حوزه ریاست
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1392/06/20 تعداد بازدید : 88
لزوم آگاهی کشاورزان از راه های پیشگیری از بیماری تب شالیز
قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی مازندران مهمترین راه اصلی پیشگیری از ابتلا به بیماری تب شالیزار را آموزش همگانی به کشاورزان و دامداران دانست و ادامه داد: در فصل کشاورزی، کشاورزان باید بیشتر مراقب خود باشند.
قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی مازندران مهمترین راه اصلی پیشگیری از ابتلا به بیماری تب شالیزار را آموزش همگانی به کشاورزان و دامداران دانست و ادامه داد:  در فصل کشاورزی، کشاورزان باید بیشتر مراقب خود باشند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دکتر فرهنگ بابامحمودی در سمینار یک روزه بوتولیسم در موسسه انستیتو پاستور شمال کشور، ضمن بیان مطلب بالا، افزود: در استان مازندران از سال 82 تاکنون بر روی این بیماری تحقیق می‌شود.
وی، با بیان اینکه عامل بیماری تب شالیزار از طریق تماس با آب، غذا یا خاک آلوده به ادرار حیوان اهلی یا وحشی به انسان انتقال می یابدگفت ، افزود: این بیماری از طریق خوردن و آشامیدن غذا وآب آلوده و هم از طریق ورود عامل بیماری از راه خراشهای پوستی و مخاطی و تنفسی نیز انتقال صورت می گیرد.
قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی مازندران، اشاره به اینکه روش‌های تشخیصی این بیماری در مازندران راه‌اندازی شد، افزود: این بیماری در زمین‌های شالیزاری رخ می‌دهد.
وی داشتن آگاهی درباره این بیماری را برای تک تک افراد جامعه ضروری عنوان و تصریح کرد: نوع و نحوه غذاخوردن در ابتلا به این بیماری تاثیر دارد .
دکتر بابامحمودی با بیان اینکه پزشکان باید در تشخیص این بیماری دقت داشته باشند، خاطرنشان کرد: بسیاری از پزشکان به دلیل کم بودن تعداد این بیماران در تشخیص آن دچار مشکل می‌شوند.
قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ادامه داد: کشاورزان در صورت وجود هر گونه زخم یا خراش پوستی در اندامها به هیچ وجه آن را در آبهای آلوده و یا در زمین کشاورزی وارد نکنند و از راه رفتن با پای برهنه در آب رودخانه، چاله ها و گودالها پرهیز نموده و از آشامیدن آب آلوده خودداری نمایند.
دکتر بابامحمودی، تصریح کرد: دامداران نیز در محل های نگداری دام و چراگاهها با پای برهنه راه نروند و به علفهای آنجا دست نزنند و در صورت لزوم حین کار، حتما از دستکش استفاده نمایند و با توجه به اینکه حیوانات ممکن است علیرغم بیمار بودن و دفع عامل بیماری هیچ علامتی نداشته باشند، پس باید همه حیوانات را آلوده فرض کرد و محتاطانه عمل نمود.
وی با تاکید بر اینکه در صورت مشاهده علایم بیماری در حیوان حتما به اداره دامپزشکی محل اطلاع رسانی شود، گفت: مواد غذایی به صورت صحیح و بهداشتی و دور از دسترس حیوانات نگهداری شوند.

لزوم آگاهی کشاورزان از راه های پیشگیری از بیماری تب شالیز
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal