حوزه ریاست
۱۳۹۷ پنج شنبه ۳ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1392/08/12 تعداد بازدید : 412
بهترین زمان ورزش برای بیماران دیابتی، زمانی است که قندخون آنها کنترل شده باشد
یک فوق تخصص غدد با بیان اینکه ورزش قند خون بالارا بالاتر و قندخون پایین را پایین تر می آورد، گفت: بهترین زمان ورزش برای بیماران مبتلا به دیابت ، زمانی است که قندخون آنها کنترل شده باشد.
یک فوق تخصص غدد با بیان اینکه ورزش قند خون بالارا بالاتر و قندخون پایین را پایین تر می آورد، گفت: بهترین زمان ورزش برای بیماران مبتلا به دیابت ، زمانی است که قندخون آنها کنترل شده باشد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دکتر زهرا کاشی در سخنانی به بیان تاثیر ورزش بر دیابت پرداخت و افزود: ورزش حساسیت بدن به انسولین را افزایش داده و باعث تنظیم قند خون می شود همچنین ورزش در تنظیم فشارخون موثر است.
وی، با اشاره به اینکه ورزش کردن با کاهش توده چربی بدن به کاهش وزن کمک می کند، اظهار داشت: ورزش باعث افزایش انرژی و کاهش استرس می شود.
این فوق تخصص غدد به بیماران دیابتی توصیه کرد همیشه از پزشکان درباره زمان ورزش سوال کنند زیرا پزشک بر اساس برنامه رژیم غذایی و داروهای مصرفی بیماران،  بهترین زمان ورزش را مشخص می نماید.
دکتر کاشی، ادامه داد: برای افراد دیابتی، یک تا سه ساعت پس از صرف غذا، مناسب ترین زمان برای ورزش کردن است.
وی با تاکید بر اینکه کنترل قند با دستگاه گلوکومتر، قبل، حین و پس از ورزش لازم است، افزود: در دیابت نوع یک و دو که انسولین تزریق می کنند، وقتی قند خون بالای 250 میلی گرم باشد، ورزش کردن در این زمان باعث افزایش قند خون می شود.
فوق تخصص غدد با اشاره به اینکه ورزشهایی که باعث بالارفتن فشار در مویرگ های شبکیه چشم می شود مانند بلند کردن وزنه سنگین، ممکن است مشکلات چشمی بیمارنا مبتلا به دیابت را افزایش دهد، گفت: اگر این بیماران دچار اختلال حسی در پاها هستند پیاده روی طولانی ممکن است باعث آسیب رسیدن به پاها شود.
دکتر کاشی تصریح کرد: بیماران مبتلا به قند خون هنگام ورزش، کفش راحت بپوشند، به طوری که کل پاها را بپوشاند و از جوراب ضخیم نخی استفاده نمایند تا عرق پاها را جذب و از پاها محافظت شود و بعد از ورزش نیز پاها را از نظر بریدگی، تاول، زخم و تورم مورد بررسی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه در بیماران دیابتی که انسولین تزریق می کنند، فعالیت بدنی باعث افت قند خون می شود، اظهارداشت: افت قندخون ممکن است حین ورزش و یا بلافاصله بعد از ورزش یا حتی 6 الی 10 ساعت بعد از ورزش(افت قند خون تاخیری) ایجاد شود.

*بیمارانی که قندخونشان پایین است، ورزش نکنند
این فوق تخصص غدد در خطاب به بیماران دیابتی اذعان داشت: این بیماران هرگز زمانی که قندخونشان خیلی پایین است ورزش نکنند.
دکتر کاشی با تاکید بر اینکه بیماران اگر بیشتر از یک ساعت ورزش می کنند در فواصل منظم، می بایست قند خون خود را اندازه گیری نمایند، گفت:  بیماران مبتلا به قندخون همیشه مقداری مواد قندی زود جذب و غذا همراه داشته باشید تا در صورت افت قند خون، میل نمایند.
وی تصریح کرد: قند خون افراد دیابتی که انسولین تزریق می کنند، در هنگام ورزش باید بین 240-100 میلی گرم باشد.
این فوق تخصص غدد  اظهار داشت: بیماران دیابتی که مبتلا به مشکلات قلبی، نارسایی کلیه، اختلالات چشمی می باشند، انجام ورزشهای سبک توصیه می شود، شدت ورزش باید در حدی باشد که صحبت کردن عادی، خیلی دچار مشکل نشود.
دکتر کاشی در خصوص انجام حرکات کششی گفت: بیماران دیابتی می توانند 2تا 3 روز در هفته و بین 15 تا 30 ثانیه برای هر حرکت کششی وقت بگذارند همچنین  نوع حرکات کششی برای اندامهای فوقانی و تحتانی 4تا 5حرکت می باشد.
وی با بیان اینکه تحرک داشتن در زندگی روزمره سبب می شود کالری بیشتری سوزانده شود، افزود: بیماران مبتلا به دیابت می توانند حرکات معمول روزانه مانند قدم زدن هنگام مکالمه تلفنی، بازی با بچه ها، بلند شدن از جای خود و تعویض کانال تلویزیون به جای استفاده از کنترل، باغبانی در باغچه کوچک، شستن اتومبیل شخصی به جای بردن به کارواش، پارک کردن وسیله نقیله دورتر از مرکز خرید با انگیزه پیاده روی اجباری، استفاده از پله به جای آسانسور و ... را در برنامه های خود قرار دهند.
دکتر کاشی به بیماران توصیه کرد هرگز انسولین خود را در عضوی که بیش از اندازه در حین ورزش از آن استفاده می کنید، تزریق نکنید زیرا جذب آن سریعتر از حد معمول صورت می گیرد برای مثال اگر در ورزشی مثل فوتبال، بازو و ران را بیشتر حرکت می دهید، بهتر است تزریق را در ناحیه شکم انجام دهید.
بهترین زمان ورزش برای بیماران دیابتی، زمانی است که قندخون آنها کنترل شده باشد
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal