حوزه ریاست
۱۳۹۷ سه شنبه ۱ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1392/01/21 تعداد بازدید : 90
همایش استانی هفته ملی سلامت برگزار شد
به مناسبت فرا رسیدن هفته ملی سلامت (18-24 فروردین 92) همایشی استانی با حضور بیش از 450 نفر از مدیران کل دستگاهای اجرایی ، رابطین سلامت، روسا و مدیران بیمارستانها و شبکه های بهداشت، مسولان آموزش سلامت ، اعضای هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی و معاون سیاسی امنیتی استانداری استان مازندران، اعضای شورای اسلامی شهر ساری به همت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و با مشارکت شهرداری ساری و جمعیت هلال احمر مازندران در ساری برگزار شد.
به مناسبت فرا رسیدن هفته ملی سلامت (18-24 فروردین 92) همایشی استانی با حضور بیش از 450 نفر از  مدیران کل دستگاهای اجرایی ، رابطین سلامت، روسا و مدیران بیمارستانها و شبکه های بهداشت، مسولان آموزش سلامت ، اعضای هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی و معاون سیاسی امنیتی استانداری استان مازندران،  اعضای شورای اسلامی شهر ساری به همت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و با مشارکت شهرداری ساری و جمعیت هلال احمر مازندران در ساری برگزار شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در این همایش ، با اشاره به اینکه سازمان جهانی بهداشت شعار "فشارخون را جدی بگیریم"  در سالروز جهانی سلامت و روز بهداشت انتخاب نموده،  افزود: فشارخون یکی از موضوعات مهم و مرتبط با سلامتی افراد است که باید به آن توجه جدی شود.
وی، ادامه داد: این بیماری یکی از مشکلات جدی بشر در دنیای کنونی است به طوری که در کشور ما 16 تا 18 درصد افراد به این بیماری مبتلا هستند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با تاکید بر اینکه بیماری پرفشارخون بدون علامت بروز می کند، تصریح کرد: به دلیل اینکه این بیماری علامتی ندارد به قاتل خاموش معروف است.
دکتر ناصحی، سکته مغزی، بیماریهای قلبی عروقی، نارسایی های کلیوی و چشمی را مهمترین عوارض بیماری فشارخون بالا دانست و اظهارداشت: شناخته شده ترین راه مبارزه با این بیماری پیشگیری از طریق آموزشهای لازم ، تغییر در سبک زندگی، تحرک بدنی و کاهش استرس و مسایل روانی است.
وی، مصرف بیش از حد نمک را نیز در بروز بیماری فشارخون موثر دانست و تصریح کرد: به طور متوسط هر فرد باید روزانه 2/3( دو و سه دهم) گرم نمک مصرف کند این درحالی است که مصرف نمک در مازندران بیش از این مقدار است.

*چاقی و افزایش وزن، منجر به  فشارخون بالا می شود
قایم مقام وزیر بهداشت در مازندران، با اشاره به اینکه از هر 5 مازندرانی یک نفر به فشارخون بالا مبتلاست  خاطرنشان کرد: چاقی زمینه ایجاد پرفشارخونی را فراهم می آورد.
دکتر ناصحی، با بیان اینکه در کشور ما بیش از 80 درصد افراد، کمتر از 5 واحد میوه و سبزیجات در طول روز مصرف می کنند ادامه داد: با توجه به اینکه مازندران یکی از استانهای برخوردار از انواع میوه و سبزیجات است ولی مصرف میوه و سبزیجات مردم آن بسیار پایین است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، اظهار داشت: 87/5( هشتاد و هفت و نیم) درصد مردم این استان کمتر از 5 واحد میوه و سبزیجات مصرف می نمایند .
وی، میانگین میزان بیماریهای قلبی را 40 درصد در کشور عنوان و تصریح کرد: میانگین مازندران در این زمینه 55 درصد است و متاسفانه هر ساله یک واحد به آن افزوده می شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، بیماریهایی نظیر فشارخون، دیابت، قلبی عروقی و افزایش وزن را منجر به کاهش طول عمر افراد دانست و گفت: مردم با رعایت رژیمهای غذایی مناسب و تحرک کافی و دوری از تنشهای روانی سلامت خود را ارتقاء دهند.
دکتر ناصحی، در بخش دیگری از سخنانش، به ارتقاء دانشگاه علوم پزشکی مازندران از تیپ دو به تیپ یک کشوری  اشاره و تصریح کرد: این دانشگاه در دوره 25 ساله عمر خود با همت پژوهشگران،  اعضای هیات علمی و پرسنل آن توانسته به این موفقیت دست یابد.
وی، کسب رتبه های نخست در ارزیابی عملکرد بین 120 دستگاه اجرایی مازندران و تکریم ارباب رجوع، مقام نخست در بین دانشگاه های تیپ دو در حوژه پژوهش، مقام برتر در بخش تحقیقات دانشجویی، توسعه کمی و کیفی آموزشی و ایجاد ظرفیتهای جدید پژوهشی، تعداد بالای مقالات بین المللی و دیگر رتبه های برتر علمی و پژوهشی را از جمله دستاوردهای دانشگاه علوم پزشکی مازندران عنوان کرد.
دکتر ناصحی، ادامه داد: 50 رشته آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه علوم پزشکی مازندران وجود دارد.
وی توفیقات کسب شده را زحمات مدیران گذشته و حال دانست و افزود: امیدواریم آیندگان بتوانند این دستاوردها را حفظ کنند.

*ارتقاء شاخصهای بهداشتی مازندران در حوزه سلامت

دکتر ناصحی، از رشد شاخصهای بهداشتی و سلامت در مازندران اشاره و تصریح کرد: در زمینه مرگ کودکان زیر 5 سال 40 درصد کاهش داشتیم و مرگ مادران باردار نیز در استان به صفر رسیده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ارتقا شاخصهای سلامت را نشانه پویایی مراکز و بخشهای حوزه سلامت دانست و گفت: به منظور افزایش رضایت بیماران از عملکرد بخشهای درمانی، در سال گذشته 9 میلیارد تومان هزینه کردیم تا پزشکان تمام وقت حضور داشته باشند.
وی، ادامه داد: 130 پزشک تمام وقت درمراکز درمانی استان فعالیت می کنند.
دکتر ناصحی با بیان اینکه دانشگاه های علوم پزشکی تنها 25 درصد در سلامت افراد نقش دارند، گفت: نقش سازمانها و ادارات مرتبط با حوزه سلامت و مردم 75 درصد است.
وی خاطرنشان کرد: امیدواریم روزی برسد استان مازندران از هرگونه بیماری عاری و تمامی مردم آن  سالم باشند و دیگر نگران میزان سموم باقی مانده در میوه ای که مصرف می شود نباشیم.

همایش استانی هفته ملی سلامت برگزار شد
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal