حوزه ریاست
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1394/02/09 تعداد بازدید : 325
رييس دانشگاه در نشست خبري با خبرنگاران رسانه هاي گروهي
90درصد مراجعات مردمي به مراكز درماني سرپايي است و با برنامه ريزي هاي انجام شده ، كلنيك هاي تخصصي درماني در تمامي شهرستان هاي مازندران راه اندازي خواهد شد.

در نشست خبري كه با حضور رسانه‌هاي مختلف در سالن قلم دانشگاه علوم پزشكي مازندران برگزار شد دكتر محمد سلطان تويه مسئول روابط عمومي و امور بين الملل دانشگاه با اشاره به شعار جهاني بهداشت ايمني غذا از مزرعه تا سفره و برگزاري هفته سلامت از اول تا 6 ارديبهشت ماه گفت : وزارت بهداشت برنامه هاي مدوني در راستاي شعار ملي اين هفته با عنوان عزم ملي براي دسترسي به خدمات عادلانه سلامت برگزار نمود .

وي يكي از اهداف دانشگاه براي سال جاري را استقرار راهكارهاي مناسب براي فرهنگ سازي در راستاي ارتقاء سلامت جامعه عنوان كرد و افزود : لازم است در خصوص مسائل روحي رواني ، تغذيه ، ورزش ، اعتياد ،وظايف بهداشت و درمان و ارائه خدمات سلامت به مردم اطلاع رساني شود.

دكتر سلطان تويه با اشاره به فراخوان انجام شده براي دريافت پيشنهادات و راهكارهاي افزايش آگاهي و سواد سلامت در جامعه از رسانه تا پايان ارديبهشت ماه گفت : در اين خصوص از انديشه هاي ناب اصحاب رسانه هاي جمعي كمك مي خواهيم .

سپس دكتر قاسم جان‌بابايي رئيس دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني مازندران با ذكر اين نكته كه بهسازي و امكان حضور پزشكان مقيم در مراكز ملكي بهداشتي و درماني مازندران فراهم شده گفت: 90درصد مراجعات مردمي به مراكز درماني سرپايي است و با برنامه ريزي هاي انجام شده ، كلنيك هاي تخصصي درماني در تمامي شهرستان هاي مازندران راه اندازي خواهد شد.  وي ادامه داد: به همين منظور كلنيك تخصصي و فوق تخصصي درماني در آمل ، گلوگاه و سومين كلنيك در آينده نزديك در ساري راه اندازي مي شود.

دكتر جان بابايي از راه اندازي مركز جامع سرطان مازندران در جوار بيمارستان امام خميني (ره ) ساري در شش ماهه نخست امسال خبرداد و گفت: اين مركز در بخش هاي جراحي بيماران سرطاني ، بيماري هاي خون ، پيوند مغز و استخوان و پژوهشكده خدمات ارائه خواهد داد .

وي همچنين از توسعه اورژانس بيمارستان ها به عنوان اولويت هاي دانشگاه نام برد و گفت : در سال جاري طرح تجهيز، توسعه و نوسازي اورژانس بيمارستان هاي امام خميني (ره) بهشهر ، بوعلي سيناي ساري ، هفده شهريور آمل ، امام سجاد (ع) رامسر و شهيد بهشتي نوشهر انجام مي شود .

رييس دانشگاه علوم پزشكي با اشاره به توسعه طب اورژانس در استان افزود:با بكارگيري فارغ التحصيلان دانشگاهي اين موضوع مهم محقق مي شود .

وي اظهار داشت: اورژانس جاده‌اي در كشور دچار چالش بوده و مازندران نيز از اين امر مستثني نيست، اما در سال گذشته با وجود همه مشكلات اعتباري، 17 دستگاه آمبولانس به امداد جاده‌اي استان اضافه شده است.

دكتر جان بابايي با بيان اينكه 130 خانه بهداشت در سال گذشته افتتاح شده‌ است، افزود: يك‌سوم خانه‌هاي بهداشت روستايي مازندران استيجاري هستند كه تلاش داريم اين مكان‌ها را تملك كرده يا جايگزين مناسبي براي آنها احداث كنيم.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران درباره خدمات دندان‌پزشكي در استان گفت: براي توسعه بخش دندان‌پزشكي، 30 دندان‌پزشك متخصص در كلنيك باغبان ساري به كارگيري شده‌اند و علاوه بر آن در 11 شهرستان نيز كلنيك دندان‌پزشكي زمان عصر را فعال كرده و سيستم ارجاع در دندان‌پزشكي را اجرا خواهيم كرد.

دكتر جان بابايي شاخص دندان‌هاي كشيده شده در بچه‌هاي 12 ساله را در دنيا زير يك و در كشور ما دو عنوان كرد و گفت: اين شاخص در استان مازندران خوب نيست، در بچه‌هاي شش و هفت ساله هم رضايت‌بخش نبوده و در افراد 30 ساله بدتر است كه يكي از علت‌هاي آن را مي‌توان تعرفه‌هاي نامناسب عنوان كرد.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به افزايش زايمان سزارين در كشور گفت: مازندران در كنار گيلان، بالاترين رقم سزارين را در كشور دارد و براي رفع اين مشكل بايد فرهنگ‌سازي انجام شود .

دكتر جان‌بابايي با اشاره به اهميت غذا و الگوي مناسب غذا در سلامتي افراد گفت: برنج، گندم‌، لبنيات و گوشت جزو مواد غذايي استراتژيك هستند كه بايد با هماهنگي‌هاي بين‌بخشي در راستاي سالم سازي آنها حركت كنيم و البته در اين بخش تفاهم‌نامه‌هايي را با آموزش و پرورش امضا كرديم.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به توزيع مواد غذايي ناسالم در مدارس به‌ويژه مدارس غيرانتفاعي افزود: وضعيت توزيع مواد غذايي در مدارس خوب نيست، بحث نوع و عرضه غذا بايد بهتر صورت گيرد، همچنين حدود يك‌سوم تا 50 درصد دانش‌آموزان مدارس ما داراي اضافه وزن هستند كه در روستاها نيز رو به افزايش است.

دكتر جان‌بابايي بحث ورزش همگاني و صبحگاهي را موضوعي جدي در سلامت گروه‌هاي سني مختلف عنوان و خاطرنشان كرد: شرايط ايده‌آلي در اين بخش نداريم و بايد فعاليت‌هاي بيشتري صورت گيرد.

وي با بيان اينكه بايد سواد سلامت مردم را بالا ببريم، بيان كرد: هزينه زيادي براي سلامت در كشور صرف مي‌شود و بايد تلاش شود كه اين هزينه‌ها در بخش پيشگيري خرج شود؛ اضافه وزن، كم‌تحركي، فشار خون و ديابت از جمله بيماري‌هاي قابل پيشگيري هستند كه بيشترين علت مرگ‌وميرها نيز به همين بيماري‌ها برمي‌گردد.

دكتر جان‌بابايي اظهار كرد: اگر مردم كمتر بيمار شوند، هزينه‌هاي سلامت كمتر مي‌شود، كمتر به بيمارستان مي‌روند و كمتر جراحي قلب انجام مي‌دهند، روند فعلي به سود مردم و كشور نيست، بنابراين بي‌توجهي به آن نشانه ضعف در فرهنگ سلامتي و ناديده گرفتن سلامتي ابتدا توسط خود فرد است.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به برخورد جدي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با معضل زيرميزي گفت: درباره معضل «زيرميزي» هر هفته در اين دانشگاه جلسه داريم و قطعا اگرشكايتي وجود داشته باشد، با آن برخورد مي‌شود.

 

 

رييس دانشگاه در نشست خبري با خبرنگاران رسانه هاي گروهي
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal