حوزه ریاست
۱۳۹۷ دوشنبه ۳۱ ارديبهشت
br ENGLISH
تاریخ: 1392/07/12 تعداد بازدید : 66
رشد سالمندی در مازندران از میانگین کشوری بالاتر است
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، گفت: بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ رشد سالمندی در این استان به بیش از 9درصد رسیده که در مقایسه با میانگین سالمندی کشوری، بالاتر است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، گفت: بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ رشد سالمندی در این استان به بیش از 9درصد رسیده که در مقایسه با میانگین سالمندی کشوری،  بالاتر است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دکترمحمدرضا میرزایی، ضمن بیان مطلب بالا، افزود: در برخی از شهرستان های استان در مناطق روستایی نظیر سوادکوه ،رامسر ، تنکابن پدیده سالمندی رخ داده و سایر شهرستان ها نیز در شرف سالمندی می باشند.
وی، افزايش طول عمر انسان ها و اضافه شدن جمعيت سالمندان را يكي از دستاوردهاي قرن ۲۱ دانست و تصریح کرد: براساس نظريات WHO پديده سالخوردگي جمعيت ناشي از بهبود شرايط بهداشتي است كه منجر به پيشگيري از بيماري ها و در نهايت افزايش اميد به زندگي شده است، بنابراين سالخوردگي جمعيت در واقع يك موفقيت بهداشتي است كه در صورت عدم برنامه ريزي مناسب ، به يك چالش بزرگ تبديل خواهد شد.
دکتر میرزایی ، ادامه داد: در ايران در سرشماري سال ۱۳۷۵ درصد سالمندی برابر6.62 درصد بوده  که با توجه بهبود نظام مراقبت ها در شبکه های بهداشت و درمان وکاهش مرگ و میر و همچنین کاهش رشد جمعیت، سالمندی در ایران در سال ۱۳۹۰ به 8.2 درصد رسیده است و پیش بینی می شود تا سال ۱۴۲۹ سالمندی به حدود 25 درصد برسد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با بیان اینکه در استان مازندران نیز طی چند سال اخیر با رشد سالمندی مواجه هستیم، اظهار داشت: باید توجه کنیم پيرشدن جمعيت درسال هاي آينده چهره اي جديد ارائه مي كند كه شکل اجتماعی و فرهنگی جامعه را تغیییر خواهد داد.
وی ادامه داد: بر اساس منابع علمي جمعيتي، زماني كه 8درصد جمعيت را افراد ۶۵ سال و بالاتر و يا 12 درصد جمعيت را افراد ۶۰ سال و بالاتر تشكيل دهند، پديده سالمندي رخ می دهد.
 
* تا سال 2050جمعیت سالمند دنیا به یک میلیارد نفر خواهد رسید
دکتر میرزایی، با بیان اینکه طی طول چند دهه اخير نسبت سالمندان دردنيا رو به افزايش است، اظهار داشت:  براساس برآوردها، نرخ رشد سالمندي به جمعيت درحدود 5.2 درصد است كه با ادامه اين روند در سال ۲۰۲۵ ميلادي جمعيت سالمندي جهان به حدود يك ميليارد نفر خواهدرسيد و حدود 13.7 درصد جمعيت را تشكيل خواهد داد.
وی،  افزود: براساس تحقيق آماري سازمان ملل ، پيرشدن جمعيت جهان پديده اي غيرقابل برگشت است و درسال ۲۰۵۰ شمار افرادي كه بيش از ۶۰ سال سن دارند، بيشترازافراد زير ۱۵ سال خواهد بود .
دکتر میرزایی، با اشاره به اینکه در حال حاضر ۶۲۹ ميليون نفر ازجمعيت جهان ۶۰ سال يا بيش از آن سن دارند كه اين رقم بيانگر يك نفر از هرده نفر در جهان است ، تصریح کرد: درسال ۲۰۵۰ اين رقم به ۲ ميليارد نفرمعادل يك نفر از هرپنج نفر مي رسد .
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، بیان داشت: مقايسه آمارها نشان مي‌دهد كه در طول ۷۵ سال، يعني از سال ۱۹۵۰ تا ۲۰۲۵ جمعيت سالخوردگان جهان شش برابر مي‌شود كه دو برابر رشد كل جمعيت جهان در اين مدت است كه نزديك به سه برابر رشد خواهد داشت.
وی، تغییر شکل بیماری ها به سمت بیماری های مزمن و نا توان کننده نظیر بیماری های قلبی عروقی، دیابت و سرطان ها و درنتیجه افزایش هزینه های درمانی و توانبخشی و تامین مراکز درمانی خاص- مشکلات اجتماعی نظیر بازنشستگی و مستمری ، بیکاری و عدم اشتغال ، افزایش سرباری ، سرمایه گذاری و بازار کار ، کاهش رشد اقتصادی ، طراحی شهرسازی و مسکن مناسب و ...- تغییر شکل خانواده ها، تنهایی افراد سالمند ، مشکلات رسیدگی به سالمندان، تامین مراکز خاص نگهداری سالمندان و .... را از مهمترین مشکلات جوامع سالمندعنوان کرد.
دکتر میرزایی خاطرنشان کرد: بنابراین برای مقابله با چالش های پیش رو ضروری است از هم اکنون با برنامه ریزی های مناسب و با همکاری کلیه سازمان های دست اندرکار در امر بهبود شرایط جامعه ، بویژه سالمندان ، گام های موثری برداریم تا بتوانیم به این عزیزان خدمت نماییم.
رشد سالمندی در مازندران از میانگین کشوری بالاتر است
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal