حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1393/06/10 تعداد بازدید : 212
رئيس مركز بهداشت استان مازندران خبر داد:
دكتر محسن اعرابي معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران اجراي برنامه جامع «پيوند خدمات سلامت باروري و كنترل HIV/AIDS» در مازندران را به همراه 16 دانشگاه ديگر در كشور اعلام كرد.
اجراي برنامه جامع «پيوند خدمات سلامت باروري و كنترل HIV/AIDS» در مازندران

دكتر محسن اعرابي معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران اجراي برنامه جامع «پيوند خدمات سلامت باروري و كنترل HIV/AIDS» در مازندران را به همراه 16 دانشگاه ديگر در كشور اعلام كرد.
به گزارش خبرنگار پايگاه خبري و اطلاع‌رساني دانشگاه علوم پزشكي مازندران (وب دا)، رييس مركز بهداشت استان مازندران گفت بنابر پيش‌بيني‌هاي علمي انجام شده تهديد وقوع موج سوم همه‌گيري HIV/AIDS در كشور مطرح است و اين موضوع بطور جدي در برنامه‌هاي كشوري كنترل ايدز مورد توجه قرار گرفته است چرا كه در شرايط فعلي با توجه به شيوع مصرف مواد محرك و روان‌گردان صنعتي توجه ويژه به موضوع ضروري‌تر شده است.

وي افزود:  اين  همه‌گيري از طريق افزايش ابتلاي موارد جديد زنان بويژه از طريق همسران آنها كه قبلا از راه اعتياد يا داشتن رفتارهاي پرخطر آلوده شده‌اند منجر به افزايش احتمال بارداري و تولد نوزادان آلوده به بيماري مي‌گردد. بر همين اساس براي كاهش خطر انتقال HIV/AIDS از مادر مبتلا به نوزاد و با هدف كاهش خطر وقوع موج سوم همه‌گيري در كشور، مركز مديريت بيماريهاي واگير و دفتر سلامت خانواده و جمعيت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اجراي برنامه جامع «پيوند خدمات سلامت باروري و كنترل HIV/AIDS» اقدام به اجراي فاز اول برنامه در استان مازندران به همراه 16دانشگاه ديگر در كشور نموده است.
 
رئيس مركز بهداشت استان با بيان اينكه دانشگاه علوم پزشكي مازندران اين طرح در 10 مركز بهداشتي درماني واقع در كانون‌هاي پرخطر رفتاري و 3 بيمارستان دولتي داراي زايشگاه و مراكز مشاوره بيماريهاي رفتاري در 3 شهرستان ساري، آمل و تنكابن از شهريور ماه سال 93 آغاز گرديده است، گفت: آموزش‌هاي تئوري و عملي لازم به كارشناسان مراكز بهداشتي درماني و بيمارستانها در رابطه با روند انجام طرح در 4 فاز پيش‌بارداري، بارداري، حين زايمان و پس از زايمان داده شده است.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران ادامه داد: در اجراي اين طرح براي كليه مراجعين به اين مراكز و زايشگاه‌ها پس از ارائه آموزشهاي اوليه و با استفاده از كيت تشخيص سريع آلودگي HIV شناسايي افراد آلوده انجام شده و لوازم كاهش آسيب در اختيار گروه‌هاي پرخطر و در معرض خطر قرار مي‌گيرد.
 
وي اضافه كرد در سال 1392 تعداد 4 نوزاد در استان از مادران آلوده به HIV/AIDS  بدنيا آمدند كه نسبت به 1 مورد در سال 1391 افزايش داشته است و ابراز اميدواري كرد با توجه به برنامه‌هاي كشوري مبني بر گسترش اجراي اين برنامه در سطح كليه مراكز بهداشتي درماني و بيمارستانها شاهد كاهش بروز چنين مواردي در سطح استان و كشور و ارتقاي هرچه بيشتر سلامت مردم باشيم انشاالله.


دانلود فايل : draarabi.jpg ( 100KB )

رئيس مركز بهداشت استان مازندران خبر داد:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal