حوزه ریاست
۱۳۹۷ سه شنبه ۱ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1392/04/18 تعداد بازدید : 125
هر 10 دقیقه یک نفر بر اثر ابتلا به هاری جان خود را از دست می دهد
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ضمن اشاره به اینکه هاری بیماری صد در صد کشنده است، اظهار داشت: در دنیا هر 10 دقیقه یک نفر و سالانه 55 هزار نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ضمن اشاره به اینکه هاری بیماری صد در صد کشنده است، اظهار داشت:  در دنیا هر 10 دقیقه یک نفر و سالانه 55 هزار نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دکتر محمدرضا میرزایی در گفتگو با خبرنگاران ضمن بیان مطلب بالا، گفت: هاری بیماری کشنده  و غیر قابل درمان است که در اثر گاز گرفتن حیوانات وحشی و اهلی به انسان منتقل می شود.
وی با بیان اینکه ویروس هاری در بزاق حیوانات هار وجود دارد، افزود: هرگونه گزش توسط حیوانات اهلی و به خصوص حیوانات وحشی را باید به عنوان هاری تلقی نمود .
دکترمیرزایی ، ادامه داد: سالانه 10 میلیون نفر حیوان گزیده در دنیا تحت درمان پیشگیری از هاری قرار می گیرند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با بیان اینکه بیماری هاری در ایران بومی است، گفت: مخزن اصلی این بیماری در کشور گوشتخواران وحشی هستند.
وی، بیشترین افراد حیوان گزیده را گروه سنی 10تا 16 سال دانست و اظهارداشت:  عامل بیش از 85 درصد حیوان گزیدگی ها، سگهای صاحبدار هستند.
دکتر میرزایی، گزیدگی و گازگرفتگی ، خراش و یا زخم در پوست، مخاط آلوده، تنفس درمحیط آلوده و استفاده از وسایل آلوده را مهمترین راهای انتقال ویروس هاری از حیوان به انسان عنوان و تصریح کرد: شستشوی محل گاز گرفتگی به مدت 15 دقیقه به طور عمیق مهمترین اقدام برای پیشگیری از ابتلاء به هاری است.
وی ادامه داد: خودداری از بخیه زدن زخم حیوان گزیده، عدم نگهداری سگ و گربه در منزل ، قلاده زدن و واکسیناسیون سگهای صاحبدار، جلوگیری از نزدیک شدن و تماس با سگهای خانگی و ولگرد از دیگر روشهای  پیشگیری از بیماری هاری محسوب می باشد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با تاکید بر اینکه تردد سگهای خانگی و صاحبدار در معابر عمومی و پارکها نیز می تواند خطرآفرین باشد، افزود: تمامی مراکز درمان و پیشگیری هاری در سراسر استان آماده ارایه خدمات رایگان به مردم هستند.
هر 10 دقیقه یک نفر بر اثر ابتلا به هاری جان خود را از دست می دهد
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal