حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1392/12/14 تعداد بازدید : 69
رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران :
رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران، گفت: طي سالهاي متمادي سيستم بهداشت و درمان كشور به سمت درمان سوق يافته در حالي كه اصل در حوزه سلامت پيشگيري است لذا برنامه پزشك خانواده مي تواند در تحقق اصل پيشگيري مقدم بر درمان است، موثر باشد.
برنامه پزشك خانواده در تحقق اصل پيشگيري موثر است
رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران، گفت: طي سالهاي متمادي سيستم بهداشت و درمان كشور به سمت درمان سوق يافته در حالي كه اصل در حوزه سلامت پيشگيري است لذا برنامه پزشك خانواده مي تواند در تحقق اصل پيشگيري مقدم بر درمان است، موثر باشد.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، دكتر قاسم جان بابايي در گفتگو با خبرنگاران، سردرگمي و طولاني شدن زمان تشخيص و درمان كامل بيماري، هزينه هاي درماني اضافه و غير ضروري را مهمترين مشكل مردم در حوزه درمان دانست و افزود: چنانچه برنامه پزشك خانواده شهري به درستي اجرا شود بسياري از مشكلات بهداشتي و درماني مردم كاهش مي يابد.
وي، با بيان اينكه تشخيص زودهنگام بيماري به درمان بهتر و كم هزينه تر آن مي انجامد، اظهار داشت: برنامه پزشك خانواده براي هر اقدام تشخيصي در سطح 1و 2 و 3، بايد داراي توجيه باشد.
رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران، ادامه داد: در اين برنامه ملي، بسياري از اقدامات بهداشتي در بسته خدمات پزشك خانواده تعريف شده است.
دكتر جان بابايي، با اشاره به اينكه در سطح يك اين برنامه پزشك مكلف است به صورت دوره اي بيماران خود را ويزيت نمايد، گفت: در اين ويزيتها بسياري از بيماريهاي غير واگير از جمله ديابت و فشار خون كه مهمترين عامل نارسايي قلبي عروقي در كشور محسوب مي شوند، با تشخيص زودهنگام پيشگيري مي شود.
وي، تراكم بالاي جمعيت و فاصله كم شهر و روستا، بخش خصوصي قوي و فعال در استان، پزشكان عمومي با سابقه و مسن، تخصص‌گرايي و برداشت متفاوت مردم و پزشكان در خصوص مفيد بودن خدمات پزشك عمومي (پزشك خانواده) و گردشگر پذير بودن استان را مهمترين ويژگي استان مازندران دانست و گفت: به همين منظور بايد گام به گام با برنامه ريزي درست و بدون شتاب اين برنامه را در استان به اجرا درآورد.
رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران، افزود: اين برنامه پروسه اي زمانبر است و ظرف 2 تا 3 سال به طور كامل عملياتي نخواهد شد زيرا مردم ايران سالها با رويه قبلي درمان شدند و تغيير روش نياز به زمان دارد.

*لزوم آسيب شناسي برنامه پزشك خانواده در استان مازندران
دكتر جان بابايي، بر آسيب شناسي برنامه پزشك خانواده در استان تاكيد و تصريح كرد: در حين كار نسخه 02 اين برنامه بايد اصلاح شود،  ما نيز با آرامش اين برنامه را در استان به اجرا در مي آوريم تا مردم آسيب نبينند.
وي، با اشاره به اينكه ستاد اجرايي پزشك خانواده در كشور بر اجراي اين برنامه در استان مازندران و فارس تاكيد دارد، ادامه داد: تمامي مسائل مربوط به اين برنامه در ستاد اجرايي برنامه پزشك خانواده استاني مطرح مي شود.
دكتر جان بابايي، با بيان اينكه 85 درصد از مردم مازندران در برنامه پزشك خانواده شهري ثبت نام كردند، افزود: از زمان اجراي اين برنامه در استان، پرداختهاي پزشكان از سوي سازمانهاي بيمه اي نيز در قالب برنامه پزشك خانواده انجام مي شود.
رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران، اظهارداشت: تيمهاي بازرسي و پايش از داروخانه ها، آزمايشگاه ها ، پاراكلينيكها و پايگاه هاي مجري اين برنامه نيز تشكيل شد و مردم مي توانند  ضمن تماس با شماره 1590، مشكل و شكايات خود را در اين زمينه مطرح نمايند تا علاهو بر بررسي آن در  ستاد پزشك خانواده شهري استان، توسط كارشناسان پيگيري شود.
وي،  در بخش ديگري از سخنانش، با اشاره به اينكه از اول فروردين 93 پزشكان خانواده در سطح يك بايد ماهانه ويزيت پايه 300 نفر را انجام دهند، خاطرنشان كرد:  در حال حاضر 36 درصد از مردم ويزيت پايه شدند و مابقي افراد بايد از سال آينده با مراجعه به پزشكان خانواده خود، ويزيت اوليه را انجام دهند.
دكتر جان بابايي، گفت: به منظور آموزش پزشكان خانواده، بسته هاي آموزشي دوره اي به صورت مداوم و يا مجازي در حال تهيه شدن است و از سال آينده به صورت جدي ارايه مي شود.
رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران، با بيان اينكه تجميع بيمه ها و اصلاح تعرفه دارو، منجر به پرداختهاي يكسان مردم در روند درمان خواهد شد، اظهارداشت: افزايش هزينه دارو و كيتهاي آزمايشگاهي  تعرفه داور را افزايش داده است.

*افزايش 2 برابري دريافتي پزشكان خانواده روستايي از سال آينده

وي،  از اختصاص بودجه  به پزشكان خانواده روستايي خبر داد و گفت: به منظور تقويت پزشكان، از سال آينده دريافتي پزشكان خانواده روستايي 2 برابر افزايش مي يابد.
دكتر جان بابايي، با اشاره به كمبود 166 پزشك عمومي در سطح يك، تصريح كرد: 470  پزشك عمومي در اين طرح مشاركت دارند و برخي از پزشكان ديگر نيز در حال پيوستن به اين طرح هستند.
وي، خاطرنشان كرد: در حال حاضر سطح يك اين برنامه در استان مازندران به اجرا در آمد و سطح 2 را در برخي از مراكز  اجرايي نموديم تا به مردم فشار نيايد.
رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران، با تاكيد بر اينكه  بسياري از مردم از حقوق خود در اين برنامه بي اطلاع هستند، افزود: به زودي نكات آموزشي مربوط به برنامه پزشك خانواده شهري در سطح شهر، محلات و مراكز درماني اطلاع رساني مي شود تا مردم از مزايا وحقوق خود نسبت در اين طرح آگاه شوند.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران :
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal