حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1392/11/08 تعداد بازدید : 3
سرطان، سالانه 30هزار ايراني را به كام مرگ مي كشاند/ سرطانها قابل پيشگيري هستند
معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با بيان اينكه سرطان سومين عامل مرگ و مير در ايران است، گفت: سالانه بيش از ۳۰۰۰۰ نفر در ايران به دليل ابتلا به اين بيماري، جان خود را از دست مي دهند.
معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با بيان اينكه سرطان سومين عامل مرگ و مير در ايران است، گفت: سالانه بيش از ۳۰۰۰۰ نفر در ايران به دليل ابتلا به اين بيماري، جان خود را از دست مي دهند.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، دكتر محسن اعرابي با اشاره به اينكه امسال شعار هفته ملي سرطان " اصلاح باورها، راه مبارزه با سرطان" است، گفت: سرطان مجموعه اي پيچيده از بيماريهاست و سرطان زايي (تبديل يك سلول طبيعي به يك سلول سرطاني) فرآيندي پيچيده و چند مرحله اي است كه به صورت رشد بي رويه و خارج از كنترل تعدادي از سلول ها ايجاد مي شود.
وي با بيان اينكه در حدود ۱۰۰ نوع سرطان در دنيا شناسايي شد، تصريح كرد: سرطان بيماري است كه مي تواند تقريباً در همه جاي بدن از جمله پوست، استخوان، عضلات، خون، دستگاه لنفاوي بروز كند و در هر سني واقع شود، ولي اكثرا در سنين بالا بروز مي كند.
معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، سرطان ها را يكي از علت هاي منجر به مرگ در سرتاسر جهان دانست و افزود: بعد از سرطانها، بيماريهاي قلبي و عروقي دومين عامل شايع در كشورهاي توسعه يافته و سومين عامل مرگ در كشورهاي كمتر توسعه يافته است .
دكتر اعرابي، با اشاره به اينكه 13 درصد كل مرگها ناشي از سرطان است، اظهار داشت: حدود ۷۰ درصد از كل مرگهاي سرطاني در كشورهايي با درآمد پايين و متوسط رخ مي دهد.
وي ادامه داد:  برآورد شده كه مرگ هاي حاصل از سرطان تا سال ۲۰۳۰ به بيش از 1.13ميليون برسد .
دكتر اعرابي، ضمن تاكيد بر اينكه بسياري از اين گروه مرگ ها قابل جلوگيري هستند، افزود: بيش از 30 درصد سرطانها با روش زندگي سالم و ايمن سازي بر عليه عفونت هاي عامل سرطان ( HBV,HPV) قابل پيشگيري است.
معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، اذعان داشت: ساير سرطانها نيز با تشخيص بهنگام مي توانند درمان و مراقبت شوند حتي درد بيماراني كه در مرحله پيشرفته سرطان هستند با مراقبتهاي طب تسكين بهبود مي يابد.
وي، با اشاره به اينكه سازمان جهاني بهداشت در سال ۲۰۱۲ پيشگيري از سرطان و بالا بردن كيفيت زندگي بيماران سرطان را مورد تاكيد قرار داده، گفت: با كنترل عوامل خطر نزديك به ۴۰درصد مرگ ناشي از سرطان قابل پيشگيري خواهد بود و با درمان و تشخيص به موقع يك سوم بار آن كاهش مي يابد.
دكتر اعرابي، خاطرنشان كرد: تدوين برنامه هاي ملي پيشگيري و كنترل سرطانها از ضرورت هاي بهداشتي هر جامعه و موثرترين عامل در راستاي كاهش بروز و بار بيماريهاي سرطان محسوب مي شود.
گفتني است ۸ لغايت ۱۵ بهمن ماه 92 هفته ملي مبارزه با سرطان  نامگذاري شده است.
سرطان، سالانه 30هزار ايراني را به كام مرگ مي كشاند/ سرطانها قابل پيشگيري هستند
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal