حوزه ریاست
۱۳۹۷ سه شنبه ۲۹ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1393/04/09 تعداد بازدید : 101
معاون فني مركز بهداشت مازندران:
معاون فني مركز بهداشت مازندران گفت: در ايران بيش از 60 درصد جمعيت دچار چاقي و اضافه وزن هستند كه 30 درصد آن معادل 24 ميليون نفر را شامل مي‌شود.

بيش از 60 درصد جمعيت كشور دچار چاقي و اضافه وزن هستند

معاون فني مركز بهداشت مازندران گفت: در ايران بيش از 60 درصد جمعيت دچار چاقي و اضافه وزن هستند كه 30 درصد آن معادل 24 ميليون نفر را شامل مي‌شود.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، دكتر نادر آهنگر، با بيان اينكه چاقي به معناي تجمع غيرطبيعي چربي در بدن است، اظهار كرد: چاقي بيشتر در جوامع در حال افزايش ديده مي‌شود.
وي، با اشاره به اينكه براساس آمار در كل جهان يك ‌ميليارد نفر دچار اضافه وزن و چاقي هستند كه از اين ميان 300 ميليون نفر چاق هستند و ادامه داد: 11 درصد جمعيت زير 20 سال كشور چاق هستند كه احتمال چاقي آنان در بزرگسالي 40 درصد است و اين موضوع سبب كاهش اعتماد به نفس، افسردگي، سرخوردگي و بيماري‌هاي روحي و رواني آنان مي‌شود.
معاون فني مركز بهداشت مازندران شيوع چاقي و اضافه وزن در مازندران را 54,4 درصد عنوان كرد و گفت: مازندران رتبه اول چاقي را در كشور دارد.
وي،  با اشاره به اينكه شيوع چاقي در كودكان و نوجوانان رو به افزايش است، تصريح كرد: نرخ چاقي زنان 61.8 درصد و مردان 47,1 درصد است و اين موضوع به اين معناست كه چاقي زنان در مازندران بيشتر از مردان است.
دكتر آهنگر با بيان اينكه پرحجم‌خوري در مازندران بسيار شايع است، گفت: مردم استان علاقه بسياري به مصرف غذاهاي پرحجم، شور و پرچرب دارند و اين موضوع يكي از علل چاقي محسوب مي‌شود.
وي با اشاره به اينكه مصرف نوشابه‌هاي گازدار يكي از علل چاقي است، افزود: 3,4 درصد مردم كشور هر روز نوشابه مصرف مي‌كنند.
معاون فني مركز بهداشت مازندران با اشاره به اينكه مصرف روغن جامد با اسيد ترانس بالا در مازندران 86 درصد است كه از علل چاقي محسوب مي‌شود، ادامه داد: همچنين كم‌تحركي يكي ديگر از علل چاقي در مازندران به شمار مي‌رود.
وي با بيان اينكه چاقي در بزرگسالي خطر ابتلا به فشار خون و سكته مغزي را افزايش مي‌دهد، ادامه داد: افراد چاق دو برابر افراد عادي دچار فشارخون و يا سكته مغزي مي‌شوند.
معاون فني مركز بهداشت مازندران تصريح كرد: در مردان ميانسال چاق كمتر از 45 سال سكته قلبي دو برابر شايع است.
دكتر آهنگر خاطرنشان كرد: روزانه 16 مورد مرگ بر اثر بيماري‌هاي قلبي در مازندران داريم كه يكي از عوامل خطر آن چاقي محسوب مي‌شود.
وي با اشاره به اينكه ابتلا به بيماري‌هاي كبدي و نارسايي كبدي در افراد چاق بيشتر است، گفت: سنگ كيسه صفرا در زنان ميانسال چاق بيشتر شيوع دارد.
معاون فني مركز بهداشت مازندران با بيان اينكه بيماري‌هاي مفاصل نيز در افراد چاق بيشتر مشاهده مي‌شود، اظهار كرد: سرطان‌هاي كليه، رحم و روده بزرگ نيز در افراد چاق شايع‌تر است.
دكتر آهنگر تصريح كرد: مهم‌ترين راهكار در مقابله با چاقي اصلاح عادات غذايي است كه بايد از كودكي آغاز شود و بايد آموزش‌هاي لازم همگاني شود.
وي  بركنترل  عرضه مواد غذايي مخاطره‌آميز از جمله چيپس، پفك و فست‌فودها  تاكيد كرد.

معاون فني مركز بهداشت مازندران:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal