حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1393/05/13 تعداد بازدید : 77
معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي مازندران:
معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي مازندران گفت: مازندران ظرفيت 200 نوع گياه دارويي را داراست كه در صورت آشنايي با استانداردهاي آن و فراهم آمدن بازارهاي متقاضي، مي تواند در ايجاد اشتغال، درآمد و توسعه استان موثر باشد.
مازندران ظرفيت توليد 200 نوع گياه دارويي را دارد

معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي مازندران گفت: مازندران ظرفيت  200 نوع گياه دارويي را داراست كه در صورت آشنايي با استانداردهاي آن و فراهم آمدن بازارهاي متقاضي، مي تواند در ايجاد اشتغال، درآمد و توسعه استان موثر باشد.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، دكتر محمد آزادبخت در گفتگو با خبرنگاران، به قدمت طب سنتي در ايران اشاره كرد و گفت: از دوهزار سال تا نزديك 200 سال قبل، عمده درمان در كشور بر اساس طب سنتي بوده است.
وي، كتاب قانون ابن سينا را يكي از معتبرترين منابع طب سنتي دانست و تصريح كرد: طب سنتي ظرفيت عظيمي در درمان ايجاد كرده است.
معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، با بيان اينكه طب سنتي بر حسب شرايط اقليمي كشورها، متفاوت است، افزود: اين شيوه درماني به دو بخش علمي و اعتقادي تقسيم مي شود.
دكتر آزادبخت، بخش اعتقادي طب سنتي در كشورهاي ديگر را قوي دانست و اظهار داشت: طب سنتي در ايران علاوه بر بخش اعتقادي، بخش علمي آن بر اساس تجارب و نتايج ارايه شده، بيشتر و قويتر است.
وي، به تفاوت مفهوم داروي گياهي و گياهان دارويي اشاره كرد و گفت: توليت داروهاي گياهي به مانند ساير داروها با اساتيد و متخصصان علوم پزشكي وافرادي است كه دارو و اثرات آن بر بدن انسانها را به خوبي مي شناسند، همچنين توليت گياهان دارويي به مانند همه گياهاني كه كاشت و داشت و برداشت مي شوند با متخصصان علوم كشاروزي است.
معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، بيان داشت: گياهان دارويي و داروهاي گياهي مي تواند ظرفيت مناسبي در بخشهاي اقتصادي، اشتغالزايي و سرمايه ملي ايجاد نمايد.

*بيش از 80 درصد محتويات طب سنتي ايران، گياهي است
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي مازندران، با تاكيد بر اينكه در طب سنتي گياهان دارويي جايگاه عظيمي دارند، اظهارداشت: بيش از 80 درصد محتويات طب سنتي ايران گياهي است و تنها كمتر از 20درصد را مواد حيواني و معدني تشكيل مي دهد.
دكتر آزادبخت، با بيان اينكه ايران يكي از بزرگترين صادر كننده گياه شيرين بيان و كتيراست، ادامه داد: با ارايه برنامه علمي، آشنايي با نحوه كاشت، داشت و برداشت اصولي و حضور فعال و كاربردي مسئولان در شناسايي و فراهم آوردن بازارهاي متقاضي، مي توان شرايط مناسبي را براي صادرات گياهان دارويي مازندران به  كشورها دنيا از جمله كشورهاي عضو اكو  فراهم آورد.
وي، با بيان اينكه گياه گزنه ، دانه كنگر و خارمريم، زرشك، گل گاوزبان، آويشن، رازيانه و... تنها بخشي از ظرفيتهاي گياهان دارويي اين استان به شمار مي رود، افزود: دانه كنگر جزء 20 گياه اول دنياست كه بومي مازندران و از كيفيت مطلوبي نسبت به ساير مناطق برخوردار است.
دكتر آزادبخت، ضمن اشار به كاربرد اسانسهاي گياهي  در بخش اعظمي از مواد غذايي، آرايشي و بهداشتي اظهار داشت: گياهان بسياري در ايران و مازندران وجود دارد كه مي تواند به عنوان اسانس از آن استفاده نمود و با استانداردسازي، امكان صادرات به ساير كشورها را فراهم كرد.
وي، ارتباط و تعامل مسئولان مازندران با رايزن فرهنگي كشورهاي عضو اكو و شناسايي ظرفيت و بازارهاي كشورهاي متقاضي را در توسعه پرورش گياهان دارويي و رواج گردشگري سلامت، موثر دانست و اظهار داشت: بايد شرايط بهتري براي كشت اين گياهان فراهم آوريم.
معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، با تاكيد بر اينكه استفاده از ظرفيتهاي گياهان دارويي مي تواند استان مازندران را متحول نمايد، گفت: اين معاونت به منظور همكاري با كشورهاي عضو اكو پيشنهاد  تعامل در  20 محور از جمله ايجاد مركز بازرگاني صادرات و واردات، ارتباط دانشگاهي در زمينه هاي آموزش، نظارت، بازديدها و برگزاري سمينارها، ايجاد مراكز توسعه بازاريابي، اطلاع از بازار فروش و...، ارايه مي دهد كه مي تواند پتانسيل خوبي را ايجاد نمايد.

معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي مازندران:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal