حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1392/08/07 تعداد بازدید : 68
ضرورت استفاده از تکنولوژی کشاورزی ارگانیک
کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت استان کشاورزی ارگانیک را جز نیازهای اصلی جامعه فعلی ما بر شمرد و گفت: سابقه استفاده از سموم با هدف از بین بردن آفات به قرن ها پیش بر می گردد .
کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت استان کشاورزی ارگانیک را جز نیازهای اصلی جامعه فعلی ما بر شمرد و گفت: سابقه استفاده از سموم با هدف از بین بردن آفات به قرن ها پیش بر می گردد .
مهندس رستم مژده با بیان اینکه ابتدایی ترین این سموم ترکیبات کلره است، افزود: بررسی ها نشان می دهد سم DDT حتی به مدت ۱۰ سال می تواند بقایای زیست محیطی خطرناکی به همراه داشته باشد و موجب ابتلای به سرطان و بیماری های دیگر شود.
وی تصریح کرد: به تدریج انواع سموم جدیدتری با عنوان ترکیبات فسفردار وارد بازار شد که بقایای زیست محیطی کمتر و کارآیی بیشتری داشتند، اما این به معنای آن نیست که ترکیبات جدید اثر سوء بر سلامت انسان ندارند.
این کارشناس ادامه داد: برخی از متخصصین متعقدند روش کنترل شیمیایی یا استفاده از سموم هنوز در بیشتر موارد موثرترین، سریع ترین و ارزان ترین روش کنترل آفات است ولی با وجود این امتیازات استفاده بی رویه و ناآگاهانه از آفت کش ها با اصول اکولوژیکی وبهداشتی مغایرت دارد و می تواند منشا مشکلات بسیاری از جمله ایجاد نژادهای مقاوم در برابر سموم ، شیوع آفات درجه دوم ، اثرات نامطلوب بر محیط زیست ، باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی و مسمومیت مستقیم برای مصرف کننده شود.
مژده اظهار داشت: باقیمانده سموم می تواند منجر به عوارضی چون ایجاد انواع سرطان ، کاهش ضریب هوشی کودکان ، ناهنجاری های ژنتیکی در جنین، انواع آلرژی و ناباروری شود.
وی خاطرنشان کرد: مقادیر بیش از حد مجاز باقیمانده سموم کم و بیش در محصولات کشاورزی تولید شده در کشورهای مختلف وجود دارد و کشور ما ایران نیز با این معضل روبه رو است.
مژده، با اشاره به اینکه تحقیقات بر محصولات مختلف نشان می دهد گاهی در بعضی مناطق به ویژه در محصولات تازه مصرف گلخانه ای ، باقیمانده سموم بیش از حد مجاز وجود داشته است، اظهار داشت: مازندران جز استانهایی است که بیشترین مصرف سموم را در محصولات باغی و کشاورزی داراست .


* کشاورزان و کاربران سموم نقش تعیین کننده ای در تولید محصولات کشاورزی سالم دارند

این کارشناس تصریح کرد: کشاورزان و کاربران سموم نقش تعیین کننده ای در تولید محصولات کشاورزی سالم دارند لذا ارائه آموزش های لازم توسط مسئولان و متصدیان امر تولید در ارتباط با نحوه صحیح و استفاده مناسب از آفت کش ها به کشاورزان از ضروریات این استان و کشور ما می باشد.
 وی، عدم رعایت دوره کارنس آفت کش ها ( مدت زمانی که سم می تواند پس از سمپاشی در مزارع سمیت و تاثیرات مخرب خود را حفظ نماید، ) باعث باقی ماندن بقایای این سموم بر روی محصولاتی از قبیل میوه ها و سبزیجات، دانست و اذعان داشت: مردم نیز این سموم را همراه با محصولات کشاورزی و باغی مصرف می کنند که مصرف مداوم و مستمر این سموم همراه با محصولات کشاورزی باعث بروز انواع مختلف مشکلات و بیماری های مزمن، از جمله ناراحتی های گوارشی ، عصبی می شود وحتی افزایش ریسک بروز سرطان را نیز همراه دارد.
مژده، ادامه داد: تاثیر نامطلوب و اثرات باقیمانده مصرف انواع کودهای شیمیایی ، سموم ، هورمون ها در تولیدات غذایی در کشورهای صنعتی پیشرفته موجب شده کشاورزی در جهتی کاملاً متضاد با روش مدرن تحول یابد و آن جلوگیری از مصرف هرگونه مواد شیمیایی یا نهاده مصنوع انسان در تولیدات و پخش محصولات زارعی و باغی و دامی است.
وی خاطرنشان کرد: این کشاورزی به کشاورزی ارگانیک موسوم است و در کشورهای مختلف به نام های گوناگون چون کشاورزی بیولوژیکی، کشاورزی پایدار و کشاورزی با مصرف کم مواد شیمیایی نامیده می شود.
این کارشناس افزود: ما در یک زمانی به سموم احتیاج داشتیم ولی الان با تکنولوژی که در دسترس است باید به سمت تولید محصولات ارگانیک حرکت کنیم لذا برنامه  کنترل استفاده از سموم در تولید محصولات کشاورزی  و تولید محصولات کشاورزی ارگانیک باید در اولویت برنامه تولید محصولات کشاورزی سالم و بدون عوارض مسئولین دست اندر کار کشور و استان قرار گیرد تا تولید غذای سالم برای جامعه رقم بخورد .
مژده گفت: در این زمان آنچه مهم است آموزش همگانی در خصوص چگونگی تولید این نوع محصولات و روش های رسیدن به اهداف با استفاده از تکنولوژی مناسب و بکار گیری کارشناسان مرتبط در تولید محصولات کشاورزی ارگانیک و اطلاع رسانی  و آموزش لازم به مردم در زمینه عوارض سموم و مزایایی استفاده از محصولات سالم و ارگانیک از طریق رسانه ها می باشد که باید مسئولیت و نقش محوری خود را ایفاء نمایند.
ضرورت استفاده از تکنولوژی کشاورزی ارگانیک
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal