حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1393/07/19 تعداد بازدید : 104
معاون غذا وداروي دانشگاه علوم پزشكي مازندران هشدار داد:
معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به اينكه اول تا هفتم آبان ماه هفته پيشگيري از مسموميتها نامگذاري شد، نسبت به شيوه بالاي مرگهاي ناشي از سوء مصرف مواد در ايران هشدار داد.
معاون غذا  و داروي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به اينكه اول تا هفتم آبان ماه هفته پيشگيري از مسموميتها نامگذاري شد، نسبت به شيوه بالاي مرگهاي ناشي از سوء مصرف مواد در ايران  هشدار داد.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، دكتر محمد آزادبخت،  ضمن بيان مطلب بالا، افزود: ارتقاء بهداشت و سلامت جامعه و آموزش همگاني  گامي موثر در كاهش آمار مسموميت ها خواهد بود.
وي، هدف از برگزاري اين هفته را تمركز بر آموزش نحوه پيشگيري از مسموميت در كودكان، مسموميت ناشي از داروها، سموم دفع آفات، مواد شيميايي، سوء مصرف مواد، مسموميت با فلزات سنگين، گياهان سمي و گزيدگي ها، گازها و منوكسيد كربن و ارتقاء دانش جامعه درخصوص خطرات ناشي از مسموميت ها و نحوه برخورد با اين رخداد  عنوان كرد.
معاون غذا وداروي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، مهمترين گروه سني در بروز مسموميت هاي اتفاقي را كودكان تا شش سال دانست و افزود: شايعترين علت مسموميت گزارش شده به مراكزDPIC  ايران مسموميت دارويي است كه سهم 10درصدي موارد مرگ ناشي از مسموميت را شامل مي شود.
دكتر آزادبخت، ادامه داد: با وجود قاچاق بودن سم فسفيد آلومينيوم (قرص برنج)، موارد مسموميت با اين نوع سم تداوم همچنان ادامه دارد.
وي ، مسموميت ناشي از گاز گرفتي را از ديگر مسموميتهاي شايع در فصصل سرد عنوان كرد و گفت:  بر اساس آمار سازمان پزشكي قانوني كشور در سال 91، يكصد و 31 مرگ و در سال گذشته 828 مرگ ناشي از گاز گرفتگي در كشور به ثبت رسيد.
گفتني است روزهاي هفته پيشگيري از مسموميتها شرح ذيل  است:
- پنجشنبه 1/8/93: روز پيشگيري از بروز مسموميت ناشي از داروها
- جمعه 2/8/93: روز پيشگيري از مسموميت ها در اطفال
- شنبه 3/8/93: روز پيشگيري از مسموميت ناشي از گازها و منوكسيد كربن
- يكشنبه 4/8/93: روز پيشگيري از مسموميت با مواد غذايي و گياهان سمي
- دوشنبه 5/8/93: روز پيشگيري از بروز مسموميت با سموم دفع آفات، مواد شيميايي
- سه شنبه 6/8/93: روز پيشگيري از مسموميت ناشي از گزيدگي ها
- چهارشنبه 7/8/93: روز پيشگيري از مسموميت ناشي از سوء مصرف مواد

معاون غذا وداروي دانشگاه علوم پزشكي مازندران هشدار داد:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal