حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1392/08/11 تعداد بازدید : 61
دیابت سومین علت نابینایی در جهان است
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با تاکید بر اینکه امروزه دیابت شایع ترین علت قطع پا در دنیاست، اذعان داشت: بعد از حوادث و علل مادرزادی، دیابت سومین علت نابینایی در جهان به شمار می رود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با تاکید بر اینکه امروزه دیابت شایع ترین علت قطع پا در دنیاست، اذعان داشت: بعد از حوادث و علل مادرزادی، دیابت سومین علت نابینایی در جهان به شمار می رود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دکتر محسن اعرابی، با اشاره به اینکه 23 آبان ماه روز جهانی دیابت نام گرفته است، گفت: بیماری دیابت یک بیماری مزمن و طول کشیده است که در اثر افزایش قندخون بیش از حد طبیعی رخ می دهد و در دراز مدت اثرات منفی بر روی ارگانهای بدن برجای می گذارد.
وی، با تاکید بر اینکه دیابت بیماری مادام العمر است و درمان قطعی ندارد، افزود: در این بیماری، بدن امکان استفاده از قندخون خود را از دست می دهد.
دکتر اعرابی، ضمن اشاره به اینکه قند ماده اصلی تولید انرژی برای فعالیتهای سلولها محسوب می شود، تصریح کرد:  این اختلال ناشی از اختلال در عملکرد انسولین می باشد.
وی، ادامه داد: انسولین ماده ای است که از لوزالمعده ترشح می شود و مانند کلیدی بر روی سلولها عمل کرده و باعث تسهیل ورود قند به داخل سلول و درنهایت منجر به تولید انرژی می شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، هزینه درمان این بیماری در کشور را بسیار بالا دانست و تصریح کرد: اگر روند شیوع این بیماری در ایران به همین صورت ادامه یابد انتظار می رود در سال 1404 از هر 7نفر ایرانی یک نفر دیابتی داشته باشیم.
دکتر اعرابی، پیشرفت علم و افزایش امکانات و اطلاعات بهداشتی مردم را در کاهش شیوع بیماریهای واگیر موثر دانست و اظهارداشت: به علت تغییر سبک زندگی و حرکت از سیستم زندگی سنتی به پیشرفته و کاهش تحرک و تغییر نوع تغذیه، بیماریهای غیرواگیر مانند دیابت افزایش یافته است.
وی، دیابت نوع دو را شایع ترین شکل دیابت عنوان کرد و گفت: این نوع از دیابت در افراد بالای 30سال، چاق، دارای عادات بد غذایی، سابقه فامیلی در خانواده ، کم تحرکی، سابقه زایمان نوزاد بیش از 4.5 کیلو، سابقه دیابت در دوران بارداری، فشارخون و چربی بالا  بیشتر دیده می شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، کاهش و کنترل وزن، انجام ورزش، رعایت شیوه صحیح غذا خوردن، کنترل سالانه قندخون در افراد در معرض خطر، عدم مصرف دخانیات و کنترل استرس را مهمترین راههای پیشگری از دیابت نوع دو برشمرد.
دکتر اعرابی، شایعترین علائم این بیماری را بی علامتی آن دانست و اظهار داشت: بیش از نیمی از بیماران از بیماری خود اطلاع ندارند.
وی، ادامه داد: پرخوری، پر اداری، پرنوشی، کاهش وزن و احساس گرسنگی مفرط از جمله علائم این بیماری محسوب می شوند.
دکتر اعرابی، عوارض چشمی، قلبی، کلیوی و عروقی- عصبی را از مهمترین عوارض بیماری دیابت عنوان کرد و گفت: این بیماری باعث اختلال در عملکرد عروق چشمی می شود و در صورت عدم توجه و کنترل منجر به نابینایی خواهد شد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران،خاطرنشان کرد: با مراجعه زودهنگام به پزشک و مراکز درمانی و خود مراقبتی درست و توجه به توصیه های پزشکان می توان بروز عوارض دیابت را پیشگیری و یا به تعویق انداخت.
دیابت سومین علت نابینایی در جهان است
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal