حوزه ریاست
۱۳۹۷ دوشنبه ۷ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1392/11/19 تعداد بازدید : 167
بهترين راه پيشگيري از سرمازدگي، انتخاب پوشش مناسب است
بهترين راه پيشگيري از سرمازدگي را انتخاب پوشش مناسب به ويژه براي اعضاي در معرض سرما از جمله گوش، بيني، دست، پا و سر است.
بهترين راه پيشگيري از سرمازدگي را انتخاب پوشش مناسب به ويژه براي اعضاي در معرض سرما از جمله گوش، بيني، دست، پا و سر است.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، با توجه به اينكه در بسياري از نقاط استان دماي هوا به زير صفر رسيده احتمال بروز پديده سرمازدگي نيز افزايش مي يابد و ممكن است افراد را دچار مشكل نمايد، لذا معاونت بهداشتي دانشگاه در ادامه توصيه هاي بهداشتي خود از مردم خواست با پوشش مناسب از سرمازدگي جلوگيري نمايند.
در اين توصيه عنوان شد:
-بهترين راه پيشگيري از سرما زدگي انتخاب پوشش مناسب بويژه براي اعضاي در معرض بيشتر سرما مثل: گوش، بيني، دست، پا و سر است .
-پوشيدن چندين لباس روي هم بجاي يك لباس روش مناسبي مي باشد. وقتي كه به جاي پوشيدن يك لباس خيلي گرم، چند لايه لباس مي پوشيد، هم باعث گرم شدن بدن مي‌شود و هم مي توانيد خود را با شرايط مختلف تطبيق بدهيد. بطور مثال در داخل فضاي سرپوشيده و يا با افزايش دماي هوا، مي توانيد يكي دو تا از لباس‌هاي رويي خود را دربياوريد.
استفاده از پوشش سه لايه به شرح ذيل كه هر لايه خصوصيات خاص خودش را دارد بسيار مناسب است.
۱-لايه اول: اين لايه بدليل ارتباط مستقيم با پوست بدن اهميت زيادي دارد. وظيفه پوشاك در اين لايه گرفتن رطوبت و عرق پوست و فتيله آن به بيرون يا لايه بعدي ميباشد. پوشاك خيس يا نمناك گرماي بدن را خارج مي كند. حتي در دماي بالاي صفر هم اين حالت مناسب نيست، بنابر اين در حال حاضر نخ ،ابريشم و كتان براي اين لايه استفاده نمي شود. لباس زير شما مانند تي شرت، جوراب و شلوار از همين لايه بشمار ميرود. يك لباس زير گرم و آستين بلند كه از جنس پلي استر و پلي پرو پيلن است بپوشيد . اين مواد سبك، نرم و قوي هستند، آب كمي به خود جذب مي كنند و به سرعت خشك مي شوند.
-از پوشيدن لباسهاي كتان در سرماي شديد خودداري كنيد زيرا پارچه هاي كتان رطوبت را جذب مي كنند و در هواي سرد به راحتي خشك نمي شوند .
-در صورتي كه لباس هاي شما خيس شد به سرعت نسبت به تعويض آنها اقدام كنيد. اگر در هواي سرد با البسه خيس باقي بمانيد احتمال سرما زدگي شما افزايش خواهد يافت.
۲- لايه دوم : اين لايه بايد بتواند در حد قابل قبولي گرماي ايجاد شده توسط بدن را حفظ و همچنين رطوبت لايه اول را به بخار تبديل كند تا اين بخار از لايه سوم خارج و پوست بدن همواره خشك بماند. همچنين لباس اين لايه نبايد خيلي تنگ و چسب باشد، تا لايه نازكي از هوا بين لايه‌هاي لباس شما جريان داشته باشد، اين هواي گرم بين لباس‌ها باعث مي شود كه بدن شما گرمتر بشود. براي لايه دوم يك لباس پشمي انتخاب كنيد به عنوان نمونه.يك شلوار پرزدار ضخيم و يك ژاكت پشمي بسيار مناسب است.
۳- لايه سوم : لايه سوم لايه اي است كه از لايه هاي زيرين(لايه اول و دوم) محافظت كرده و بدن را از عوامل جوي مانند باد، باران و برف محفوظ ميدارد. پارچه اين لباسها بايد ضمن داشتن خاصيت تنفس، ضد آب و ضد باد نيز باشد. براي لايه سوم ، يك كاپشن يا اور كت يا پالتو و شلوار ضد باد و ضد آب انتخاب كنيد. از لباسهايي كه بافت شلي دارند استفاده نكنيد زيرا باد به راحتي در آنها نفوذ مي كند.سعي كنيد كاپشني يا اوركتي كه انتخاب مي كنيد كلاهدار باشد تا از سر شما در مقابل سرما محافظت كند.
-پوشش اندام هاي انتهايي: بدن بيشترين گرماي خود را از قسمت پا و سر از دست مي‌دهد، بنابراين پوشيدن مناسب اين قسمتها و گرم نگاه داشتن آنها بسيار مهم است. سعي كنيد تا سر ، دستها و پاهاي خود را به خوبي بپوشانيد. اين بخش ها از بدن با توجه اينكه بيشتر در معرض سرما هستند بيشتر در خطرسرمازدگي قرار دارند و بايستي بيشتر پوشانده شوند.
-از دستكش و كلاه و شال گردن گرم غافل نشويد. دستكشهايي كه فقط يك انگشت شصت دارند معمولا" از دستكشهاي معمولي كه پنج انگشت دارند گرمتر هستند زيرا انگشتانتان باهم برخورد مي كنند و گرماي بيشتري توليد مي كنند. پيچيدن شال به دور دهان نيز به محافظت از ريه هاي شما كمك مي كند.
-حداقل دوجفت جوراب ضخيم بپوشيد تا پاهايتان گرم بماند. جوراب‌هاي شما بايد به اندازه كافي گرم باشد تا پاهاي شما را از سرما محافظت كند چون كف پا يكي از مهمترين قسمتهاي گرم‌كننده بدن است. استفاده از جوراب هاي پشمي در اين فصول مي تواند پاهاي شما را به خوبي گرم كند.
-براي جلوگيري از سرمازدگي پاها از كفش دو پوشش و نمره بزرگتر از اندازه پا اســتفاده شود چرا كه كفش تنگ بخاطر جلوگيري از گردش خون مناسب در پاها يكي از عوامل سرمازدگي است. بنابر اين سايز پوتين هاي خود را طوري انتخاب كنيد كه به راحتي بتوانيد دو جفت جوراب بپوشيد.
-از پوتين هاي ضخيم و گرم استفاده كند تا پاهايتان كاملا" گرم بمانند . براي فصل سرما حتما كفش ها و پوتين هاي ضد آب كه آستري هاي گرم و نرمي دارند انتخاب كنيد.
-اگر قصد داريد مدت طولاني را خارج از خانه بمانيد، چكمه گرم مناسبي به پا كنيد. اگر قرار است روي برف يا يخ قدم بزنيد، چكمه ضد آب و با كفي ضد لغزش انتخاب كنيد.
-كفش هاي عاج دار از زمين خوردن افراد در يخبندان جلوگيري مي كند
زمين خوردن در سطوح لغزنده يكي از شايعترين حوادث فصل سرما مي باشد، براي جلوگيري ازحوادث و ضربات -فيزيكي ناشي از زمين خوردن بهتر است از كفش هاي مناسب استفاده شود خصوصا كفش هايي كه داراي عاج هستند تا تعادل فرد در هنگام راه رفتن حفظ شود.
-نكته اي كه بايد به آن اشاره كرد اين است كه متاسفانه عموم مردم از پوشيدن كفش هاي مناسب غافل بوده و عموما از همان كفش هايي كه در فصل تابستان و بهار استفاده مي كنند در زمستان نيز از همان نوع كفش ها به پا دارند.
-توصيه مي شود هنگام راه رفتن روي برف و جاهايي كه يخبندان شده با آهستگي و احتياط قدم برداريد و افراد مسن نيز حتما از تكيه گاهي نظير عصا و يا ديوار استفاده كنند.
-زمين خوردن در اين فصل در كودكان و سالمندان شايع تر است و به دليل وضعيت سلامت بدن و پوكي استخوان در سالمندان گاهي اوقات يك زمين خوردن ساده و يك ضربه كوچك مي تواند سبب بروز شكستگي به ويژه در ناحيه مچ دست و يا ناحيه انتهايي فوقاني زانو يا لگن شود و مشكلات عديده اي براي آن ها ايجاد كند.
-توصيه مي شود در روزهاي برفي و يخبندان حتما از دستكش نيز استفاده شود تا اگر زمين خوردند مچ دست آن‌ها آسيب جدي نبيند.
-بهتر است هنگام سرخوردن، افراد خود را روي پهلو يا شانه‌ها انداخته و حتي الامكان از زمين خوردن با زانو ممانعت كنند.
بهترين راه پيشگيري از سرمازدگي، انتخاب پوشش مناسب است
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal