حوزه ریاست
۱۳۹۷ دوشنبه ۷ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1392/06/27 تعداد بازدید : 135
آیین گرامیداشت مقام بهورز و تجلیل از بهورزان نمونه استانی
به همت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، مراسم گرامیداشت مقام بهورز و تجلیل از بهورزان نمونه استانی با حضور جمع کثیری ازبهورزان، مدیران خانه ها و شبکه های بهداشتی استان، در ساری برگزار شد.
به همت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، مراسم گرامیداشت مقام بهورز و تجلیل از بهورزان نمونه استانی با حضور جمع کثیری ازبهورزان، مدیران خانه ها و شبکه های بهداشتی استان، در ساری برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، معاون بهداشتی این دانشگاه در سخنانی با بیان اینکه، بهورزی شغلی مقدس است، گفت: کار کردن در خانه های بهداشت به منظور ارتقاء سلامت مردم عبادت محسوب می شود.
دکتر محمدرضا میرزایی، با اشاره به فعالیت یک هزار و 109خانه بهداشت، 250 مرکز بهداشتی در مازندران، افزود: در حال حاضر 2هزار و12 بهورز شامل یکهزار و 247 مرد و 765 زن در استان به مردم خدمات ارایه می دهند.
وی، تعداد بهورزانی که تا سال 94 بازنشسته می شوند را 84 نفر عنوان و تصریح کرد: استان به 180 بهورز نیاز دارد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ادامه داد: تشکیل نظام صنفی تحت عنوان سازمان یا شورای بهورزی، ادامه تحصیل بهورزان، احتساب دوره تحصیل بهورزی به عنوان سنوات شغلی، افزایش مزایای شغلی و پیگیری مشکلات بهورزان در مناطق دور دست و وسایل نقیله از عمده ترین خواسته های بهورزان است.
دکتر میرزایی، مراقبتهای اولیه بهداشتی را یکی از اصول مهم فعالیت بهورزان دانست و افزود: اصل PHC 35سال در دنیا طراحی شده و همچنان یکی از اهداف اصلی نظام سلامت به شمار می رود.


* تأمین سلامت اولویت سیاسی و اجتماعی دولتها
وی، با تاکید بر اینکه تأمین سلامت، تکلیف، هدف و اولویت  سیاسی و اجتماعی دولتهاست، اظهارداشت: دولتها موظفند در راستای دستیابی به این امر، منابع مورد نیاز را تخصیص دهند، ظرفیتهای موجود را تقویت کنند، سیاستهای پیشگیرانه در حوزه سلامت اخذ نمایند و از بسیج اجتماعی برای افزایش سواد سلامت بهره مند شوند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ادامه داد: باید با ارایه آموزشهای بهداشتی مناسب، سواد سلامت جامعه را افزایش داد.
دکتر میرزایی، با بیان اینکه در هزاره سوم تغییرات وسیعی در شیوه و سبک زندگی، فرهنگ و روان مردم رخ داد، گفت: این عوامل ما را ناگزیر به تغییر در برنامه ریزی حوزه سلامت می نماید.
وی، اجرای برنامه پزشک خانواده را در رسیدن به اهداف اولیه حوزه سلامت موثر دانست و تصریح کرد: پیشگیری، غربالگری، ارایه خدمات بهداشتی و درمانی از مهمترین وظیفه پزشک خانواده است.
دکتر میرزایی، با تاکید براینکه آموزش را باید نهادینه کرد، گفت: برای آموزش سلامت مردم، سرانه کافی نیاز است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ده علت اصلی مرگ در مازندران را بیماریهای قلبی عروقی، سرطانها، حوادث و دیابت دانست و تصریح کرد: با افزایش سواد سلامت افراد جامعه این بیماریها کاهش می یابد.
دکتر میرزایی ، در بخش دیگری از سخنانش، با بیان اینکه شاخص رشد جمعیتی ایران  29/1 (یک و 29 صدم) درصد و باروری کلی کشور 7/1 (یک و هفت دهم) درصد است، افزود: این شاخصها در مازندران 03/1 درصد( یک و سه صدم) و 3/1 (یک و سه دهم) درصد است.
وی، ضمن اشاره به اینکه، ایران در آینده با بحران سالمندان روبه رو می شود، اظهار داشت: با اتخاذ سیاستهای کارشناسی شده برای افزایش جمعیت تدابیری اندیشیده شود.
دکتر میرزایی، خاطرنشان کرد: برای اثرگذاری مطلوب بر سلامت جامعه 10 سیاست عمده ازجمله، تدوین و اجرای برنامه راهبردی پیشگریانه، آموزش درون و برون سازمانی، انجام پژوهشهای کاربردی، پایش و نظارت بر عملکرد، ارزیابی عملکرد سالانه، جلب مشارکت سایر دستگاه ها، اجرای برنامه پزشک خانواده، برنامه ریزی بر عوامل اجتماعی موثر بر سلامت و شیوه زندگی، بازنگری خدمات بهداشتی و درمانی مراکز و خانه های بهداشتی، و ارتقاء در حوزه مدیران پیش بینی شد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ارتقاء سطح سواد سلامت، افزایش میزان تحرک بدنی و اصلاح عادات غذایی را سه استراتژی مهم برون سازمانی عنوان کرد.
در پایان این مراسم از بهورزان نمونه در سطح مازندران قدردانی به عمل آمد.

آیین گرامیداشت مقام بهورز و تجلیل از بهورزان نمونه استانی
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal