حوزه ریاست
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1392/09/19 تعداد بازدید : 139
توليد نانو ترانزيستور تشخيص سرطان در ايران
محقق مازندراني و عضو هيات علمي دانشكده مهندسي برق و كامپيوتر دانشگاه تهران از به ثمر نشستن طرح توليد نانو ترانزيستور تشخيص سرطان در ايران خبر داد و گفت: در اين پروژه تحقيقاتي موفق به توليد ترانزيستوري با استفاده از فناوري نانو شديم.
محقق مازندراني و عضو هيات علمي دانشكده مهندسي برق و كامپيوتر دانشگاه تهران از به ثمر نشستن طرح توليد نانو ترانزيستور تشخيص سرطان در ايران خبر داد و گفت: در اين پروژه تحقيقاتي موفق به توليد ترانزيستوري با استفاده از فناوري نانو شديم.
دكتر محمد عبدالاحد، كه مجري طرح توليد نانو ترانزيستور تشخيص سرطان است، در گفت و گو با خبرنگار وب دا افزود: در اين طرح تحقيقاتي ترانزيستوري بر پايه نانو سيم هاي سيليكون براي كاربرد در حوزه پزشكي توليد كرديم.
اين محقق ايراني، تصريح كرد: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشكي ايران بيوسنسوري را بر پايه نانو سيم‌هاي سيليكوني عرضه كردند كه در فاز اول قادر به شناسايي سلول‌هاي سرطاني از سالم براي سرطان روده و سينه است و در حال حاضر با همكاري دو بيمارستان در تلاش هستند تا از اين بيوسنسور براي تشخيص و شناسايي سرطان خون بر روي بيماران استفاده كنند.
وي با اشاره به تغييرات فاز سلول‌هاي سالم و سرطاني، اظهار داشت: زماني كه سلول سالم از فاز سلامت وارد فاز سرطاني مي‌شود تغييراتي در غشاي آن ايجاد خواهد شد كه اين تغييرات يكسري تصاوير و پس زمينه‌هاي بايولوژيكي را به همراه دارد.
وي با بيان اينكه اين تغييرات شامل تغييرات الكتريكي است، اظهار داشت: در اين تغييرات كانال‌هاي يوني سلولي دچار اختلال و يا خواص دي الكتريكي غشاي سلولي كه حاوي فسفوليپيد است مختل مي‌شود.
دكتر عبدالاحد با تاكيد بر اينكه از نظر متخصصان الكترونيك در اين تغييرات اطلاعات مفيدي نهفته است، خاطر نشان كرد: اگر بتوانيم ساختاري را بسازيم كه بتواند غشاي سلولي را از نظر الكترونيكي تحليل كند قادر خواهيم بود اختلالات درون سلول‌ها را شناسايي كنيم كه اين امر ما را به تشخيص سلول‌هاي سرطاني از سلول‌هاي سالم هدايت مي‌كند.
مجري طرح توليد نانو ترانزيستور تشخيص سرطان، با اشاره به مطالعات انجام شده در اين زمينه يادآور شد: در اين تحقيقات بيوسنسوري را توليد كرديم كه از روي سنجش تغييرات رزونانس الكتريكي تك سلول‌ها قادر به شناسايي و تشخيص سلول سرطاني است.
دكتر عبدالاحد، با بيان اينكه اين بيوسنسور با استفاده از نانو سيم‌هاي سيليكون توليد شده است، گفت: اين بيوسنسور بر بستر سيليكوني و نانو لوله‌هاي كربني توليد شده و پس از چكاندن محلولي بر روي آن از طريق كامپيوتر سيگنال‌هايي كه از طريق اين بيوسنسور دريافت مي‌شود مورد تحليل قرار مي‌گيرد و پس از آن مي‌توان فهميد كه چه اتفاقي در سلول رخ داده است.
وي، به بيان جزئيات اين طرح اشاره كرد و توضيح داد: براي اين منظور توانستيم با استفاده از نانولوله‌هاي كربني عمودي كه از نظر الكترونيكي ساختارهاي فعالي هستند، اندوسكوپ تك سلولي را بسازيم و زماني كه در بر همكنش مستقيم با غشاي سلول‌ها قرار مي‌دهيم، فركانس‌هاي مختلف سيگنال‌هاي الكترونيكي سلول‌ها دريافت و مورد تحليل قرار مي‌گيرند.
اين محقق، ادامه داد: تحليل‌ها نشان مي‌دهد سلول‌هاي سالم در فركانس‌هاي مختلف داراي پيك‌هاي رزونانس الكتريكي هستند اين در حالي است كه در سلول‌هاي سرطاني رزونانس الكتريكي هم از لحاظ تعداد و هم به لحاظ شدت دچار افت مي‌شوند.
دكتر عبدالاحد، با بيان اينكه از رزونانس‌هاي الكتريكي به دست آمده اسپكترسكوپي (طيف نگاري) مي‌شود، اضافه كرد: اين روش نوين ما را در تشخيص سلول‌هاي سرطاني از سالم و همچنين شناسايي گريد پايين سلول سرطاني از گريد بالاي سرطاني ياري خواهد كرد.
وي با بيان اينكه سلول‌هاي استفاده شده در اين تحقيقات سلول‌هاي استاندارد تهيه شده از انيستيتو پاستور بوده است، اضافه كرد: در فاز اول مطالعات از سلول‌هاي سرطان سينه و روده استفاده شد كه نتايج خوبي به دست آمد.
عبدالاحد با اشاره به اجرايي كردن فاز دوم اين تحقيقات يادآور شد: در فاز دوم با همكاري بيمارستان‌هاي مفيد و طالقاني و با هماهنگي سازمان انتقال خون با استفاده از اين سنسور اقدام به تحليل سلول‌هاي سرطان خون كرديم. در اين مطالعات در صدد هستيم كه بدانيم اين روش مي‌تواند به عنوان يك روش دقيق در تشخيص سيگنال‌هاي اوليه سرطان خون مورد استفاده قرار گيرد يا خير.
وي افزود: اين تحقيقات در آزمايشگاه نانو الكترونيك دانشگاه تهران با همكاري مركز نانو تكنولوژي بيمارستان طالقاني اجرايي شد.
توليد نانو ترانزيستور تشخيص سرطان در ايران
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal