حوزه ریاست
۱۳۹۷ جمعه ۴ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1392/11/15 تعداد بازدید : 42
بارعايت نكانت ايمني از بروز مسموميتهاي ناشي از گاز منواكسيدكربن پيشگيري نماييد
معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران در اطلاعيه اي بر لزوم رعايت نكات ايمني در پيشگيري از بروز مسموميتهاي ناشي از گاز منواكسيدكربن تاكيد كرد.
معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران در اطلاعيه اي بر لزوم رعايت نكات ايمني در پيشگيري از بروز مسموميتهاي ناشي از گاز منواكسيدكربن تاكيد كرد.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، در اين اطلاعيه آمده است:
با توجه به فرا رسيدن فصل سرما و استفاده از وسايل گرما ساز و بخاريهاي گاز سوز و نفتي و افزايش ميزان مسموميتهاي ناشي از گازها به ويژه گاز منواكسيد كربن، بيان مختصري در مورد اين مسموميت ميتواند ضمن اطلاع رساني عمومي از بروز آن پيشگيري نمايد:
منواكسيد كرين گازي است كه در اثر سوختن ناقص سوخت هاي فسيلي مانند نفت، گاز، بنزين ، گازوئيل و ذغال چوب حاصل مي شود و چون گازي بي رنگ ، بي بو، بي مزه و غير محرك است مسموميت با آن به راحتي اتفاق مي افتد.
منواكسيد كربن در خون با هموگلوبين تركيب پايداري تشكيل داده و در نتيجه اكسيژن رساني به بافتهاي بدن راكاهش ميدهد، در صورت مسموميت شديد پس از بروز تشنج، مرگ در فرد مسموم فرا مي رسد. همين امر موجب شده تا مسموميت با منواكسيد كربن يكي از مرگبارترين انواع مسموميت ها محسوب گردد.
 مشاغلي مانند مكانيك ها، جوشكاران، آتش نشانها، شاغلين در ترمينالهاي اتوبوسراني، رانندگان تاكسي، كارگراني كه در محيط بسته از بخاريهاي نفتي جهت گرم كردن محيط استفاده مي كنند و همچنين كليه خانواده هايي كه در فصول سرد سال براي گرم كردن منازل از چراغهاي نفتي يا بخاريهاي گازي بدون دودكش استفاده كرده و نكات ايمني در مورد نصب دودكش استاندارد را رعايت نميكنند در معرض خطر مسموميت با گاز منو اكسيد كربن قرار دارند.

*علائم مسموميت با منواكسيد كربن:
علائم مسموميت ميتواند در افراد مختلف متفاوت باشد ولي عمدتاً علائمي مانند سردرد، ضربان شديد شقيقه ها، وزوز گوش، سرگيجه، خواب آلودگي و در غلظتهاي بالاتر تهوع، استفراغ، تپش قلب،كاهش هوشياري، كما و مرگ ممكن است بروز نمايند.

*اقدامات اوليه در برخورد با مسموميت ناشي از منواكسيد كربن:
چنانچه مشكوك به مسموميت با گاز منواكسيد كربن هستيد با اقدامات زير ميتوانيد جان مصدومين را نجات دهيد:
- سريعاً مصدومين را به هواي آزاد منتقل كنيد.
- بلافاصله به اورژانس زنگ زده و كمك بخواهيد.
- در صورت امكان براي بيمار بيهوش سريعاً از اكسيژن ۱۰۰% استفاده نماييد.
- در صورت قطع تنفس بيمار انجام عمليات احياء قلبي عروقي توسط فرد آگاه براي بيمار ضروري مي باشد.
- مراقب باشيد، فرد كمك كننده خود نبايد بصورت طولاني مدت در معرض گاز منواكسيد كربن باشد زيرا خود نيز ممكن است مسموم گردد.

*هشدارهايي براي پيشگيري از بروز مسموميت با گاز منواكسيد كربن :

۱. آيا مي دانيد: استفاده از بخاري هاي بدون دودكش تنها در محيط هايي كه داراي تهويه و جريان مناسب هوا مي باشند مجاز است. از بكار بردن اين وسايل در محيط هاي بسته و فاقد جريان هوا خودداري نماييد.
۲. آيا مي دانيد: در هنگام استفاده از بخاري هاي نفتي و گازي، جهت پيشگيري از مسموميت با گاز منوكسيد كربن ، اطمينان از نصب صحيح و كاركرد مناسب دودكش ها الزامي است.
۳. آيا مي دانيد: مواردي از مسموميت هاي كشنده با منوكسيد كربن در رانندگاني گزارش شده است كه براي گرم كردن خودروي خود در فصول سرد سال از گاز پيك نيكي استفاده نموده اند.
۴. آيا مي دانيد: حضور در گاراژ هاي در بسته كه در آن اتومبيل با موتور روشن وجود دارد خطر بروز مسموميت بامنوكسيد كربن را به همراه دارد.
۵. آيا مي دانيد: تماس طولاني مدت با مقادير كم گاز منوكسيد كربن مي تواند فرد را به بيماري هاي قلبي- عروقي مبتلا سازد.
۶. آيا مي دانيد: تماس طولاني مدت با گاز منوكسيد كربن بويژه در كودكان، مي تواند با بروز اختلالات رفتاري و كاهش حافظه و ضريب هوشي آنها همراه باشد.
۷. آيا مي دانيد: در دود سيگار مقاديري از گاز منوكسيد كربن موجود است و اين گاز ميتواند در اثر مصرف طولاني مدت سيگار سبب بروز مسموميت مزمن در افراد سيگاري گردد.
۸- آيا مي دانيد: نوزادان، افراد سالمند، بيماران داراي ناحتيهاي قلبي عروقي و خانمهاي باردار در صورت تماس با منواكسيد كربن حتي در صورت نداشتن علائم شديد بايستي توسط پزشك معاينه شوند، در مورد خانمهاي باردار ممكن است جنين آسيب ديده باشد درحاليكه علائمي در مادر مشاهده نگردد.
بارعايت نكانت ايمني از بروز مسموميتهاي ناشي از گاز منواكسيدكربن پيشگيري نماييد
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal