حوزه ریاست
۱۳۹۷ دوشنبه ۳۱ ارديبهشت
br ENGLISH
تاریخ: 1392/11/14 تعداد بازدید : 27
لزوم آشنايي با روشهاي سرمازدگي اندامهاي بدن و انجام اقدامات اوليه درماني
معاون فني معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به فرا رسيدن موج جديدي از سرما و بارش برف و باران در اين استان بر لزوم آشنايي با روشهاي سرما زدگي كه منجر به يخ زدگي اندامهاي بدن مي شود، و انجام اقدامات اوليه درماني براي فرد آسيب ديده تاكيد كرد.
معاون فني معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به فرا رسيدن موج جديدي از سرما و بارش برف و باران در اين استان بر لزوم آشنايي با روشهاي سرما زدگي كه منجر به يخ زدگي اندامهاي بدن مي شود،  و انجام اقدامات اوليه درماني براي فرد آسيب ديده تاكيد كرد.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، دكتر آهنگر گفت: با فرا رسيدن فصل سرما بيماري‌هاي مربوط به اين فصل از جمله آسيب به اندام‌هاي انتهايي مثل انگشتان پاها، دست‌ها، بيني و گوش اهميت پيدا مي‌كند.
وي با بيان اينكه براي جلوگيري از آسيب اندام هاي انتهايي هر چند دقيقه يكبار رگ ها باز مي شود تا خون جريان يابد و دوباره بسته مي شود، گفت: زماني كه سرماي محيط شديد باشد و اقامت در سرما طولاني شود بدن انسان اندام هاي انتهايي را فدا مي كند تا بتواند از سرمازدگي و مرگ جلوگيري كند.
معاون فني مركز بهداشت مازندران، تصريح كرد:  به اين ترتيب رگ هاي محيطي يكسره منقبض مي ماند و اندك اندك خون كمي كه در اين رگ ها جاري است در مجاورت هواي سرد شروع به  يخ زدن مي كند. اندام يخ زده در ابتدا دردناك مي شود و سپس بي حسي به آن اضافه مي شود.
رنگ اندام معمولا كبود و رنگ پريده است.
وي، با بيان اينكه اينكه كفش و لباس خيلي تنگ با فشار روي رگ ها مي تواند اين روند را تسريع كند، افزود:  اولين اقدام درماني براي اين بيماران رساندن سريع آنان به محيط گرم  و سپس گرم كردن آرام اندام هاي يخ زده است.
دكتر آهنگر ضمن تاكيد بر اينكه هرگز نبايد عضو يخ زده را مالش داد،گفت: هرگز نبايد اندام يخ زده را در معرض گرماي شديد و مستقيم قرار دهيم، زيرا گرم شدن اندام يخ زده قبل از برقراري جريان خون باعث مرگ سلول هاي عضو مبتلا مي شود.
معاون فني مركز بهداشت مازندران، اظهار داشت: به دليل بي حس بودن اندام يخ زده، ممكن است سوختگي شديدي بدون اين كه فرد متوجه شود در اندام مبتلا رخ دهد و آسيب را تشديد كند.
وي با تاكيد بر اينكه هرگز نبايد بدون داشتن امكانات كافي اقدام به گرم كردن اندام كرد، گفت:  به عنوان مثال اگر در يك پناهگاه كوهنوردي با اقدام به گرم كردن آب شروع به درمان دست و پاي يخ زده يك مصدوم كنيم، ولي به دليل اتمام سوخت نتوانيم درمان را تكميل كنيم و اندام ها دوباره شروع به سردشدن كند در اين صورت آسيب بيشتري را به اندام مبتلا وارد ساخته ايم.
دكتر آهنگر ادامه داد: بعد از مهياشدن شرايط بايد مايعي گرم با دماي ۳۷ تا ۴۰ درجه تهيه كنيم و با افزودن مداوم آب گرم و پايش مداوم با دماسنج دما را در اين محدوده حفظ كنيم.
معاون فني مركز بهداشت مازندران با بيان اينكه جريان يافتن دوباره گردش خون درد شديد و طاقت فرسايي را موجب مي شود كه ادامه درمان را غيرممكن مي سازد و در اين شرايط فقط با مسكن هايي قوي مي توان كار را ادامه داد، اظهار داشت: با غوطه ور كردن اعضاي يخ زده در اين مايع، اندك اندك جريان خون باز خواهد شد و عضو حيات خواهد يافت .
لزوم آشنايي با روشهاي سرمازدگي اندامهاي بدن و انجام اقدامات اوليه درماني
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal