حوزه ریاست
۱۳۹۷ دوشنبه ۷ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1392/04/16 تعداد بازدید : 64
همایش منطقه ای بیماریهای مشترک بین انسان و دام در ساری برگزار شد
سومین همایش منطقه ای بیماریهای مشترک بین انسان و دام (زئونوز) با هدف جلب مشارکت و افزایش هماهنگی های بین بخشی به همت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در ساری برگزار شد.
سومین همایش منطقه ای بیماریهای مشترک بین  انسان و دام (زئونوز) با هدف جلب مشارکت و افزایش هماهنگی های بین بخشی به همت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در ساری برگزار شد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در این همایش با بیان اینکه در دنیای امروز عوامل خطرزا زندگی بشر را تهدید می کند، گفت: سبک زندگی ، بیماریهای غیرواگیر و بیماریهای واگیر مانند سل و زئونوز می تواند حیات بشر را به خطر بیاندازد.
دکتر محمدرضا میرزایی، تحرک بدنی، تغذیه مناسب و دوری از استعمال دخانیات و استرس را مهمترین شیوه سبک زندگی دانست و افزود: برای دستیابی به سلامت باید دانش و اطلاعات حوزه سلامت افراد افزایش یابد.
وی، ادامه داد: همکاری و هماهنگی بین بخشی، برنامه ریزی و جدیت در اجرای برنامه ها، سرمایه گذاری در امر پیشگیری و خدمات سلامت و ارتقاء خدمات درمان و توانبخشی از دیگر راه های دستیابی به سلامت در جامعه به شمار می آید.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران،  به تعریف بیماری مشترک بین دام و انسان پرداخت و اظهار داشت: زئونوز بیماری است که عامل اصلی انتقال آن حیوانات مهره دار هستند.
دکتر میرزایی عمده ترین بیماریهای مشترک بین دام و انسان را حیوان گزیدگی، هاری، تب مالت، تب شالیزار، لیشمانیوز جلدی(سالک) و تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، سیاه زخم جلدی وکیست هیداتیک عنوان و تصریح کرد: با توجه به شرایط محیطی، حیوان گزیدگی در مازندران  بالاست.


*بیش از 80 درصد حیوان گزیدگی در مازندران مربوط به سگ است

وی با بیان اینکه 80-90 درصد از حیوان گزیدگی در مازندران توسط سگ رخ داده، گفت: 90 درصد گزشهایی که توسط سگ صورت گرفته مربوط به سگهای صاحب دار بوده است.
دکتر میرزایی، خاطرنشان کرد: در زمینه اتلاف سگهای ولگرد نیز باید کار جدی در مازندران  انجام گیرد.
 وی، آموزش عمومی مردم و کارکنان دستگاه های درگیر را یکی از مهمترین استراتژی کنترل زئونوز دانست و افزود: ارتقاء نظام مراقبت بیماری، مشارکتهای سازمانهای مرتبط از دیگر استراتژی کنترل این بیماری است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، خواستار تامین منابع مالی به منظور کنترل زئونوز، فعال شدن کمیته اتلاف سگهای ولگرد و استفاده از فرصت ادارات و دستگاه های اجرایی در زمینه آموزش و اطلاع رسانی به مردم شد.
گفتنی است 13 تیرماه روز ملی و  15 تا 22 تیرماه به عنوان هفته ملی مبارزه با بیماریهای مشترک بین انسان و دام نامگذاری شده است.
همایش منطقه ای بیماریهای مشترک بین انسان و دام در ساری برگزار شد
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal