حوزه ریاست
۱۳۹۷ چهارشنبه ۳۰ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1392/08/06 تعداد بازدید : 63
افزایش قند خون بر عروق بزرگ وکوچک اثرات منفی دارد
فوق تخصص غدد و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در همایش استانی دیابت در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، گفت: بالا بودن مستمر قند خون بر عروق بزرگ وکوچک اثران منفی دارد و افراد را دچار عوارض چشمی، کلیوی، نروپاتی، قلبی عروقی، مغزی و گوارشی می کند.
فوق تخصص غدد و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در همایش استانی دیابت در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، گفت: بالا بودن مستمر قند خون بر عروق بزرگ وکوچک اثران منفی دارد و افراد را دچار عوارض چشمی، کلیوی، نروپاتی، قلبی عروقی، مغزی و گوارشی می کند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دکتر عادله بهار، با بیان اینکه سالروز تولد دکتر فردریک بانتینگ، کاشف انسولین، روز جهانی دیابت نامگذاری شده، گفت: شناساندن و افزایش آگاهی مردم و سیاستگذاران بهداشتی درمانی، از مهمترین اهداف نامگذاری این روز است.
وی، شعار سال 2009-2013 روز جهانی دیابت را " آموزش و پیشگری از دیابت" دانست و تصریح کرد: این شعار به اهمیت آموزش و نقش آن در پیشگری  از دیابت، اشاره دارد.
این فوق تخصص غدد، با تاکید بر اینکه پیشگیری بهتر از درمان است، افزود: هزینه های پیشگیری به مراتب کمتر از درمان بیماریهاست.
دکتر بهار، ضمن اشاره به اینکه  در سال 2011، 366 میلیون نفردیابتی در دنیا وجود داشت، تصریح کرد: پیش بینی می شود این رقم در سال 2030 به 552میلیون نفر برسد.
وی، رشد ابتلا به دیابت در کشورهای درحال توسعه را بیشتر از کشورهای توسعه یافته دانست و اظهار داشت: این افزایش در کشورهای درحال توسعه 177درصد و در کشورهای توسعه یافته 42 درصد  است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی، اتخاذ راهکارهای پیشگیرانه و افزایش آگاهی مردم را مهمترین دلایل کاهش رشد بیماری دیابت در کشورهای توسعه یافته، عنوان و تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته سن افراد مبتلا به این بیماری بالای 50 سال است در حالی که و در کشورهای در حال توسعه بیماران دیابتی را افراد جوان تشکیل می دهند.

*دیابت نوع دو، شایع ترین نوع دیابت است
وی، با اشاره به اینکه دیابت دارای نوع یک-دو و بارداری است گفت: شایع ترین نوع دیابت نوع دو است که 85 تا 90 درصد جمعیت را تشکیل می دهد.
فوق تخصص غدد، اظهار داشت: نیم درصد از دیابتیها در جامعه به دیابت نوع یک مبتلا هستند.
دکتر بهار، با بیان اینکه تعدادی از بیماران با تغذیه صحیح و کاهش وزن می توانند بیماری خود را کنترل  کنند، گفت: افراد 45 سال به بالا، سابقه تولد نوزاد با وزن بیش از 4کیلوگرم، سابقه دیابت در دوران بارداری، افراد چاق و دارای اختلال چربی خون  وسابقه پره دیابت در معرض ریسک ابتلا به این بیماری قرار دارند، لذا این افراد باید سالانه قند خون خود را اندازه گیری نمایند.
این فوق تخصص غدد، تکرار ادرار، کاهش وزن، ضعف و کاهش نیروی جسمی، تشنگی فراوان، دیر بهبود یافتن زخمها و عفونتها را از جمله نشانه های این بیماری بیان کرد.
وی، با تاکید بر رعایت بهداشت دهان و دندان و پا و لوزم توجه به ورزش و تغذیه در بیماران دیابتی، تصریح کرد: افراد دیابتی بعد از هر وعده غذایی از مسواک و نخ دندان استفاده کنند و ارزیابی سالانه از وضعیت دهان و دندان خود به عمل آورند.
فوق تخصص غدد، به بیماران دیابتی توصیه کرد  هر روز پاهای خود با آب ولرم و صابون شست و شو و کاملاخشک نمایند، پوست پا را با مرطوب کننده نرم نگه دارند و از راه رفتن بدون کفش  اجتناب کنند و از کفشهای نرم و طبی و از جورابهای نخی استفاده نمایند.
افزایش قند خون بر عروق بزرگ وکوچک اثرات منفی دارد
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal