مومنی، ادامه داد: افراد در صورت مشاهده علائمی همچون وجودتوده در بدن - تغيير در يك خال پوستي-زخمي كه بهبود نمي يابد- سرفه يا گرفتگي صدا به طور مداوم- سوء هاضمه يا اختلال در بلع به طور مداوم- تهوع يا سرفه خون آلود- تغيير در عادات طبيعي روده مانند اسهال يا يبوست دايم- كاهش وزن غيرقابل توجيه- وجود هرگونه خون در ادرار يا مدفوع و هر خونريزي غيرطبيعي و بي اشتهايي غيرقابل توجيه به پزشک مراجعه کنند.
وی، با تأکید بر اینکه يک سوم کانسرها در مراحل اوليه تشخيص ، قابل درمان هستند، تصریح کرد: با ترک سیگار و پرهیز از مصرف الکل- استفاده روزانه از سبزی و میوه تازه- استفاده از غلات و حبوبات كه فيبر فراوان دارند- افزایش فعالیت فیزیکی و دوری از افزایش وزن- محدود کردن غذاهای پر چرب- در معرض نور آفتاب نبودن- دوري از مواد سرطانزا مانند بنزن، خروجي خودروها، هيدروكربنهاي آروماتيك، آزبست و..) و معاينات دوره اي توسط خود فرد می توان از بروز سرطان پیشگیری نمود.
سرطان سومین عامل مرگ و میر در ایران است
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal