حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1393/02/08 تعداد بازدید : 26
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي شعار اصلي هفته سلامت سال 93 را با توجه به ضرورت ترويج رويكرد خود مراقبتي براي پيشگيري اوليه از عوامل خطر بيماري هاي غير واگير، شعار " يك عمر سلامت با خود مراقبتي"، اعلام كرد
سال هاست زنگ خطر بيماري هاي غير واگير در كشور به صدا در آمده و در چند سال اخير با رشد فزاينده سرطان ها و بيماري هاي قلبي – عروقي، نگراني ها بيشتر و هزينه هاي درماني سرسام آورتر شده است.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي شعار اصلي هفته سلامت سال 93 را با توجه به ضرورت ترويج رويكرد خود مراقبتي براي پيشگيري اوليه از عوامل خطر بيماري هاي غير واگير، شعار  " يك عمر سلامت با خود مراقبتي  اعلام  كرد.

سال هاست زنگ خطر بيماري هاي غير واگير در كشور به صدا در آمده و در چند سال اخير با رشد فزاينده سرطان ها و بيماري هاي قلبي عروقي، نگراني ها بيشتر و هزينه هاي درماني سرسام آورتر شده است.نمونه بارز آن هزينه مستقيم سالانه ۲ هزار ميليارد توماني است كه در كشور صرف درمان سرطان مي شود و با احتساب هزينه غيرمستقيم، ۶ هزار ميليارد تومان خسارت به كشور تحميل مي‌كند و هر سال ۴۵۰ هزار سال از عمر ايرانيان مي‌كاهد!

سالانه ۹۱ هزار نفر در كشور به علت سكته قلبي، ۴۳ هزار نفر به علت سكته مغزي و ۳۰ هزار نفر به علت سرطان جان خود را از دست مي دهند! گذشته از اين موارد، فشار خون، ديابت،  افسردگي و استرس نيز در زمره ي بيماري هاي غير واگير بوده كه قابل توجه است. ريشه اين مرگ و ميرها و بيماري هاي غير واگير در رفتار تغذيه اي، شيوه غلط زندگي، كم تحركي، مصرف دخانيات و آلودگي هوا است.با اين وصف همه اين مشكلات قابل پيشگيري بوده و با كنترل عوامل ذكر شده و توانمند سازي مردم براي تغيير رفتار و شيوه زندگي مي توان تا حد زيادي از ابتلا به اين بيماري ها غير واگير و مرگ و مير ناشي از آن جلوگيري كرد.

خودمراقبتي در بيماري هاي مزمن مي تواند 40درصد از مراجعات مردم به پزشكان عمومي و 17درصد از مراجعات مردم به پزشكان متخصص را كاهش دهد. از سوي ديگر با اجراي خودمراقبتي، 50درصد از حجم مراجعه مردم به مراكز اورژانس و علاوه بر آن، 50درصد هم از حجم بستري در بيمارستان ها كاسته خواهد شد.

خود مراقبتي، گام اول سلامت است.خود مراقبتي، يعني اقدامات و فعاليت هاي آگاهانه، آموخته شده و هدفداري كه فرد به منظور حفظ حيات، حفظ و ارتقاي سلامت خود و خانواده اش انجام مي دهد.خود مراقبتي قسمتي از زندگي روزانه مردم و شامل مراقبتي است كه به فرزندان، خانواده، دوستان، همسايگان و اجتماعات محلي نيز گسترش مي يابد.در واقع خود مراقبتي شامل اعمالي است كه مردم انجام مي دهند تا تندرست بمانند، از سلامت جسمي خود مراقبت كنند، نيازهاي اجتماعي و رواني خود را برآورده سازند، از بيماري ها پيشگيري كنند، ناخوشي ها و وضعيت هاي مزمن را بهبود بخشند و نيز از سلامت خود بعد از بيماري حفاظت كنند.

خود مراقبتي در تمام طيف سلامت و بيماري معني پيدا مي كند و مراقبت هاي بهداشتي در طيفي قرار مي گيرند كه دامنه اش مي تواند از خود مراقبتي صدر در صدي مثل مسواك زدن منظم باشد.

بخش عمده اي از بيماري ها به وسيله خود مردم قابل مراقبت بوده و با درمان هاي خانگي ساده مي توان بهبود يافت در نتيجه خود مراقبتي باعث كاهش مراجعات پزشكي خواهد شد.در انگلستان، مبلغ صرفه جويي شده در نظام سلامت صرفا" از همين منظر سالانه ۹۶ ميليارد دلار است!

توجه به وزن خود و نگه داشتن آن در محدوده مناسب، آشنايي با تغذيه سالم و پيروي از رژيم غذايي صحيح، توجه به اهميت فعاليت بدني و نقش آن در سلامت افراد، توجه به مضرات دخانيات و اقدام جهت ترك آن، آگاهي از تأثير استرس بر سلامتي و اهميت كنترل آن، توجه به نقش خواب در سلامت جسمي و رواني و آگاهي از بهداشت خواب، آشنايي با علائم و نشانه هاي افسردگي، آشنايي با علائم و نشانه هاي اضطراب، توجه به سلامت قلب و عروق و آشنايي با عوامل خطر بيماري هاي قلبي عروقي، آشنايي با سرطان هاي شايع، عوامل خطر و راه هاي پيشگيري از آن ها از اصول خود مراقبتي است.

خودمراقبتي از يك مسواك زدن معمولي و رعايت بهداشت فردي شروع مي شود اما متأسفانه افرادي هستند كه از سلامت دهان، دندان و زيبايي غفلت مي كنند و در نهايت هزينه هاي سرسام آور خدمات دندانپزشكي را متحمل مي شوند. خودمراقبتي البته بسياري از فعاليت هاي حرفه اي ديگر را نيز دربرمي گيرد كه البته اين امر نياز به ارائه آموزش هاي لازم به مردم دارد.

هر روز به تعداد سيگاري ها و قلياني ها افزوده مي شود اين درحالي است كه هشدارهاي كارشناسان بهداشتي در زمينه عواقب مواد دخاني كافي بوده است. با اينكه همه مي دانند كه مصرف غذاهاي فست فودي مضر است اما باز رستوران هاي فست فودي قارچ گونه افزايش مي يابد چون متقاضي مصرف زياد است و مردم بي توجه به سلامت خود هستند.

خود مراقبتي بيشترين نقش را در زمينه پيشگيري از بيماري انسان بازي مي كند و هيچ عاملي به اندازه خود انسان در خصوص خود مراقبتي مؤثر نيست. بايد ياد بگيريم خودمان از خودمان مراقبت كنيم، يعني فعاليت هاي كه براي حفظ و ارتقاي سلامتمان، پيشگيري از ابتلا به بيماري، درمان بيماري يا كاهش عوارض آن انجام مي دهيم.

خودمراقبتي يعني اينكه به فكر سلامت خود باشيم و از هر آنچه باعث به خطر انداختن سلامت است، داوطلبانه پرهيز كنيم.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي شعار اصلي هفته سلامت سال 93 را با توجه به ضرورت ترويج رويكرد خود مراقبتي براي پيشگيري اوليه از عوامل خطر بيماري هاي غير واگير، شعار  " يك عمر سلامت با خود مراقبتي"،  اعلام  كرد
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal