حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1392/09/28 تعداد بازدید : 20
در شب يلدا از ميوه هاي تازه و مغزهاي بي نمك استفاده شود
توصيه مي شود براي پذيرايي شب يلدا به جاي غذاهاي چرب و شيرين و پرنمك مانند انواع شيريني ها و آجيل شور و تنقلات فاقد ارزش تغذيه يي، از ميوه هاي تازه و مغزهاي بي نمك (مانند پسته، بادام، فندق، بادام زميني و ساير مغزهاي غير شور) استفاده شود.
توصيه مي شود براي پذيرايي شب يلدا به جاي غذاهاي چرب و شيرين و پرنمك مانند انواع شيريني ها و آجيل شور و تنقلات فاقد ارزش تغذيه يي، از ميوه هاي تازه و مغزهاي بي نمك (مانند پسته، بادام، فندق، بادام زميني و ساير مغزهاي غير شور)  استفاده شود.
بزرگداشت شب يلدا از آيين هاي باستاني ايرانيان است كه فلسفه ي آن ارج نهادن به گرماي حضور جمع و مهرباني به يكديگر است. ميهمان نوازي از ويژگيهاي اصيل ايرانيان است و مسلماً در شب يلدا نيز اين مهم اجرا مي گردد.
بايد توجه داشت كه ارج نهادن به ميهمان، از طريق عرضه ي غذاهاي سالم و عدم ارائه ي خوراكي هاي زيان بار معنا مي يابد. لذا  به توصيه هاي زير توجه كنيد:
-توصيه مي شود براي پذيرايي شب يلدا به جاي غذاهاي چرب و شيرين و پرنمك مانند انواع شيريني ها و آجيل شور و تنقلات فاقد ارزش تغذيه يي، از ميوه هاي تازه و مغزهاي بي نمك (مانند پسته، بادام، فندق، بادام زميني و ساير مغزهاي غير شور)  استفاده شود.
-همچنين توصيه مي شود كه مصرف ميوه و خشكبار سالم نيز  با اعتدال صورت گيرد تا از بروز سوء هاضمه و ديگر مشكلات ناشي از پرخوري جلوگيري به عمل آيد.
-با توجه به اينكه تنقلات و خوراكي هاي شب يلدا حاوي مقادير زيادي كالري است بنابر اين لازم است مردم نكات تغذيه اي  را رعايت كنند.
-شيريني ها ، كاكائو ها و شكلات ها داراي انرژي و چربي بالا هستند ، بهتر است كه در تركيب مواد خريداري شده شب يلدا كمتر از آنها انتخاب شود.
-انار و هندوانه سرشار از ويتامين C ، موادمعدني مانند پتاسيم و منزيم از جمله ميوه هايي است كه بيش از ميوه هاي ديگر در اين شب مورد استفاده قرار مي گيرد؛ مصرف ميوه باعث برآورده شدن  نيازهاي بدن به مواد معدني و ويتامين هاي مختلف مي شود.
-در اين شب به علت مصرف تنقلات، ميوه ها و آجيل ها كه مقدار زيادي كالري دارند بهتر است يك شام سبك سرو شود تا از اضافه دريافت كالري واضافه وزن پيشگيري شود.
-به جاي تنقلاتي مثل چيپس و هم چنين انواع پفك كه حاوي مقادير زيادي چربي ونمك هستند از آجيل ها و مغزهاي كم نمك و بوداده نشده، استفاده كنند.
-افراط در مصرف آجيل ومغزها نيز منجر به اضافه وزن وچاقي مي شود. در مصرف آنها زياده روي نكنيد.
-از خريداري آجيل هاي با رنگ مصنوعي و اسيد غير خوراكي خوداري و آجيل خام و بي نمك خريداري شوند.
-آجيل هاي مرطوب و نم كشيده سريعتر دچار كپك زدگي مي شود. آجيل  ومغزها بايد كاملا جويده شوند كه دچار سوءهاضمه نشويد.
-از مصرف شيريني هاي خامه اي، كيك هاي شكلاتي كه مقدار زيادي چربي دارند، از شيريني هاي ساده وبدون خامه وشكلات وبه مقدار كم  استفاده كنيد. بهتر است كه بجاي مصرف شيريني از انواع ميوه ها استفاده شود.
-براي صرف چاي بجاي قند وشكر از كشمش ، توت خشك ويا خرما به مقدار كم استفاده كنيد.
-ميوه ها قبل يا دو ساعت بعد از غذا مصرف شود.
-فاصله بين صرف غذا و خوابيدن دو ساعت باشد.
- بهتر است بيماران كليوي و ديابتي از قندهاي ساده، انواع مغزها و شيريني ها به مقدار تجويز شده در برنامه غذايي آنها استفاده كنند.
-بيماران كليوي مراقب مقدار مصرف مايعات باشند و كمتر از هندوانه استفاده كنند.
-افراد ديابتي بهتر است قسمتهاييي از هندوانه كه كم شيرين است و به پوست هندوانه نزديك تر است انتخاب كنند.
-به بيماران ديابتي توصيه مي شود كه از برگه آلو و آلو خشك بجاي توت خشك و كشمش استفاده كنند.
-افرادي كه داراي تري گليسريد خون بالا هستند، بهتر است از مصرف مغزهاي چرب مانند پسته، بادام و گردو خودداري كنند.
در شب يلدا از ميوه هاي تازه و مغزهاي بي نمك استفاده شود
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal