حوزه ریاست
۱۳۹۷ جمعه ۴ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1392/07/06 تعداد بازدید : 84
هاری، بیماری صد در صد کشنده است
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، به مناسبت فرا رسیدن 28 سپتامبر ،6مهرماه، روز جهانی هاری به بیان اهمیت این بیماری پرداخت و گفت: هاری یک بیماری ویروسی مشترک بین انسان و دام است که میزان کشندگی آن صد در صد می باشد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، به مناسبت فرا رسیدن 28 سپتامبر ،6مهرماه، روز جهانی هاری به بیان اهمیت این بیماری پرداخت و گفت: هاری یک بیماری ویروسی مشترک بین انسان و دام است که میزان کشندگی آن صد در صد می باشد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دکتر محمدرضا میرزایی، ضمن بیام مطلب بالا، افزود: انسان و سایر پستانداران خونگرم از طریق حیوان گزیدگی به بیماری هاری مبتلا می شوند.
وی، میزان کشندگی صد درصد، صرف مبالغ بسیار برای خرید سرم و واکسن ضد هاری ، تلفات دام و خسارتهای اقتصادی ناشی از این بیماری، از مهمترین دلایل لزوم پیشگیری از بیماری هاری برشمرد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با اشاره به اینکه حیوان گزیدگی در یکصدهزار نفر جمعیت ایران از 35.1 مورد در سال 66 به 173.2 مورد در سال 83 رسیده است، تصریح کرد: با آموزش و افزایش آگاهی افراد جامعه نسبت به این بیماری می توان موارد ابتلا به آن را کاهش داد.
وی، گاز گرفتن بوسیله حیوان هار، را اصلی ترین راه سرایت بیماری هاری دانست و اظهار داشت: این بیماری از طریق مخاط آلوده حیوان، تنفس، دستگاه گوارش، وسایل آلوده و کوچکترین خراش و یا زخم در پوست نیز منتقل می شود.
دکتر میرزایی، با تاکید بر اینکه تمام پستانداران خونگرم اهلی و وحشی به بیمار هاری حساس هستند، تصریح کرد: دوره نهفتگی این بیماری در سگ و گربه معمولا 2تا 3هفته وگاهی چند ماه است.
وی، ادامه داد: اگر بزاق سگ و گربه در زمان گاز گرفتن به ویروس آلوده باشد علائم بالینی حداکثر تا 10 روز در حیوان ظاهر شده و خواهد مرد لذا پس از گاز گرفتن توسط این دو حیوان باید آنها را تا 10 روز در قرنطینه نگه داشت.
دکتر میرزایی، به بیان علائم حیوان مبتلا پس از طی دوران نهفتگی پرداخت و گفت: تغییر در رفتار و عادت حیوان به نحوی که زیاد به صاحب خود انس می یابد( هاری ساکت) و یا حالت عصبی و تهاجمی( هاری خشمگین)، ترک محل زندگی، حمله به سایر موجودات، گرسنگی و عطش، سرازیر شدن کف از دهان حیوان، بریده بریده شدن صدای حیوان بیمار و درنهایت فلج دستگاه تنفسی از مهمترین این علائم می باشد که به مرگ حیوان منجر می شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، افزود: دوره نهفتگی این بیماری در انسان از 15 تا 3 ماه به طور متوسط 1-2 ماه گاهی تا یک سال به طول می انجامد.
دکتر میرزایی، در خصوص مرحله بروز علائم اولیه این بیماری در انسان بیان داشت: این مرحله 1-4 و حداکثر 10 روز به طول می انجامد و همراه علائمی نظیر خستگی، تب خفیف، سرفه، گلو درد، افزایش بزاق و اشک، پرفعالیتی، گیجی، بی قراری و تحرک پذیری  است.
وی، دویدن، دست و پا زدن، عدم آرامش، توهم، نگرانی و هیجان، ترس از آب و نسیم و نور شدید، افزایش ترشح بزاق، اختلال در بلع، درجه حرارت بالای 40 درجه، نارسایی تنفسی و کلاپس قلبی را از علائم مرحله حاد عصبی بیماری هاری درانسانها عنوان کرد.
دکتر میرزایی، خاطر نشان کرد: در صورت گزیده شدن توسط حیوان، محل زخم را با استفاده از آب و صابون و حتی برس به مدت 5-10 دقیقه شستشو دهید و در سریع ترین زمان ممکن به مرکز بهداشت برای تزریق واکسن  وسرم ضد هاری مراجعه کنید.

هاری، بیماری صد در صد کشنده است
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal