حوزه ریاست
۱۳۹۷ دوشنبه ۳۱ ارديبهشت
br ENGLISH
تاریخ: 1392/08/13 تعداد بازدید : 39
افراد دیابتی با کنترل قندخون و فشار خون می توانند از بروز عارضه نفروپاتی دیابتی جلوگیری نمایند
فوق تخصص نفرولوژی، گفت: افراد دیابتی با کنترل قندخون و فشار خون خود می توانند از بروز عارضه نفروپاتی دیابتی یا درگیری کلیه ها در دیابت جلوگیری نمایند.
فوق تخصص نفرولوژی، گفت: افراد دیابتی با کنترل قندخون و فشار خون خود می توانند از بروز عارضه نفروپاتی دیابتی یا درگیری کلیه ها در دیابت جلوگیری نمایند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دکتر فاطمه اسپهبدی، با بیان اینکه کنترل مواد معدنی موجود در بدن- دفع سموم و مواد  زاید از خون- کمک به تنظیم فشار خون و کمک به خون سازی از مهمترین عملکرد کلیه هاست، افزود: در دیابت، عروق خونی کوچک آسیب می بینند وقتی عروق خونی کلیه ها آسیب می بینند، کلیه های شما نمی توانند خونتان را به خوبی تصفیه کنند در نتیجه بیشتر از آنچه که باید، آب و نمک در بدنتان جمع می شود و باعث افزایش وزن و تورم قوزک پا می شود و ممکن است پروتئین در ادرارتان ظاهر شود.
وی، تصریح کرد: دیابت همچنین ممکن است به سیستم عصبی بدنتان آسیب برساند و این امر می تواند باعث اشکال در تخلیه مثانه بشود.
این فوق تخصص نفرولوژی، با بیان اینکه فشار حاصل از پر بودن مثانه می تواند به کلیه ها پس زده و به آنها آسیب برساند، اظهار داشت: اگر ادرار به مدت طولانی در مثانه بماند می تواند باعث ایجاد عفونت شود چون باکتریها در ادراری که حاوی مقدار زیادی قند است به سرعت رشد می کنند.
دکتر اسپهبدی، ضمن تاکید بر اینکه تشخیص زودهنگام درگیری کلیه ها، می توان با درمان های مختلف از بدتر شدن آن جلوگیری کرد، گفت: اولین مرحله اختلال کلیوی دیابت، دفع نوعی پروتئین در ادرار به نام آلبومین است. ابتدا مقدار آن کم است و اگر زود تشخیص داده شود  با درمانهایی مختلف می توان از بدتر شدن آن جلوگیری کرد ولی اگر زود تشخیص داده نشود مقدار دفع پروتئین در ادرار  افزایش پیدا می کند و به دنبال آن کلیه ها نارسا شده و عملکرد خود را از دست می دهند.

*افراد سیگاری در معرض ابتلا به نفروپاتی دیابتی هستند
وی، افزود: کسانی که کنترل خوبی بر روی قند و فشارخون خود ندارند. کسانی که سیگار می کشند. افراد مبتلا به دیابت نوع یک و دو مستعد ابتلا به نفروپاتی دیابتی هستند.
دکتر اسپهبدی، ضمن اشاره به اینکه هرچه تعداد سالهای ابتلا به دیابت بیشتر باشد احتمال نفروپاتی دیابتی نیز بیشتر است، اظهار داشت: وجود رتینوپاتی دیابتی( آسیب شبکیه چشم) احتمال ابتلا به نفروپاتی را افزایش می دهد به طوری که اکثریت افردادی که رتینوپاتی دارند به طور همزمان دچار نفروپاتی هم هستند.
وی، کنترل قند خون- کنترل فشارخون-کاهش وزن-کنترل عفونت ادارای-کاهش مصرف پروتئینها- ترک مصرف سیگار و داشتن فعالیت منظم ورزشی را در پیشگیری از بیماری کلیه موثر دانست و افزود:  نگه داشتن قندخون درمحدوده طبیعی مهمترین نکته در پیشگیری یا به تاخیر انداختن بروز عوارض کلیوی است.
این فوق تخصص نفرولوژی، به بیان علائم و نشانه های نفروپاتی دیابتی پرداخت و تصریح کرد: افزایش وزن، تورم قوزک پا یا تورم دور پلک، تکرار ادرار، افزایش فشارخون، افزایش کراتینین خون، گرفتگی عضلات(بخصوص در ساق پا)، خستگی مفرط، خارش، کم خونی و دفع پروتئین از ادرار از نشانه های این بیماری است.
دکتر اسپهبدی، به تعریف نارسایی پیشرفته کلیه در بیماران دیابتی اشاره کرد و گفت: نارسایی پیشرفته کلیه زمانی اتفاق می افتد که کلیه های شما دیگر قادر نباشند به حفظ سلامتی شما کمک کنند و دیالیز یا پیوند مورد نیاز باشد این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که فقط 10 درصد از کلیه های  شما کار می کند.
افراد دیابتی با کنترل قندخون و فشار خون می توانند از بروز عارضه نفروپاتی دیابتی جلوگیری نمایند
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal