حوزه ریاست
۱۳۹۷ دوشنبه ۳۱ ارديبهشت
br ENGLISH
تاریخ: 1392/01/31 تعداد بازدید : 159
الگوی ابتلا به بیماری ایدز در حال تغییر است
رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت در نخستین کارگروه سلامت و امنیت غذایی مازندران با بیان اینکه بیماری ایدز در اکثر موارد 80 درصد از طریق تماسهای جنسی و 20 درصد از طریق اعتیاد منتقل می شده گفت: این الگو در حال تغییر است به طوری که موارد ابتلا از طریق اعتیاد و مصرف مواد مخدر در حال افزایش است.
رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت در نخستین کارگروه سلامت و امنیت غذایی مازندران با بیان اینکه بیماری ایدز در اکثر موارد 80 درصد از طریق تماسهای جنسی و 20 درصد از طریق اعتیاد منتقل می شده گفت: این الگو در حال تغییر است به طوری که موارد ابتلا از طریق اعتیاد و مصرف مواد مخدر در حال  افزایش است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دکترمحمدمهدی گویا، ضمن بیان مطلب بالا، افزود: در حال حاضر در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و کشورهای شوروی سابق و اروپایی شرقی بیماری ایدز با سرعت در حال افزایش است.
وی،  با بیان اینکه 95 درصد موارد ابتلا به عفونت ایدز در سالهای اخیر مربوط به کشورهای در حال توسعه است، اظهار داشت: چنانچه این بیماری کنترل نشود خسارت سنگینی به  حوزه سلامت افراد وارد می آورد.
رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، با تاکید بر اینکه مهار این بیماری به تعامل بین بخشی نیاز دارد، افزود: افراد جامعه باید آگاهی های خود را نسبت به این بیماری و نحوه ابتلا به آن افزایش دهند.
دکتر گویا، ادامه داد: کشورهایی که راه اول انتقال این بیماری اعتیاد است در معرض خطر بیشتری قرار دارند .


*شناسایی 282 بیمار مبتلا به HIV در مازندران
وی، با تاکید بر اینکه ایران نیز در معرض خطر عفونت ویروس ایدز قرار دارد، گفت: در مازندران 282 بیمار مبتلا به HIV شناسایی شد  و 105 نفر نیز جان خود را به دلیل ابتلا به این بیماری از دست دادند.
رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، ضمن اشاره به اینکه تعداد مبتلایان به ایدز در این استان باید بیش از 1500 نفر باشد، افزود: تا کنون یک پنجم مبتلایان را شناسایی کردیم و بقیه افراد به راحتی در میان ما زندگی می کنند و عفونت خود منتقل می نمایند.
دکتر گویا، خاطرنشان ساخت: مراکزی که می تواند به افراد دارای رفتارهای پرخطر دارند کمک کند کم است.
وی،  با بیان اینکه این کمبودها از ساری به سمت غرب بیشتر مشاهده می شود، ادامه داد: برای فعال تر شدن اینگونه مراکز به نیروی انسانی و تجهیز مراکز بهداشتی درمانی نیاز است.
رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، با تاکید بر اینکه مازندران در زمینه بیماری ایدز جز استانهای پرخطر کشور محسوب می شود، گفت: استانهای کرمانشاه، فارس، هرمزگان، خراسان رضوی ، اصفهان و تهران از استانهای پرخطر در این زمینه هستند.
الگوی ابتلا به بیماری ایدز در حال تغییر است
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal