حوزه ریاست
۱۳۹۷ جمعه ۴ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1393/12/26 تعداد بازدید : 279
اجراي كمپين فرزند آوري در مازندران
جمعيت به سمتي در حال حركت است كه در آينده اي نزديك با بحرانهايي همچون بحران ميزان باروري و تجديد نسل، كاهش حجم كلي جمعيت ملي، بحران كاهش نيروي كار ، سالمندي جمعيت و چالش هاي بهداشتي متعاقب آن مواجه خواهيم شد.

دكتر نادر آهنگر معاون فني مركز بهداشت استان در اين خصوص اظهار داشت: با توجه به روند رشد جمعيت و پيش بيني هاي صاحبنظران علوم بهداشتي و با توجه به بافت و تركيب جمعيتي استان مازندران، جمعيت به سمتي در حال حركت است كه در آينده اي نزديك با بحرانهايي همچون بحران ميزان باروري و تجديد نسل، كاهش حجم كلي جمعيت ملي، بحران كاهش نيروي كار ، سالمندي جمعيت و چالش هاي بهداشتي  متعاقب آن مواجه خواهيم شد.

وي در ادامه افزود: با توجه به منويات مقام معظم رهبري و در راستاي تحول سياستهاي جمعيتي جديد، مركز بهداشت استان در نظر دارد كمپيني با عنوان "فرزندآوري در مازندران" با هدف تاثير گذاري و دسترسي به گروه هدف زوجين بدون فرزند و تك فرزند و نهايتا ايجاد تغيير در نگرش و عملكرد كل جامعه در اين خصوص را به صورت گسترده از 25/12/93 لغايت 15/1/94 در سطح استان برگزار نمايد.

دكتر آهنگر بي فرزندي و تك فرزندي خانواده هاي ايراني را از چالشهاي مهم جمعيتي كشور در آينده عنوان كرد و گفت: هدف ازمداخله موثر در خصوص فرزند آوري. بازگشت به خانوارهاي پرجمعيت چندين نفره و يا افزايش جمعيت نيست بلكه تعادل جمعيتي و تناسب گروههاي سني مختلف كه نهايتا منجر به ساخت يك جامعه فعال ، پويا و متعادل است از اهداف مورد انتظار سياستهاي جديد مي باشد .

 

معاون فني مركز بهداشت استان با اعلام اينكه نرخ باروري كلي به معني تعداد فرزنداني است كه جانشين والدين مي شوند تصريح كرد :با حفظ شرايط كنوني ما در يك دوره‌ي 40-30 ساله يعني در سال 1420 حتّي اگر نرخ باروري در همين مقدار1.7 باقي بماند، رشد جمعيّت كشور ما در سال 1420 به صفر مي‌رسد.

وي اظهار داشت : سريع ترين ميزان كاهش باروري كلي جهان در سالهاي گذشته مربوط به ايران بوده و  همة طبقات و گروههاي اجتماعي را در بر گرفته والبته اين كاهش به شهرها محدود نشده بلكه در روستاها نيز باروري به شدت كاهش يافته است.

دكترنادر آهنگر با اشاره به اينكه وضعيت ازدواج در جوانان ، ناباروري ، طلاق هاي عاطفي و رسمي، ادامه تحصيل مردان و زنان ، مسائل اقتصادي  ، آينده نگري والدين و اشتغال بانوان از مسائل بسيار تاثير گذاري در خصوص فرزند آوري جامعه هستند اظهار داشت:شيوه آموزشي و بسيج هاي اطلاع رساني( كمپين) به عنوان يكي از راهكارهاي موثر در تغيير نگرش گروههاي جمعيتي از قابليتهاي بسيار بالائي برخوردار است و تجربه هاي موفق استفاده از اين پويش هاي انگيزشي در سطح دنيا و كشور وجود دارد.

معاون فني معاونت بهداشتي مازندران در پايان گفت: براي حل اين مشكل چند علتي، بايد  برنامه ريزي مناسب داشت و سهم وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي در اين زمينه حداكثر و در بهترين شرايط بيشتر از 20% نخواهد بود، اما اقدام در اين زمينه بدليل ارتباط نزديك با سلامت جامعه از جمله رسالت هاي اصلي وزارت بهداشت است كه اميدواريم با اجراي مجموعه اقدامات اين بسيج اطلاع رساني ، به تغيير در نگرش، رفتار و ارتقاء دانش بهداشتي مردم شريف استان دراين زمينه دست پيدا كنيم.

اجراي كمپين فرزند آوري  در مازندران
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal