حوزه ریاست
۱۳۹۷ پنج شنبه ۳ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1394/02/23 تعداد بازدید : 223
در گردهمايي معاونان غذا و دارو دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور در ساري
دكتر رسول ديناروند رييس سازمان غذا و دارو كشور در گردهمايي معاونان غذا و دارو دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور در ساري ضمن بيان مطلب فوق افزود:

 

دكتر رسول ديناروند رييس سازمان غذا و دارو كشور در گردهمايي معاونان غذا و دارو دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور در ساري ضمن بيان مطلب فوق افزود: اگرچه وارادات دارو از سال 90 در كشور با كاهش مواجه بوده  ولي كاهش واردات دارو در سال 93 به نسبت سالهاي ماقبل چشمگير تر بودو اين روند كاهش واردات در سال جاري نيز ادامه خواهد داشت .

دكتر ديناروند از كاهش واردات دارو بعنوان يكي از دستاوردبزرگ حوزه بهداشت و درمان نام برد و ادامه داد : با وجود اين روند، آسيبي به دسترسي مردم براي گرفتن اقلام دارويي بوجود نيامده است .

معاون وزير بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي گفت: شيب واردات دارو در كشور به سمت نزولي و حتي توقف پيش خواهد رفت تا تجويز منطقي و آگاهانه دارو در جامعه رونق بگيرد .

وي با اشاره به تلاش هاي انجام شده در حوزه مديريت تامين دارواز سوي سازمان غذا و داروي كشور گفت : با وجود تمامي تلاش هاي دولت براي رفع مشكلات ولي به دليل كاهش درآمد ارزي ، كشور در شرايط سختي قرار دارد و بايست در زمينه كنترل و مصرف بهينه دارو ياري رسان دولت بود .

رييس سازمان غذا و داروي كشور تاكيد كرد: حفظ وضعيت پايدار دارويي كشور بسيار مورد توجه وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشكي است و دانشگاه ها بايد  روند توزيع دارو را به دقت زيرنظر داشته باشند و با اطلاع رساني و آگاهي بخشي پزشكان در خصوص استفاده از داروهاي جايگزين ايراني ، نگرش استفاده از داروي خارجي را در جامعه تغيير دهند .

معاون وزير بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي خطاب به برخي دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور از آنان خواست تا روند رها شده توزيع دارو را كنترل كنند.

وي گفت : خوشبختانه دانشگاه علوم پزشكي مازندران از جمله دانشگاه هاي موفق در زمينه مديريت داروها به شمار مي رود

دكتر ديناروند با اشاره به اجراي طرح نسخه الكترونيكي بصورت پايلوت در پاوه ، ساوه و جهرم گفت : با اجراي اين طرح تحول بزرگي در حوزه تجويز و نظارت بر روند مصرف دارو ايجاد مي شود .

وي با بيان اين كه در كنترل قيمت هاي تجهيزات پزشكي وارداتي موفق بوديم بيان كرد : كاهش قيمت به اين علت بوده كه فرآيند خريد به صورت فراخوان انجام مي گيرد .

رييس سازمان غذا و داروي كشور ساماندهي تشكيلات اداري تجهيزات پزشكي در دانشگاه ها را از جمله برنامه اين سازمان عنوان كرد و با تاكيد بر ضرورت تقويت زيرساختهاي اين حوزه افزود : نحوه عرضه تجهيزات پزشكي در كشور قابل قبول نيست و بايد با برنامه ريزي مناسب شبكه توزيع مناسبي براي آن اختصاص داد تا كمترين آسيب را به سلامت مردم وارد نمايد.

معاون وزير بهداشت ارتقاء سلامت محوري در حوزه غذا و دارو را از اهداف مهم وزارت بهداشت عنوان كرد و گفت : بايد بر ايمني و سلامت غذا نظارت بيشتري داشت و برچست ايمني در همه بسته هاي توليدي نصب شود تا وضعيت آلاينده ها در فرآورده غذايي از جمله اسيد چرب ترانس ، نمك و شكر كنترل شده باشد .

وي ميزان مصرف نمك در ايران را 2،5 برابرتوصيه شده عنوان نمود و گفت : بايد ذائقه جامعه اصلاح شود و با فرهنگ سازي تمايل مردم را نسبت به مصرف نمك و مواد قندي كنترل نمود.

دكتر ديناروند با عنوان اين مطلب كه در خصوص فرهنگ غذا اطلاع رساني و آموزش هاي كافي در جامعه صورت نگرفته است گفت : بايد از رسانه ها در اين زمينه كمك گرفت .وي افزود دراين راستا در حاشيه شهر ها مراكز مراقبت از سلامت راه اندازي مي گردد كه وابسته به شبكه بهداشتي كشور است و در مورد تغذيه ،آموزش لازم به مردم داده مي شود .

دكتر ديناروند با اشاره به سختگيري در ارائه پروانه توليد مواد غذايي در دانشگاه ها افزود : بايد كنترل و ارزيابي در بازار و نظارت بر نحوه توليد و كيفيت توليدات بيشتر شود و در صورت وجود مشكل در كالاي توليدي بلافاصله جلوي توليد گرفته شود به اين ترتيب توليد كننده ها خود براي ارتقاء كيفيت كالاي خود اقدام خواهند نمود.

وي با اشاره به ضعف امكانات در حوزه غذا و نيروي نظارتي و بازرس در استان ها گفت : امسال نزديك به 40 ميليارد تومان تجهيزات جديد به حوزه غذا اختصاص داديم و در بحث نظارت نيز اعتبارات خوبي در نظر گرفته شد .

معاون وزير بهداشت با بيان اين كه شبكه جامع آزمايشگاهي راه اندازي شده و بايد تقويت گردد گفت : با تجهييزلازم در نقاط پرخطر و مبادي ورودي كالا در كشور و تشخيص فوري ، مي توان كيفيت كالاهاي ورودي را ارزيابي نمود.

وي با اشاره به اين موضوع كه مبارزه با قاچاق يك عزم كشوري است افزود : با توجه به اينكه نظارتي بر نحوه توليد و عرضه اين كالا صورت نمي گيرد ضمن اينكه به اقتصاد كشور آسيب مي رسانند آسيب هاي جبران ناپذيري به سلامت جامعه وارد مي شود.

دكتر ديناروند با عنوان اين مطلب كه قاچاق دارو كمترين و قاچاق انواع مكمل ها و مواد آرايشي و بهداشتي بيشترين موارد قاچاق را به خود اختصاص مي دهند افزود : عمده مواردي ازاين نوع كه در شبكه هاي ماهواره اي تبليغ مي شوند تقلبي اند.

در گردهمايي معاونان غذا و دارو دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور  در ساري
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal