حوزه ریاست
۱۳۹۷ پنج شنبه ۳ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1392/05/06 تعداد بازدید : 67
مازندران در شاخصهای بهداشتی سرآمد کشور است
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان به بیان وضعیت شاخصهای بهداشتی در مازندران پرداخت و افزود: مازندران از نظر شاخصهای بهداشتی سرآمد کشور است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان به بیان وضعیت شاخصهای بهداشتی در مازندران پرداخت و افزود: مازندران از نظر شاخصهای بهداشتی سرآمد کشور است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دکترمحمدرضا میرزایی، با تاکید بر اینکه مرگ مادر باردار یکی از شاخصهای توسعه کشورها به شمار می آید، تصریح کرد: توانستیم این شاخص را در مازندران به صفر برسانیم.
وی، ادامه داد: در مازندران پوشش مراقبتی پیش از بارداری به 77.8 درصد رسیده است ومیزان مرگ کودک زیر یک ماه و زیر 5 سال کاهش یافته است.
دکتر میرزایی، یکی از دلایل مهم مرگ کودکان زیر یک ماه را ناهنجاریهای مادرزادی دانست و تصریح کرد: پیش بینی شده در این خصوص کارهای پژوهشی در استان صورت گیرد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با اشاره به اینکه حوادث وسقوط از دلایل عمده مرگ کودکان زیر 5سال است، اظهار داشت: چنانچه دانش سلامت افراد افزایش یابد، مرگ کودکان ناشی از اینگونه حوادث نیز کاهش می یابد.


* کاهش رشد جمعیت در کشور نگران کننده است

وی، در بخش دیگری از سخنانش کاهش رشد جمعیت در کشور را نگران کننده عنوان کرد و گفت: در سال 65میزان باروری ، 6.4 درصد بود که اکنون به 1.7 درصد رسیده لذا  با این کاهش میزان باروری کلی، درآینده دچار مشکل جمعیتی خواهیم شد.
دکتر میرزایی، میزان باروری کلی در مازندران را 1.3 درصد و میزان رشد جمعیتی استان را 1.03 درصد دانست و افزود: این درحالی است که میزان باروری کلی در کشور 1.7 درصد و رشد جمعیت ملی 1.29درصد برآورد شده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، در ادامه سخنانش، با اشاره به اینکه 43درصد مرگ های استان بیماری قلبی عروقی، 13 درصد سرطانها و 9درصد دیابت به خود اختصاص می دهد، گفت: بیماریهای غیر واگیر در مازندران جدی گرفته شود.
وی، به تدوین برنامه راهبردی 4 ساله متناسب با استان مازندران اشاره و تصریح کرد: به منظور تدوین این برنامه از 5 هزار نفر پرسشگری صورت گرفت که در آن به 20 مشکل اصلی استان اشاره شده است.


*زباله، مشکل اصلی مردم مازندران
دکتر میرزایی، با بیان اینکه 1500 نفر از پرسش شوندگان زباله را مشکل اصلی استان دانستند، اظهار داشت: در این پرسشگری دفع غیر بهداشتی فاضلاب، مشکل آب، فقر و بیکاری، اعتیاد، حیوانات اهلی و وحشی و سگهای ولگرد، پایین بودن سطح  آگاهی بهداشتی مردم و جاده سازی و آسفالت و تغذیه نامناسب از دیگر مشکلات استان عنوان شد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ادامه داد: برنامه راهبردی در قالب قوتها، فرصتها، ضعفها و تهدیدها دیده شده است.
دکتر میرزایی، عدم تحرک، پایین بودن سطح سواد سلامت مردم و تغذیه نامناسب و مصرف قلیان و سیگار را مهمترین تهدید در حوزه بیماریهای غیر واگیر دانست و افزود: سعی داریم با مشارکت سایر سازمانها این تهدیدها را برطرف نماییم.
وی با تاکید بر اینکه بحث پیشگیری و ارایه خدمات بهداشتی اولیه مهمترین بیانیه سازمان بهداشت جهانی در سال 1987 بوده است، گفت: این امر منشأ ایجاد نظام شبکه بهداشت و درمان بوده است.
دکتر میرزایی ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی، تامین سلامت مردم به عنوان یک هدف اجتماعی و سیاسی را مهمترین محور فعالیت در سال 2013  پیش بینی کرد که بر 6 بند  تاکید شده است.
وی خاطرنشان کرد: جمله تعهد به سلامت و عدالت در سلامت، تخصیص منابع مورد نیاز سلامت ، تقویت ظرفیت وزارت بهداشت و تعامل سازنده با سایر بخشهای حکومتی و دولتی، ایجاد ظرفیت و مهارت لازم در سازمانها و نهادها برای تامین سلامت مردم، اتخاذ سیاستهای پیشگیرانه در حوزه سلامت و بسیج اجتماعی و بهره مندی از جوامع مدنی و سازمانهای مردم نهاد از جمله محور ششگانه فعالیت سازمان بهداشت جهانی در سال 2013 است.
مازندران در شاخصهای بهداشتی سرآمد کشور است
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal