حوزه ریاست
۱۳۹۷ دوشنبه ۷ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1393/05/15 تعداد بازدید : 41
معاون فني مركز بهداشت مازندران:
معاون فني مركز بهداشت مازندران در همايش استاني هفته جهاني تغذيه با شير مادر در ساري، گفت: تغذيه انحصاري با شيرمادر حق طبيعي و شرعي كودك است .

تغذيه با شير مادر حق طبيعي و شرعي كودكان است
معاون فني مركز بهداشت مازندران در همايش استاني هفته جهاني تغذيه با شير مادر در ساري، گفت: تغذيه انحصاري با شيرمادر حق طبيعي و شرعي كودك است .
به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي مازندران ، دكتر نادر آهنگر، با بيان اينكه نوزاد تا 24 ماه بعد از تولد بايد از شير مادر تغذيه نمايد، تصريح كرد: تغذيه با شيرمادر در كاهش مرگ و مير 2 تا 6 ميليون نوزاد موثر است.
وي، ادامه داد: در كشور ايران، از نرخ مرگ 30 نوزاد در يكهزار تولد زنده از طريق تغذيه انحصاري با شير مادر به 20 نوزاد در يكهزار تولد زنده رسيد كه بر اساس آخرين آمارهاي موجود اين ميزان نرخ مرگ نوزادان به 17 مرگ در يكهزار تولد رسيده است.
معاون فني مركز بهداشت مازندران، تغذيه با شير مادر را از نظر اقتصادي مرقون به صرفه دانست و اظهار داشت: در مازندران ميزان نرخ مرگ كودكاني كه با شيرمادر تغذيه مي كنند 10 در يكهزار تولد زنده است كه با سياستهاي آموزشي و فرهنگي و مشاوره، در حال كاهش اين ميزان مرگ و مير نوزادان و كودكان هستيم.
دكتر آهنگر،  با اشاره به وجود 34 بيمارستان دولتي در مازندران افزود: 31 بيمارستان در استان واجد شرايط دريافت لوح دوستدار كودك هستند كه تا كنون 24 بيمارستان اين لوح را دريافت كردند.
وي، اجراي برنامه پزشك خانواده، تحول نظام سلامت و نظام جامع و همگاني سلامت را در ترويج تغذيه نوزادان با شيرمادر اثرگذار دانست و گفت: با اجراي اين برنامه ها مادر باردار مي تواند از مشاوره هاي  تخصصي در حوزه  مامايي، روانشناسي و اجتماعي براي تغذيه كودك بهره مند شود.
دكتر آهنگر،  ايجاد داروخانه هاي دوستدار كودك، فعاليت كمپهاي آموزشي، بازآموزي پزشكان و متخصصان، آموزش شيردهي به مادران باردار، تشكيل گروه هاي مادران شيرده، ايجاد مكاني امن براي شيردهي مادران در اماكن مختلف را ازجمله اقدامات موثر در افزايش انگيزه شيردهي به كودكان عنوان كرد.

معاون فني مركز بهداشت مازندران:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal