حوزه ریاست
۱۳۹۷ دوشنبه ۷ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1394/02/05 تعداد بازدید : 301
در مراسم تجليل از خيرين سلامت استان در هفته سلامت
آيت الله نورالله طبرسي نماينده ولي فقيه در مازندران در مراسم تجليل از نيكوكاران حوزه سلامت كه در تالار آيت اله كوهستاني دانشگاه علوم پزشكي مازندران برگزار شد با بيان اينكه فلسفه وجودي قرآن شفا و رحمت براي عالم است

آيت الله نورالله طبرسي نماينده ولي فقيه در مازندران در مراسم تجليل از نيكوكاران حوزه سلامت كه در تالار آيت اله كوهستاني دانشگاه علوم پزشكي مازندران برگزار شد با بيان اينكه فلسفه وجودي قرآن شفا و رحمت براي عالم است افزود:مسئله سلامت در تمام جوامع بشري اهميت خاصي دارد و گرايش به امور خير، يكي از بهترين و با فضيلت‌ترين اقدام ها در اسلام است.

نماينده ولي فقيه در مازندران با بيان اينكه دين مبين اسلام در باره سلامت بسيار تاكيد كرده است، تصريح كرد: يكي از نام‌هاي خداوند شافي است و همه تكاليف انسان وقتي سالم باشد بر او واجب است و در غير اينصورت بسياري از تكاليف از شخص بيمار سلب مي شود.

وي بهترين دعا براي انسان را عافيت دانست و اظهار كرد: تاكيد اسلام در پيشگيري از بيماري چنان است كه اگر افراد آداب زندگي اسلامي را رعايت كنند كمتر به بيماري‌ دچار مي‌شوند.

دكتر قاسم جان بابايي رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران در ادامه اين مراسم ، ساخت كلينيك‌هاي ويژه درماني را از اولويت‌هاي دانشگاه عنوان كرد و افزود : فضاهاي مراكز بهداشتي درماني بايد زيباتر از ساختمان هاي مسكوني باشد تا مردم در فضايي راحت و در آرامش مشكلات درماني خود را برطرف كنند.

وي با بيان اينكه 60 درصد حوزه سلامت مربوط به مسائل اجتماعي است، اظهار كرد: در قدم نخست بايد چالش‌ها را بدون در نظر گرفتن مسائل سياسي بررسي و ارزيابي كنيم تا بتوانيم مشكلات اين بخش را با قوت بيشتري رفع كنيم.

دكتر قاسم جان بابايي افزود: بيماري‌هاي قلبي عروقي، سرطان و حوادث جاده اي در صدر تهديدات سلامت مردم قراردارند و بحث اعتياد و ناپايداري خانواده نيز دو مشكل اساسي جامعه هستند كه حوزه سلامت را درگير خود كرده است.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران همچنين كاهش رشد جمعيت و ناباروري را از ديگر تهديدات حوزه سلامت عنوان و خاطرنشان كرد: سياست‌هاي جمعيتي و باروري بايد رويكرد جديدي به خود بگيرد تا در دهه‌هاي آينده با مشكلات جمعيتي مواجه نشويم.

دكتر جان‌بابايي با بيان اينكه بيكاري ،بيماري ايجاد مي‌كند، گفت: افرادي كه دچار اعتياد و فقر مي‌شوند به طور طبيعي بيشتر دچار بيماري شده، بيماري آنها شديدتر و مرگ‌ومير آنها نيز بيشتر است، لذا لازمه سلامت حل مشكلات اجتماعي و فعاليت‌هاي بين‌بخشي براي رفع اين معضل اساسي است.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به اينكه اورژانس‌ها به عنوان ورودي حضور مردم در حوزه سلامت محسوب مي‌شوند، گفت: دانشگاه در تلاش است تا با ارتقاء اورژانس هاي بيمارستاني و جاده اي تا حد بسيار زيادي سلامت و جان مردم را حفظ نمايد .

وي به توسعه اورژانس سوختگي زارع و فاطمه زهرا (س) ساري در سال گذشته اشاره كرد وافزود: توسعه و ساخت اورژانس‌ بيمارستان هاي امام خميني(ره) بهشهر،  شهيد بهشتي نوشهر، بوعلي ساري، امام سجاد (ع)رامسر و 17 شهريور آمل از جمله برنامه هاي دانشگاه علوم پزشكي در حوزه اصلاح ورودي‌هاي نظام سلامت است كه در صورت تامين اعتبارات لازم، در سال جديد انجام مي شود.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران از ديگر مبادي ورودي مردم در نظام سلامت را مراكز بهداشت و درمان و خانه‌هاي بهداشت عنوان و اظهار كرد: ريشه‌كني بسياري از بيماري‌ها مثل فلج اطفال در خانه‌هاي بهداشت انجام شده است . وي افزود: در سال گذشته يك‌هزار خانه بهداشت روستايي در كشور و 120 خانه بهداشت در مازندران به بهره‌برداري و افتتاح رسيده و امسال نيز در صورت تامين اعتبارات لازم، يك‌هزار خانه بهداشت ديگر در كشورمان افتتاح مي‌شود.

وي در پايان با بيان اينكه كارهاي عقب‌مانده و به زمين‌مانده زيادي در حوزه سلامت مازندران وجود دارد كه با مشاركت مردم و مسئولان بايد انجام گيرد، گفت: با توجه به اهميت مسائل اجتماعي در حوزه سلامت، معتقديم كه هر كسي بتواند يك شغل ايجاد كند، از بيمار شدن يك فرد جلوگيري كرده و هم به رفع مشكلات سلامت جامعه نيز كمك كرده است.

 در مراسم تجليل از خيرين سلامت استان در هفته سلامت
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal