حوزه ریاست
۱۳۹۷ دوشنبه ۳۱ ارديبهشت
br ENGLISH
تاریخ: 1394/05/04 تعداد بازدید : 248
به منظور مقابله وپيشگيري از قاچاق كالاهاي سلامت محور
همزمان با اجراي همايش و مانور مبارزه با قاچاق كالاهاي سلامت محور با مشاركت دانشگاه علوم پزشكي مازندران و نيروي انتظامي استان در ساري ، اين دو سازمان تفاهمنامه همكاري جهت تشديد مبارزه با قاچاق محصولات آرايشي ، بهداشتي و دارويي غير استاندارد امضا كردند .

همزمان با اجراي همايش و مانور مبارزه با قاچاق كالاهاي سلامت محور با مشاركت دانشگاه علوم پزشكي مازندران و نيروي انتظامي استان در ساري ، اين دو سازمان تفاهمنامه همكاري جهت تشديد مبارزه با قاچاق محصولات آرايشي ، بهداشتي و دارويي غير استاندارد امضا كردند .

دكترقاسم جان بابايي امروز در رزمايش مشترك نيروي انتظامي و دانشگاه علوم پزشكي مازندران پيرامون مبارزه با قاچاق كالاي سلامت محور در ستاد فرماندهي نيروي انتظامي مازندران اظهار داشت: اين مانور به شكل نمادين براي نخستين  بار در مازندران اجرا و با هدف نظارت مستقيم بر كالاهاي سلامت محور  برگزار شده است.

دكتر قاسم جان بابايي با اشاره به اهميت كالاهاي سلامت محور در تامين سلامت جامعه اظهار داشت : به منظور مقابله و پيشگيري از قاچاق كالاهاي سلامت محور و اقدامات آسيب رسان ، اين همايش با حضور فرمانداران و فرماندهي انتظامي استان و شهرستان ها ، پليس آگاهي استان و شهرستان ها ، مسئولين دانشگاه علوم پزشكي مازندران ، كارشناسان نظارت بر محصولات سلامت محور و اعضاي كميسيون مبارزه با قاچاق و ارز استان برگزار شده است .

رييس دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به مفاد تفاهمنامه همكاري با نيروي انتظامي استان اظهار داشت : برنامه ريزي جهت مقابله و پيشگيري از قاچاق محصولات سلامت محور و ارائه گزارش مستمر به دانشگاه علوم پزشكي مازندران و فرماندهي نيروي انتظامي از مفاد اين تفاهمنامه است .

وي همچنين به الزامي شدن بازرسي اطلاعاتي فرماندهان نيروي انتظامي شهرستانها در خصوص قاچاق كالاهاي سلامت و پيگيري موارد توسط مديران شبكه هاي بهداشت و درمان بر اساس اين تفاهمنامه اشاره كرد و اظهار داشت : تشكيل تيم بازرسي مشترك با حضور نماينده دانشگاه و نيروي انتظامي در برخورد با كالاي قاچاق سلامت محور و برنامه عملياتي مشترك در استان نيز از بندهاي مطروحه در تفاهمنامه مي باشد .

دكتر جان بابايي با اشاره به اهميت امضاي اين تفاهمنامه جهت تامين سلامت مردم گفت : منشا بسياري از بيماري ها در استان مازندران مصرف انواع داروها ، مكمل ها ، لوازم آرايشي و بهداشتي و مواد غذايي غير استاندارد است و هر چند ماموران نظارت و كنترل دانشگاه علوم پزشكي در جامعه حضور فعالي دارند ، اما وسعت توزيع و عرضه كالاهاي قاچاق بسيار بالاتر از سطح نظارت است.

وي خواستار مصرف كالاهاي داخلي بويژه داروها و محصولات غذايي استاندارد شد و ادامه داد : چالش توزيع و مصرف كالاهاي قاچاق كه سلامت مردم مازندران را به خطر انداخته فقط با مشاركت شهروندان قابل حل است.

رييس دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به اينكه برگزاري اين مانور مي تواند گامي در جهت تقويت و نظارت بهتر بر كالاهاي سلامت محور در جامعه باشد اضافه كرد: وظيفه دانشگاه علوم پزشكي مازندران آگاهي و اطلاع رساني به مردم در اين باره است كه استفاده از مكمل ها و لوزام بهداشتي و آرايشي كه به صورت قاچاق وارد كشور مي شود غير استاندارد و غيرمجاز مي باشد .

 دكتر جان بابايي با تاكيد بر وارد آمدن آسيب جدي بر سلامت افراد در صورت استفاده از محصولات غير مجاز بهداشتي ، آرايشي و دارويي افزود: شهروندان بايد توجه كافي داشته باشند مكمل هاي دارويي را تنها در صورت تجويز پزشك استفاده كرده و گروههاي مختلف مردمي اعم از ورزشكاران و بيماران نيز لوازم آرايشي را با برچسب هاي استاندارد و توليد شده در مراكز معتبر دريافت و مصرف كنند.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به انجام يك هزار مورد نظارت و بازرسي از سوي گشت هاي بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي براي جلوگيري از ورود قاچاق كالاي سلامت محور به  استان تصريح كرد: متاسفانه كالاهاي زيان آور از طريق كشورهاي افعانستان، پاكستان و عراق وارد كشور مي‌شوند كه سلامت آحاد جامعه را تهديد مي‌كند.

دكتر جان بابايي با بيان اينكه لوازم آرايشي و بهداشتي بيشترين محصولات قاچاق كالاي سلامت محور در استان  و كشور را به خود اختصاص مي‌دهد افزود: مصرف كالاهاي غيراستاندارد سلامت مردم را در معرض آسيب جدي قرار مي دهد .

رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران افزود: براي نظارت درست و اجراي آن در حوزه امنيت محصولات غذايي ، بهداشتي و آرايشي نيازمند همكاري نيروي انتظامي ،دادگستري  و ستاد مبارزه با  قاچاق كالا و ارز هستيم.

در ادامه اين همايش سردار مسعود جعفري نسب فرمانده انتظامي مازندران از تشديد مبارزه با كالاي قاچاق و غير استاندارد سلامت محور خبر داد و اظهار داشت : در اين مانور با همكاري دانشگاه علوم پزشكي يگان هاي ويژه و آگاهي نيروي انتظامي با داروها و محصولات غذايي غير استاندارد آشنا شدند.

سردار مسعود جعفري نسب وضعيت كنوني توزيع و عرضه محصولات دارويي و غذايي غير بهداشتي و غير ستاندارد در مازندران را بشدت خطرناك توصيف كرد و افزود : نيروي انتظامي همان گونه كه با قاطعيت نسبت به پاكسازي نقاط آلوده به مواد مخدر در استان اقدام كرده است و با هماهنگي استاندار برخورد با قاچاقچيان و عرضه كنندگان محصولات غير بهداشتي و غير استاندارد را هم انجام خواهد داد. وي بر لزوم همراهي و همكاري مردم در اجراي اين طرح تاكيد كرد و گفت : موفقيت نيروي انتظامي در گرو همكاري مردم است.

گفتني است همايش و مانور مبارزه با قاچاق كالاهاي سلامت محور با هدف اعلام جديت و تشديد مبارزه با قاچاقچيان و عرضه كنندگان محصولات دارويي و غذايي غير استاندارد و آشنايي مردم با مضرات اين نوع كالاها با مشاركت دانشگاه علوم پزشكي مازندران و نيروي انتظامي استان در ساري برگزار شد.
  

 

به منظور مقابله وپيشگيري از قاچاق كالاهاي سلامت محور
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal