حوزه ریاست
۱۳۹۷ پنج شنبه ۳ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1393/12/17 تعداد بازدید : 299
درنشست تخصصي ارتقاي كيفي خدمات كنترل HIV/AIDS دانشگاه‌هاي شمال كشور در ساري عنوان شد
موارد HIV/AIDS در دنيا رو به كاهش است ولي در برخي كشورها به ويژه در مديترانه شرقي(شمال افريقا )و اروپاي شرقي موارد جديد آلودگي رو به افزايش است.

دكتر گويا رئيس مركز مبارزه با بيماريهاي واگير وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در حاشيه نشست تخصصي ارتقاي كيفي خدمات كنترل HIV/AIDS دانشگاه‌هاي شمال كشور در ساري اظهار داشت: موارد HIV/AIDS در دنيا رو به كاهش است ولي در برخي كشورها به ويژه در مديترانه شرقي(شمال افريقا )و اروپاي شرقي موارد جديد آلودگي رو به افزايش است.

دكتر گويا با اشاره به اينكه وضع كشورهاي منطقه خاورميانه و شمال افريقا از همه مناطق WHO در دنيا نگران‌كننده‌تر است اضافه كرد: در بين 22 كشور اين منطقه 14 كشور گزارش درستي از وضعيت‌ ايدز در كشور خود نمي‌دهند، ولي آمارهاي ثبت شده از 8 كشور منطقه نشان دهنده وضعيت نامناسب اين كشورهاست.

وي ادامه داد :در سال 1392 حدود 36.8% از موارد جديد آلودگي به HIV در كشور از راه تماس‌هاي جنسي بودند، درحاليكه اين راه ابتلا در طول سالهاي گذشته تنها مسئول حدود 13% موارد آلودگي از زمان شروع ثبت موارد HIV بود.

رئيس مركز مبارزه با بيماريهاي واگير وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: در سال 1392 آلودگي از راه اعتياد تزريقي 45.5% بود و اين راه ابتلا در طول سالهاي قبل حدود 67% بوده است ،آلودگي زنان به HIV نيز30% كل موارد را تشكيل مي‌داد در حاليكه آلودگي زنان در سال 1378 حدود 5% بوده است.

دكتر گويا اضافه كرد: آسيب‌هاي اجتماعي، مصرف آمفتامين‌ها و مواد روان‌گردان از جمله شيشه به دليل ايجاد شرايط براي افزايش رفتارهاي جنسي پرخطر و كنترل نشده از نگرانيهاي ديگري است كه در افزايش موارد مثبت آلودگي به HIV وجود دارد كه در ابتلاي به عفونت مصرف‌كنندگان نقش جدي خواهد داشت.

رئيس مركز مديريت مبارزه با بيماريهاي واگير در خصوص برنامه‌هاي جديد 5 سال آينده براي كاهش آلودگي به HIV در كشور افزود: يكي از اهداف اساسي ما شناسايي هرچه بيشتر افراد آلوده خصوصا در گروه‌هاي داراي رفتارهاي پرخطر جنسي و اعتياد تزريقي مي‌باشدكه اين امر با انجام آزمايش و مشاوره افراد داراي رفتارهاي پرخطر  مي تواند صورت مي گيرد.

وي انجام آزمايش HIV در افراد مبتلا به عفونتهاي منتقله از راه تماس جنسي و اجراي برنامه‌هاي تشخيصي در زنان باردار را از  اولويت هاي ملي عنوان كرد و گفت: شروع زودتر درمان و انجام درمان منطقي و با ثبات و پيگيرانه از ديگر راههايي است كه موجب افزايش اميد به زندگي در افراد آلوده مي‌شود و از انتقال عفونت از مبتلايان به ساير افراد جامعه جلوگيري مي كند.

دكتر گويا اضافه كرد:بر اساس آخرين محاسبات علمي در سال 2013 انتظار مي‌رود حدود 90 هزار نفر فرد آلوده در كشور باشند كه تقريبا 28% آنها شناسايي شده اند.

گفتني است اين جلسه تخصصي به همت مركز مديريت بيماريهاي واگير وزارت بهداشت و درمان و مركز بهداشت استان مازندران با توجه به اهميت آلودگي به ويروس ايدز ، با حضور كارشناسان ارشد مركز مبارزه با بيماريهاي واگير، معاونين بهداشتي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي مازندران، گلستان، بابل و زنجان، مديران مبارزه با بيماريها و كارشناسان مسئول برنامه ايدز در شنبه برگزار شد.

درنشست تخصصي ارتقاي كيفي خدمات كنترل HIV/AIDS دانشگاه‌هاي شمال كشور در ساري عنوان شد
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3.67 تعداد کل امتیازها:3
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal