حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1392/04/16 تعداد بازدید : 54
49 درصد عامل بیماری زا، از حیوان به انسان منتقل می شود
مدیرکل دامپزشکی مازندران در سومین همایش منطقه ای بیماریهای مشترک بین انسان و دام (زئونوز) که به همت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران درساری برگزار شد، گفت: از میان 1709 عامل بیماری زا، 832 عامل( 49 درصد) از حیوان به انسان منتقل می شود.
مدیرکل دامپزشکی مازندران در سومین همایش منطقه ای بیماریهای مشترک بین  انسان و دام (زئونوز) که به همت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران درساری برگزار شد، گفت: از میان 1709 عامل بیماری زا، 832 عامل( 49 درصد)  از حیوان به انسان منتقل می شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دکتر مجیدمختاری، متولی کنترل بیماری زئونوز در بخش دامهای اهلی را  دامدار و دامپزشکی دانست و افزود: با توجه به ماهیت مشترک و فراگیر بودن بیماری زئونوز، ریشه کنی بیماریهای مشترک بین انسان و دام نیازمند همکاری های مشترک است.
وی، ادامه داد: برای کنترل و پیشگیری از بیماریهای مشترک بین انسان و دام نهادهایی همچون علوم پزشکی، دامپزشکی، استانداری، بهره برداران، نیروی انتظامی، شهرداریها، جهادکشاورزی و دادگستری نیاز به همکاری جدی با یکدیگر دارند.
مدیرکل دامپزشکی مازندران، با تاکید بر لزوم بهره مندی از تجربیات سایر کشورها در کنترل و مبارزه با بیماری زئونوز، اظهار داشت: واکسیناسیون دامها، سمپاشی، تست و کشتار و معدوم سازی، بازرسی قبل، حین و بعد از کشتار، آموزش و ترویج بهره برداران، همکاران بخش دولتی و خصوصی از طریق چهره به چهره و پمفلت های آموزشی و رسانه های دیداری و شنیداری از جمله شیوه های کنترل، پیشگیری  و مبارزه با بیماریهای مشترک بین انسان و دام می باشد.
مدیرکل دامپزشکی مازندران، ادامه داد: کثرت و تنوع گونه های بیماری زا، تنوع حیوانات و میزبان، دوام نسبتا قابل توجه برخی از عوامل بیماری  در محیط ، دشواری شناسایی دامهای ناقل بیماری، عدم همکاری کامل بهره برداران در اجرای برنامه های بهداشتی و لزوم هزینه و سرمایه گذاری سنگین، عدم هماهنگی کامل ارکان تصمیم ساز و تصمیم گیر برای تهیه و اجرای راهبردها و کنترل و پیشگیری از بیماریهای مشترک  از دلایل دشواری کنترل و ریشه کنی بیماریهای مشترک در بسیاری از کشورهای جهان است.
49 درصد عامل بیماری زا، از حیوان به انسان منتقل می شود
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal