حوزه ریاست
۱۳۹۸ جمعه ۳ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1389/02/11 تعداد بازدید: 0
مراسم بزرگداشت مقام استاد در دانشگاه برگزار شد
مراسم گرامیداشت سالروز شهادت استاد مطهری و بزرگداشت مقام استاد در دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار شد .

مراسم گرامیداشت سالروز شهادت استاد مطهری و بزرگداشت مقام استاد در دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار شد .در این مراسم دکتر محمد مهدی ناصحی رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران با تسلیت سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) با اشاره به ارزش والای مقام معلم و استاد در اسلام گفت : در اسلام جایگاه ویژه ای برای مقام معلم و استاد وجود دارد و تاکیدات فراوانی برحفظ شان استاد و معلم شده است .

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به سخنان حضرت علی (ع) درباره ارزش استاد که فرمود "هرکس کلمه ای به من بیاموزد مرا بنده خود کرده است " افزود : معلم و استاد هم باید خالص ، عامل به گفتار ، عاشق تربیت و دور از دنیاپرستی باشد .

وی با اشاره به گستردگی دانشگاه از لحاظ بهداشت و درمان گفت : دانشگاه علوم پزشکی مازندران یکی از گسترده ترین دانشگاه های کشور است و با هفت دانشکده و 49 رشته تحصیلی با برنامه ریزی های جدید آمو.زشی به سمت تحصیلات تکمیلی رفته و برای ارتقاء دانشگاه به تیپ یک مهیا می شود .

دکتر ناصحی به برنامه ریزی های عرصه پژوهش و تحقیقات اشاره و افزود : هدفمند کردن تحقیقات و تدوین پروژه های مادر از قبیل راه اندازی مرکز تحقیقات سرطان شمال کشور ، مرکز تحقیقات بیماری عفونی شمال کشور ، مرکز تحقیقات حوادث ، مرکز رادیوتراپی و پژوهشگاه پردیس از جمله برنامه های حوزه پژوهش و تحقیقات است .

در ادامه این برنامه دکتر انوشیروان محسنی نائب رییس کمسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه توسعه اقتصادی،اجتماعی ،فرهنگی و سیاسی هر جامعه نیازمند بکارگیری ابزارها ، لوازم و امکانات است افزود: تقویت نیروی انسانی مهمترین ابزار توسعه و انسان با ارزش ترین و با اهمیت ترین ثروت یک جامعه است و برای تربیت نیروی انسانی ،آموزش امری حیاتی و ضروری است .

دکتر محسنی با اشاره به نقش دانشگاه ها در تربیت نیروی انسانی افزود : از طریق آموزش ، فراگیری علم ،اندیشه ، تفکر و پرورش استعداد ها می توان راه رسیده به قله های رفیع توسعه و پیشرفت و سازندگی را برای جامعه مهیا ساخت .

نائب رییس کمسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه به برکت انقلاب اسلامی، اندیشه های حضرت امام ، خون شهدا وایثار جانبازان شرایط برای فراگیر شدن آموزش مهیا شد افزود: با فراگیر شدن آموزش و رشد دانشگاهها در نظام سلامت به دستاوردهای ارزشمندی در بخش بهداشت ، درمان ، آموزش ، پژوهش نائل شدیم.

وی با اشاره به گوشه ای از دستاوردهای بهداشت بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی افزود: طراحی و ایجاد شبکه های بهداشت و درمان ، کاهش مرگ و میر مادران باردار ، کاهش 75درصدی مرگ کودکان زیر 5 سال ، افزایش امید به زندگی در مردان به 15 سال و خانمها به 17 سال و تولید بیش از 95 درصد داروی کشور از جمله دستاوردهای نظام سلامت است .

وی با اشاره به اینکه در سال 57 ، 14هزار و هفتصد پزشک در کشور ارائه خدمت می کردند افزود : بیش از 6 هزار نفر از این پزشکان پاکستانی ،بنگلادشی و هندی بودند اما در حال حاضر بیش از 100 هزار پزشک فارغ التحصیل ایرانی در سراسر کشور مشغول خدمت هستند .

دکتر محسنی با اشاره به اینکه در بخش پژوهش دستاوردهای خیره کننده ای دست یافته ایم افزود : با بررسی تولید علم در کشورهای جهان در سی سال اخیر توسط موسسه ساینس متریک ، جمهوری اسلامی ایران جهش بسیار بالایی داشته و ده برابر متوسط جهانی در تولید علم رشد داشته است .

وی افزود : در زمینه پزشکی همچون بیماریهای زنان ، هماتولوژی ، انکولوژی، چشم ، گوش و حلق و بینی و گوارش دستاوردهای ارزنده ای نصیب کشورمان شده است .

در ادامه این مراسم با توجه به جایگاه علمی ممتاز و یگانه و خدمات برجسته آموزشی درمانی و پژوهشی دکتر اردشیر قوام زاده در زمینه های هماتولوژی و آنکولوژی و پیوند مغز و استخوان به جامعه علوم پزشکی کشور و با توجه به حمایت وی از مرکز تحقیقات سرطان شمال کشور دکترای افتخاری دانشگاه علوم پزشکی مازندران به وی اعطا شد و در ادامه از 46 اساتید نمونه دانشگاه علوم پزشکی مازندران تجلیل بعمل آمد .

گفتنی است : دکتر اردشیر قوام زاده فوق تخصص هماتولوژی و پیوند مغز و استخوان از سوئیس اولین دوره رشته فوق تخصصی آنکولوژی و هماتولوژی در ایران را در سال 1362 تاسیس و پیوند مغز استخوان را در سال 1369را راه اندازی کرد.

وی تاکنون 30162 مورد پیوند مغز استخوان و 205 سلول تراپی با سلولهای بنیادی انجام داده است و برنده بزرگترین پیشرفت علمی جهان و عضو افتخاری ËBMT اروپا است .

در پایان دکتر اردشیر قوامزاده در ارتباط با هماتولوژی ، انکولوژی و آخرین دستاوردهای این رشته برای اساتید دانشگاه سخنرانی کرد.

/img/NoImage.jpg
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal