حوزه ریاست
۱۳۹۷ يکشنبه ۶ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/12/23 تعداد بازدید : 224
25 درصد بزرگسالان به بیماری فشارخون بالا مبتلا هستند
معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تاکید بر اینکه بیماری فشار خون علامتی ندارد از این رو به قاتل خاموش معروف است، گفت: 25 درصد از افراد بزرگسال به این بیماری مبتلا هستند و بیشتر این افراد از مشکل خود آگاهی ندارند.
معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تاکید بر اینکه بیماری فشار خون علامتی ندارد از این رو به قاتل خاموش معروف است، گفت:  25 درصد از افراد بزرگسال به این بیماری مبتلا هستند و بیشتر این افراد از مشکل خود آگاهی ندارند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دکتر نادر آهنگر در جلسه ستاد استانی که به منظور هماهنگي اجرايي برنامه هاي هفته سلامت  با دستگاههای اجرایی مرتبط در ساری برگزار شد، ضمن بیان مطلب بالا، افزود: بر اساس آمارهای سال 2000 فشارخون بالا سبب مرگ یک میلیون و700 هزار نفر یعنی حدود 13درصد کل مرگ های دنیا شده است.
وی، با اشاره به اینکه 18 تا 24 فروردین به عنوان هفته سلامت نامگذاری شده، افزود: زندگی سالم، بدور از فشارخون بالا شعار امسال هفته سلامت انتخاب شده است.
دکتر آهنگر، با تاکید بر اینکه ایجاد حساسیت و لزوم توجه مردم به حوزه های بهداشتی ارتقا سلامت افراد را در پی دارد، اظهار داشت: استان مازندران یکی از استانهای پرخطر در زمینه فشار خون، کلسترول،  قند خون و افزایش وزن به شمار می آید به طوری که این استان از نظر میانگین چاقی رتبه اول کشوری را داراست.
معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ادامه داد: تا سال 2005 یک میلیارد نفر مبتلا به فشار خون بالا در دنیا وجود داشت که 4 میلیون نفر از آنها در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند.
دکتر آهنگر، با بیان اینکه پیش بینی می شود تا سال 2025 شیوع فشار خون بالا، 60 درصد در جهان افزایش یاید،  تصریح کرد: تعداد مبتلایان به فشارخون بالا، در 12 سال آینده به بیش از یک میلیارد خواهد رسید.
وی، با بیان اینکه در کشور ما 40 درصد مرگها و 5/10( ده و نیم) درصد بار بیماریها ناشی از بیماریهای قلبی عروقی است، افزود: بر اساس آمارهای انجام شده در سال 88، حدود 16 درصد افراد 15 تا 64 سال دارای فشار خون بالا هستند.
دکتر آهنگر،  اظهار داشت: به منظور کنترل برخی از بیماریهای غیرواگیر از جمله فشارخون، کلسترول و دیابت  به برنامه ریزی بلندمدت نیازمندیم.
معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مازندران، علت عمده سکته های قلبی، مغزی و نارسایی کلیه را فشار خون بالا دانست و اظهار داشت: تنها یک چهارم بیماران در حال درمان هستند.
وی،  افزایش سن- مصرف زیاد نمک- وزن زیاد- مصرف رژیمهای غذایی نادرست و شیوه زندگی بی تحرک و مصرف الکل را از مهمترین عوامل  ابتلا به  بیماری فشارخون دانست و افزود:  با دقت در نوع غذاهای مصرفی و انجام فعالیتهای بدنی  می توان از ابتلا به این بیماری پیشگیری نمود.
مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه نیز در این نشست با بیان اینکه، 800 هزار مازندرانی بالای 40 سال وجود دارد که در زمینه آموزش بیماریهای غیرواگیر از جمله فشارخون بالا، از گروه های هدف محسوب می شوند، گفت: برنامه ریزی و سیاستگذاریهای صحیح و اصولی  در کنار افزایش آگاهی مردم، منجر به ارتقا سلامت می شود.
رقیه زکی زاده، خواهان افزایش مشارکت بیشتر مردم در ارجرای برنامه های پشگیری از بیماریهای غیرواگیر شد و افزود: سهم وزارت بهداشت در این زمینه تنها  25 درصد است  و بقیه به مشارکت مردم و سایر سازمانها  نیاز دارد.
وی، اجرای برنامه های تلویزیونی- ارسال پیامکهای آموزشی برای گروه های هدف- برپایی چادرهای سلامت – درج پیامهای آموزشی در سطح شهرها از طریق نصب بنر و بالون- آشنایی دانش آموزان با بیماری فشارخون و همایش پیاده روی  را از جمله برنامه های پیشنهادی در هفته سلامت  عنوان کرد.
گفتنی است در این نشست ، نمایندگان دستگاه های اجرایی استان برنامه های پیشنهادی خود را در زمینه هفته سلامت به بحث و تبادل نظر گذاشتند.

25 درصد بزرگسالان به بیماری فشارخون بالا مبتلا هستند
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal