حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1392/01/17 تعداد بازدید : 172
فشارخون بالا، اولین عامل مرگ و میر بیماران قلبی عروقی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفتگو با خبرنگاران، فشارخون بالارا نخستین عامل مرگ و میر بیماران قلبی عروقی دانست و گفت: 17 و نیم درصد از جمعیت 15 تا 64 سال دنیا به این بیماری مبتلا هستند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفتگو با خبرنگاران، فشارخون بالارا نخستین عامل مرگ و میر بیماران قلبی عروقی  دانست و گفت: 17 و نیم درصد از جمعیت 15 تا 64 سال دنیا به این بیماری مبتلا هستند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دکتر محمدرضا میرزایی، با اشاره به اینکه هر ساله 7 آوریل سالروز جهانی سلامت نامگذاری شده، افزود: با توجه به گسترش بیماریهای غیرواگیر شعار امسال سالروز جهانی سلامت" فشار خون را جدی بگیریم" انتخاب شد.
وی تصریح کرد: هفته ملی سلامت در ایران از 18تا 24 فروردین ماه است که در این هفته برنامه های مختلف آموزشی برای آشنایی احاد جامعه از بیماری فشارخون و پیشگیری از آن برگزار می شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، فشارخون و بیماریهای قلبی عروقی را اولین عامل مرگ و میر در کشور دانست و اظهار داشت: این بیماریها 43 درصد از مرگهای استان را به خود اختصاص می دهند.
دکتر میرزایی، با بیان اینکه 5/15 ( 15 و نیم) درصد جمعیت بالغ مازندران به فشارخون  و 5/54 ( 54 و نیم)درصد به افزایش وزن دچار هستند، افزود: این درحالی است که میزان مبتلایان به فشار خون و چاقی در سطح کشور به ترتیب 18  و 44 درصد گزارش شده است.
وی، مصرف سیگار  را در ابتلا به فشارخون موثر دانست و گفت: 10 درصد مردم مازندران سیگار مصرف می کنند.
دکتر میرزایی، رژیم غذایی نامناسب و چرب - مصرف زیاد نمک- وزن زیاد- استرس - مصرف سیگار و الکل- نداشتن تحرک کافی - استفاده از سوسیس و کالباس و همبرگر و پیتزا را از عوامل ابتلا به فشارخون عنوان و تصریح کرد: افراد از مصرف این گونه مواد غذایی پرهیز نمایند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، نرم جهانی مصرف نمک  را 2 تا3 گرم در روز دانست و افزود: این رقم در مازندران 5 تا 15 گرم است که باید  به 5/2 گرم در روز برسیم.
وی، ادامه داد: افراد با مصرف میوه و سبزیجات و انجام فعالیتهای بدنی می توانند از ابتلا به فشارخون  جلوگیری نمایند.
دکتر میرزایی، فشارخون نرمال را 12/8 دانست و اظهار داشت: چنانچه افراد چاق 10 درصد وزن خود را کاهش دهند 2 تا 3میلیمتر جیوه فشار خون کاهش می یابد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، رعایت عوامل پیشگیری زا و مصرف دارو  را تنها راه درمان این بیماری عنوان و خاطرنشان ساخت: ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی و مغزی از مهمترین عوارض ابتلا به فشارخون است.
گفتنی است، چاپ پوستر و بنر و نصب آن در معابر عمومی شهرها، زنگ سلامت ، برپایی همایش استانی هفته سلامت، حضور  و سخنرانی در نماز جمعه و مدارس استان از جمله برنامه های هفته سلامت در مازندران به شمار می رود.

فشارخون بالا، اولین عامل مرگ و میر بیماران قلبی عروقی
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal