حوزه ریاست
۱۳۹۷ دوشنبه ۳۱ ارديبهشت
br ENGLISH
تاریخ: 1392/07/22 تعداد بازدید : 57
سل مهمترين بيماري عفوني قرن حاضر
کارشناس هماهنگ کننده برنامه کنترل سل معاونت بهداشتی مازندران با بیان اینکه ۲۳ مهرماه روز ملی مبارزه با سل نامگذاری شد، گفت: سل یکی از مهمترين بيماريهاي عفوني قرن حاضر محسوب می شود.

کارشناس هماهنگ کننده برنامه کنترل سل معاونت بهداشتی مازندران با بیان اینکه ۲۳ مهرماه روز ملی مبارزه با سل نامگذاری شد، گفت: سل یکی از مهمترين بيماريهاي عفوني قرن حاضر محسوب می شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، اصغر نظام محله، با اشاره به اینکه ميكروب سل به صورت ذرات ريز از بیمار وارد هوا شده و نظير سرماخوردگي منتقل مي شود، افزود: اين ذرات توسط سرفه، عطسه، صحبت، خنده و يا فرياد، ايجاد و در هوا پخش مي شوند.
وی تصریح کرد: ميكروب سل در خلط كاملاً خشك شده و يا در گرد و غبار معلق پس از ۸ تا ۱۰ روز از بين مي رود اين ميكروب در خاك سرد و سايه دار حداقل ۶ ماه زنده مانده و در خلط در حال پوسيدن و تجزيه، هفته ها و ماهها مقاومت دارد لذا هواي اطاق آلوده شده به ميكروب سل توسط بیمار، مي تواند حتي در زمان غياب بیمار نيز موجب انتقال بيماري گردد.
این کارشناس، اظهار داشت: زماني كه فرد سالم در هواي آلوده به اين ذرات ميكروبي تنفس كند، ميكروب سل را وارد ريه خود كرده و اين ميكروب خود را در عرض ۴۸ ساعت به نقاط مختلف بدن مي رساند.
نظام محله، با اشاره به اینکه اين بيماري قادر است تمام اعضاي بدن را مبتلا كند، اذعان داشت: ولي ريه ها بيشتر به سل مبتلا مي شوند.
وی بیان داشت: سل ريوي به طور مشخص همواره با يك سرفه مختصر آغاز مي شود اين علامت به طور آهسته در بيش از سه هفته شدت يافته منجر به توليد خلط چسبنده يا چركي مي گردد. در برخي از موارد رگه هاي خوني در خلط وجود داردو گاهي اوقات يك درد مبهم و يا شديد در قفسه سينه احساس مي شود.
نظام محله،  شروع درمان دارويي در كاهش انتقال بيماري را بسيار موثر دانست و گفت: درمان دارویی واگيري بيماري سل را سريعاً بعد از دوهفته از شروع درمان حتي در صورت مثبت بودن آزمايش خلط كاهش داده و در طول زمان مصرف دارو ادامه خواهد داد.
وی، با بیان اینکه تابش مستقيم آفتاب در عرض ۵ دقيقه باسيل سل را از بين مي برد، خاطرنشان کرد: در ایران ۱۰۹۸۷ نفر و به میزان بروز ۱۴.۴۳ درصد هزار جمعیت و در کل استان میزان بروز ۱۱.۸ درصد هزار جمعیت برآورد شد.
سل مهمترين بيماري عفوني قرن حاضر
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal