حوزه ریاست
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1392/01/31 تعداد بازدید : 146
فشارخون بالا عامل 62 درصد سکته های مغزی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان که به میزبانی این دانشگاه در ساری برگزار شد، با اشاره به شعار روز جهانی بهداشت مبنی بر" فشار خون را جدی بگیریم"، گفت: 49 درصد بیماریهای قلبی و 62 درصد سکته های مغزی در اثر فشارخون بالا رخ می دهد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان که به میزبانی این دانشگاه در ساری برگزار شد، با اشاره به شعار روز جهانی بهداشت مبنی بر" فشار خون را جدی بگیریم"، گفت: 49 درصد بیماریهای قلبی و 62 درصد  سکته های مغزی در اثر فشارخون بالا رخ می دهد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دکتر محمدرضا میرزایی با بیان اینکه در ایران 40 درصد مرگها را فشارخون و 5/10( 10 و نیم) درصد کل باربیماریها ناشی از بیماریهای قلبی عروقی است، افزود:  16 درصد افراد 15 تا 64 سال دارای فشارخون بالا هستند.
وی،  عوامل وراثت، سن، چاقی، فعالیت کم بدنی، مصرف الکل و مصرف زیاد نمک را در ابتلا به بیماری فشارخون موثر دانست و تصریح کرد: در کشور درصد افرادی که کمتر از 5 واحد میوه  وسبزی مصرف می کنند بالاتر از 80 درصد  و در مازندران 5/87 ( هشتاد و هفت و نیم) درصد است که باید به  60 درصد در استان برسیم.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با تاکید بر اینکه تحرک مردم مازندران نسبت به میانگین کشوری کمتر است، اظهار داشت: این استان در چاقی رتبه یک را داراست که  جایگاه خوبی نیست.
دکتر میرزایی با بیان اینکه بیش از 300 هزار نفر  در مازندران مبتلا به بیماری  فشارخون هستند، افزود: نیمی از این افراد از بیماری خود آگاهی ندارند.
وی، تغییر شیوه زندگی، کاهش مصرف نمک و چربی، تحرک بدنی، عدم مصرف سیگار، دوری از استرس را مهمترین عوامل پیشگیری از ابتلا به فشارخون دانست و گفت: آموزش ضمن خدمت به تمامی مدیران و کارکنان، طرح نظام پرستاری برای اندازه گیری فشارخون  و ادغام مراقبتهای بیماری فشارخون در نظام سلامت از جمله سیاستهای کشوری در راستای مبارزه با فشارخون بالا در سال جاری می باشد.
فشارخون بالا عامل 62 درصد سکته های مغزی
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal