حوزه ریاست
۱۳۹۷ يکشنبه ۶ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1392/09/19 تعداد بازدید : 68
تضاد ميان علم و ايمان در اسلام وجود ندارد
دكتر علي مطهري، (فرزند شهيد متفكر مطهري و نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي) كه به مناسبت گراميداشت روز دانشجو در جمع دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي مازندران حضور يافت، گفت: تضاد ميان علم و ايمان در اسلام به عنوان مسئله مطرح نبوده است ولي در اروپا اين امر همواره مسئله بوده است.
دكتر علي مطهري، (فرزند شهيد متفكر مطهري و  نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي) كه به مناسبت گراميداشت روز دانشجو در جمع دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي مازندران حضور يافت، گفت: تضاد ميان علم و ايمان در اسلام به عنوان مسئله مطرح نبوده است ولي در اروپا اين امر همواره مسئله بوده است.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، دكتر علي مطهري، در اين نشست، با اشاره به واقعه 16 آذر سال 1332، گفت: 16آذر روز شهادت 3 تن از دانشجويان دانشگاه تهران است كه به دليل مبارزه با استعمار خارجي و استبداد داخلي  به شهادت رسيدند و هويتي جديد در جنبش دانشجويي ايجاد كردند.
وي، دانشگاه را فضاي علم و ايمان دانست و تصريح كرد: علم و ايمان مانند 2بال يك پرنده براي آدمي هستند كه انسان را مي تواند به سوي كمال حركت دهد.
نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي، علم را از مقوله روشنايي و ايمان را از مقوله گرمي و حرارت دانست و اظهار داشت: علم بدون ايمان همانند تيغي در دست زنگي مست است.
دكتر مطهري، ادامه داد: ايمان بدون علم نيز مانند انساني است كه در شب سرد زمستاني در اتاقي گرم ولي تاريك به سر مي برد.
وي، با بيان اينكه علم بدون ايمان باعث قدرت طلبي و برهم زدن زندگي مردم مي شود، گفت: رژيم گذشته تلاش مي كرد تا علم و ايمان را از هم جدا سازند، زيرا  مي دانست اگر جوانان عالم شودن مومن نيز مي شوند.
نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي، افزود: قرآن نيز خلقت انسان را با علم  بيان كرد لذا تضاد بين علم و ايمان وجود ندارد.
وي، عدالت را مقياس دين دانست و تصريح كرد: كساني كه معتقدند دين مقياس عدالت است راهي جز بن بست ندارند.
*قدرت مطلق موجب فساد مي شود
دكتر مطهري، در بخش ديگري از سخنانش، حكومتها را محتاج نقد دانست و افزود: همه حكومتها نيازمند نقد هستند، قدرت مطلق موجب  فساد مي شود.
نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي، ادامه داد: در اين راستا شهيد مطهري جمله اي ارزشمند دارد كه مي فرمايد:" هر مقام غير معصومي در جايگاه غير قابل انتقاد قرار گيرد، هم خودش فاسد مي شود  و هم جامعه را فاسد مي كند."
وي، با تاكيد بر اينكه همه محتاج نقد هستيم، اظهار داشت: دانشجو به دليل پرداختن به مسائل اجتماعي،  داشتن روحيه انصاف در قضاوت و برخورداري از هوش و استعداد نسبتا خوب، يكي از لايق ترين افراد براي نقد است.
*دانشجويان ابزار دست ديگران نشوند
دكتر مطهري، ادامه داد: اگر دانشجو به عنوان ابزاري در دست ديگران قرار گيرد و احساسات وي بر عقل غلبه نمايد  و دچار علم ناقص شود، آسيب پذير خواهد شد.
نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي، با بيان اينكه دانشجو نبايد دچار جهل مركب شود، گفت: ممكن دانشجو خود را بي نياز از مراجعه به صاحبنظران بداند كه اين امر به ضرر دانشجويان است و آنان را در معرض آسيب قرار مي دهد.
وي، در بخش ديگري از سخنانش، به تعريف آزادي بيان پرداخت و افزود: اساس آزادي ها ناشي از استعدادها و تفكراتي است كه در وجود انسانها قرار دارد .
دكتر مطهري، ادامه داد: به دنبال آزادي تفكر، آزادي بيان نيز وجود دارد كه گاهي برداشت اشتباهي از آزادي بيان صورت مي گيرد.
وي، با اشاره به اينكه دانشجو بايد آگاه باشد و جامعه را نيز آگاه سازد، تصريح كرد: كسي كه مي خواهد مصلح باشد و به اصلاح امور جامعه بپردازد خود نيز بايد صالح و مصلح باشد.
در اين نشست كه بيش از 3ساعت به طول انجاميد با حضور دكتر مطهري و دانشجويان جلسه پرسش و پاسخ در حوزه هاي مختلف سياسي، فرهنگي، اجتماعي، ديني، بين الملل و ... برگزار شد.
تضاد ميان علم و ايمان در اسلام وجود ندارد
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal