حوزه ریاست
۱۳۹۷ دوشنبه ۳۱ ارديبهشت
br ENGLISH
تاریخ: 1393/02/01 تعداد بازدید : 3
رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران :
رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران در نشستي با خبرنگاران گفت: امروزه با تغيير شيوه زندگي 80 درصد علل مرگ انسانها بيماريهاي غير واگير از جمله سكته هاي قلبي، انواع سرطانها، حوادث و سوانح و ساير بيماريها نظير ديابت و فشار خون است.

بيماريهاي غيرواگيردار عامل 80درصد مرگ و ميرها هستند

رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران در نشستي با خبرنگاران گفت: امروزه با تغيير شيوه زندگي 80 درصد علل مرگ انسانها بيماريهاي غير واگير از جمله سكته هاي قلبي، انواع سرطانها،  حوادث و سوانح و ساير بيماريها نظير ديابت و فشار خون است.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، دكتر قاسم جان بابايي، ضمن بيان مطلب بالا، اظهارداشت: 43درصد از مرگها را بيماريهاي قلبي عروقي، 15 درصد سرطانها و 10 درصد حوادث جاده اي تشكيل مي دهد.
وي آسيب شناسي چالشهاي سلامت را يكي از روشهاي موثر پيشگيري در حوزه سلامت دانست و افزود: در استان مازندران اعتياد، چاقي و افزايش وزن، فشارخون و ديابت از مهمترين چالشهاي حوزه سلامت است  كه بايد سياستهاگذاريهاي مناسبي در اين زمينه ها صورت گيرد.
رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران، بر كاهش نگراني مردم در حوزه بهداشت و سلامت تاكيد كرد وگفت: در حال حاضر مهمترين نگراني مردم پرداخت هزينه هاي درمان از جيب است .
دكتر جان بابايي، ادامه داد: در بيمارستانهاي دولتي 36 درصد  و در بيمارستانهاي خصوصي بيش از 90 درصد هزينه درمان بر عهده مردم است.

*سياست وزارت بهداشت كاهش هزينه هاي درمان توسط مردم است

وي با اشاره به سياستهاي جديد وزارت بهداشت مبني بر كاهش هزينه هاي درمان توسط مردم، گفت: با برنامه ريزيهاي صورت گرفته مقرر شد در بيمارستانهاي دولتي مردم تنها 10 درصد كل هزينه درمان در بخش بستري را پرداخت كنند و چنانچه از طريق نظام ارجاع و پزشك خانواده به مراكز درماني دولتي مراجعه كنند هزينه پرداختي مردم 5درصد كاهش مي يابد.
رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران، ضمن بيان اينكه در ويزيتهاي سرپايي و اورژانسها كه بيمار كمتر از 6 ساعت حضور دارد، مردم 30درصد كل هزينه را پرداخت مي كنند، تصريح كرد: در نيمه شهريور امسال اجراي اين برنامه به بيمارستانهاي دولتي ابلاغ مي شود.
دكتر جان بابايي، تهيه دارو و ملزومات پزشكي بيمارستانها را يكي ديگر سياستهاي وزارت بهداشت و دانشگاه هاي علوم پزشكي دانست و اظهارداشت: در اين برنامه با حمايت دانشگاه هاي علوم پزشكي داروخانه بيمارستانها مكلف مي شوند داروهاي مورد نياز مطابق با رشته هاي درماني موجود در بيمارستانها را تهيه نمايند تا بيمار مجبور نشود در خارج از مركز درماني اقدام به تهيه دارو نمايد.
وي، افزود: در اين برنامه بيمار 10 درصد هزينه دارو را پرداخت مي كند.
رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران، به ماندگاري پزشكان در مناطق محروم اشاره كرد و اظهار داشت: برنامه ريزي شده در مناطق محروم پزشكان برخي از رشته هاي اورژانس، پرستاران و كادر پزشكي با دريافتي بيشتر در محل ماندگار شوند.
دكتر جان بابايي، ارتقا كيفيت هتلينگ بيمارستانها و تجهيز ملزومات مرتبط با سلامت بيمار، تهيه وسايل و داروهاي مورد نياز بيماران صعب العلاج با كمترين هزينه در سيستم درماني بر اساس اعلام گروه هاي آموزشي و اساتيد باليني دانشگاه، را از ديگر برنامه هاي حوزه سلامت دانست و گفت: وسايل و داروهاي موردنياز بيماران صعب العلاج با حمايت وزارت بهداشت در داروخانه هاي وابسته به دانشگاه علوم پزشكي و بيمارستانهاي دولتي تامين مي شود تا مردم از سال آينده با كمترين هزينه در سيستم دولتي درمان شوند.
وي، ادامه داد:  تمامي داروهاي شيمي درماني نيز از سال آينده در بيمارستانهاي تخصصي سرطان و داروخانه 13 آبان تامين مي شود.
رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران،كاهش 10درصدي زايمانهاي سزارين را يكي ديگر از سياستهاي مسئولان حوزه سلامت برشمرد و افزود: براي ترغيب به زايمان طبيعي، تعرفه زايمان سزارين و طبيعي يكسان مشخص شد همچنين ماماهايي كه درامر فرهنگ سازي و ترويج زايمان طبيعي كمك نمايند، تشويق مي شوند.
دكتر جان بابايي، با بيان اينكه منابع مالي اين سياستها در اختيار دانشگاه قرار دارد، خاطرنشان كرد: اين برنامه ها نوشته شده و منابع مالي آن نيز  پيش بيني شده  و از نيمه ارديبهشت ماه براي اجرايي شدن به مراكز درماني دولتي ابلاغ مي شود.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران :
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal