حوزه ریاست
۱۳۹۷ دوشنبه ۷ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1392/04/01 تعداد بازدید : 10
سند جامع ارزیابی و ساماندهی سموم محصولات کشاورزی با نگاه اجرایی تدوین شد
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، گفت: در تدوین سند جامع ارزیابی و ساماندهی، نظارت بر توزیع، عرضه و مصرف سموم آفت کش در استان دیدگاههای صرفا تئوری عنوان نشده بلکه نگاه اجرایی آن نیز مورد توجه قرار گرفت.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، گفت: در تدوین سند جامع ارزیابی و ساماندهی، نظارت بر توزیع، عرضه و مصرف سموم آفت کش در استان دیدگاههای صرفا تئوری عنوان نشده بلکه نگاه اجرایی آن نیز مورد توجه قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دکتر ابراهیم صالحی فر، در نشست اعضای کارگروه امنیت و سلامت غذایی استان، گفت: در این سند جامع، وظیفه هریک از دستگاههای مرتبط، زمان فعالیتها و بودجه مورد نیاز آن مشخص شده است.
وی با اشاره به اینکه 12 نوع سم در 5 محصول کشاورزی پرمصرف مورد بررسی قرار گرفت، تصریح کرد: در سند جامع ارزیابی و ساماندهی، نظارت بر توزیع، عرضه و مصرف سموم آفت کش در استان، راهبردهای اساسی در راستای کاهش مصرف سموم ارایه شد.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ادامه داد: چشم انداز وضعیت کشاورزی ، میزان مصرف سموم و استاندارهای مجاز آن، آفت کشها و مخاطرات استفاده از آنها، کنترل و کاهش مصرف آفت کشها،  مطالعات پژوهشی مرتبط با این امر و ارایه برنامه های راهبردی از فصلهای این سند محسوب می شود.
دکتر صالحی فر، اظهارداشت: به همراه چالشهای ارایه شده در این سند راهکارهای مختلف و متناسب با آن چالش نیز بیان شده است.


* راه اندازی سه ایستگاه ثابت منطقه ای اندازه گیری میزان سموم و سایر آلاینده ها در استان
وی، ایجاد ایستگاه های ثابت منطقه ای اندازه گیری میزان سموم و سایر آلاینده ها در سه منطقه استان را یکی از راهکارهای کاهش میزان مصرف سموم در محصولات پرمصرف کشاورزی دانست و تصریح کرد: طی سالجاری در ساری، سال 94 در آمل و سال 96 در منطقه نوشهر این ایستگاهها راه اندازی شود.
وی، با تاکید بر اینکه بالابدون میزان مصرف سموم در استان واقعیتی انکارناپذیر است، افزود: از مجموع 650 نوع آفت، بیماری و علف هرزی که در کشور وجود دارد، 427 نوع آن در مازندران یافت می شود به همین دلیل لزوم استفاده از سموم و آفت کشها در این استان ضروری است.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی در راستای وظایف خود، مسائل مرتبط به حوزه سلامت با دقت و اهمیت بیشتری پیگیری می کند.
دکتر صالحی فر، با بیان اینکه برخی از سرطانها مانند سرطان گوارش، خون و پروستات  در مازندران بیش از سایر استانهاست، گفت: وجود سرطانها و بیماریهایی مانند پارکینسون و اختلال در شد و نمو جنین، این شائبه را در ذهن ایجاد می کند که ممکن است بین مصرف سموم و آفت کشها با افزایش ابتلا به این بیماریها ارتباطی وجود داشته باشد.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، مجموع اعتبار مورد نیاز برای اجرای سند جامع ارزیابی و ساماندهی، نظارت بر توزیع، عرضه و مصرف سموم آفت کش در استان را 264 میلیارد و 948 میلیون ریال طی 5سال عنوان و تصریح کرد: با اجرای راهبردهای موجود در این سند، گام اساسی در ارتقاء ایمنی محصولات غذایی و درنهایت سلامت افراد برداشته می شود.
سند جامع ارزیابی و ساماندهی سموم محصولات کشاورزی با نگاه اجرایی تدوین شد
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal