حوزه ریاست
۱۳۹۷ يکشنبه ۶ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1392/04/01 تعداد بازدید : 8
بیش از 6 هزار حیوان گزیدگی در سال گذشته گزارش شد
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، حیوان گزیدگی را شایع ترین بیماری عفونی قابل انتقال از حیوان به انسان عنوان و تصریح کرد: 6 هزار و 900حیوان گزیدگی طی سال گذشته در استان گزارش شد که سالانه 2 میلیارد تومان برای واکسیناسیون آن هزینه می شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، حیوان گزیدگی را شایع ترین بیماری عفونی  قابل انتقال از حیوان به انسان عنوان و تصریح کرد: 6 هزار و 900حیوان گزیدگی طی سال گذشته در استان گزارش شد که سالانه 2 میلیارد تومان برای واکسیناسیون آن هزینه می شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دکتر محمدرضا میرزایی، در نشست اعضای کارگروه امنیت و سلامت غذایی استان ، با اشاره به اینکه در شمال کشور بعد از گلستان، در مازندران بیشترین حیوان گزیدگی رخ می دهد، افزود: به منظور جلوگیری از حیوان گزیدگی طی سال گذشته ، 2447 سگ ولگرد در سطح استان تلف شدند.
وی، اظهار داشت: 30 درصد گزش در روستاها و 40 درصد در شهرها اتفاق افتاده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با اشاره به اینکه 87 درصد حیوان گزیدگی در استان توسط سگها صورت گرفت،  افزود: 78.5 درصد این سگها صاحبدار و 8.9 درصد ولگرد و 10 درصد نیز توسط گربه  گزارش شد.
دکتر میرزایی، ضمن بیان اینکه، برای پیشگیری از گزش حیوانات نیاز به راهکارها و برنامه های استانی است، گفت: انتظار می رود با تامین منابع مالی و فعال شدن کمیته اتلاف سگهای ولگرد و استفاده از فرصت ادارات برای آموزش و اطلاع رسانی خطر گزش حیوانات به انسانها کاهش یابد.
وی در بخش دیگری از سخنانش، تب مالت را از جمله بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان عنوان و تصریح کرد: فروش محصولات لبنی سنتی به دلیل پاستوریزه نبودن، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد .
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، وبا را ازدیگر مجموعه های زئونوس دانست و اظهار داشت: این بیماری 13 درصد از طریق غذا، 13 درصد آب و 74 درصد به صورت مشترک حیوان و انسان قابل انتقال است.
دکتر میرزایی، کلرزنی آب را یکی از روشهای جلوگیری از این بیماری دانست و تصریح کرد: صد درصد کلرسنجی آب شهری استان مطلوب است.
وی، استفاده از یخ غیر بهداشتی و غیر استاندارد و مصرف سبزی و سالاد هایی که در اماکن عمومی عرضه می شوند را از دیگر راههای ابتلا به  بیماری وبا برشمرد و خواستار آموزش عمومی افراد جامعه به ویژه در فصل تابستان شد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، آموزش عمومی ، مشارکت بین بخشی و ارتقا نظام مراقبت بیماری را از مهمترین استراتژیهای کنترل زئونوس برشمرد و افزود: از یک هزار و 415 بیماری عفونی، 868 بیماری بین انسان و دام قابل انتقال است.
گفتنی است 15 تا 22 تیرماه هفته زئونوس( بیماری مشترک بین انسان و دام) نامگذاری شد.
بیش از 6 هزار حیوان گزیدگی در سال گذشته گزارش شد
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal