حوزه ریاست
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1394/05/19 تعداد بازدید : 170
معاون بهداشتي دانشگاه در همايش استاني گراميداشت هفته جهاني شيرمادر :
به مناسبت فرا رسيدن هفته جهاني تغذيه با شيرمادر، همايش استاني با حضور كارشناسان بهداشتي و مسئولان ترويج تغذيه با شيرمادر و مادران موفق در شيردهي در معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران برگزار شد.

به مناسبت فرا رسيدن هفته جهاني تغذيه با شيرمادر و گراميداشت اين هفته، همايش استاني با حضور كارشناسان بهداشتي و مسئولان ترويج تغذيه با شيرمادر و مادران موفق در شيردهي در معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران برگزار شد.

دكتر محسن اعرابي در اين همايش  كه با حضور كارشناسان شير مراكز بهداشتي استان و جمعي از مادران شيرده در سالن مركز بهداشت استان مازندران برگزار شد با بيان مطلب فوق افزود  :بررسي هاي تحقيقاتي نشان مي دهد كه 53 درصد كودكان زير شش ماه كشور بطور انحصاري از شير مادر تغذيه مي كنند و مابقي كودكان تغذيه آنان با شير مصنوعي است .

دكتر اعرابي  با اشاره به شعار امسال سازمان جهاني بهداشت مبني بر حمايت از مادران شاغل براي تغذيه كودكان با شير گفت : حمايت از مادران و فراهم كردن امكانات شير دهي در محيط كار با افزايش مدت تغذيه با شير مادر وسلامت مادر و كودك همراه است .

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران گفت : برغم نياز مادران به حمايت ، روش هايي وجود دارد كه مادران با رعايت آن مي توانند كودكان خود را از اين موهبت الهي محروم نسازند .

رئيس مركز بهداشت استان مازندران به توصيه سازمان جهاني بهداشت مبني بر انحصار تغذيه با شير مادر تا شش ماهگي و پس از آن غذاهاي مكمل تا دو سالگي اشاره كرد و افزود : كاهش مرگ و مير شيرخواران و كودكان از اثرات تغذيه با شير مادر به شمار مي رود .

دكتر اعرابي ادامه داد : متاسفانه برخي مادران شاغل با تجويز والدين و دوستان اقدام به تغذيه كودكشان با شير مصنوعي مي كنند كه اين روند در روزهاي نخست تولد مي تواند خطرناك باشد .

وي گفت: دستگاه گوارش نوزاد تحت تاثير محيط اطراف مي تواند به ميكروب آلوده شود .

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران روش هاي نامناسب تغذيه در دوران شيرخوارگي را از علل مستقيم سوتغذيه در سالهاي اول زندگي برشمرد و ادامه داد : مرگ و مير كودكان و ابتلا آنان به بيماري هاي عفوني از عوارض اين شيوه تغذيه اي است.

وي از تغذيه با شير مادر بعنوان كاهش دهنده عفونت هاي ادراري ، گوارشي ، تنفسي ، كبدي و مننژيت در كودكان برشمرد و افزود : فراهم كردن بسترهاي لازم براي تغذيه شير كودكاني كه مادرانشان شاغل هستند مي تواند كمكي براي كاهش اين نوع بيماري ها در آينده باشد .

 

در اين مراسم دكتر سليماني راد رييس گروه سلامت خانواده در خصوص حقوق مادران شيرده و كودكان و قوانين حمايتي بياناتي و دكتر بابا محمودي قاِم مقام رييس دانشگاه علوم پزشكي مازندران در زمينه حمايت از مادران شيرده از نظر اسلام سخنراني كردند.

گفتني است براساس اعلام سازمان جهاني بهداشت و يونيسف اول تا هفتم آگوست ميلادي مصادف با دهم تا 16 مرداد ماه هفته جهاني شير مادر است  و حمايت از مادران شاغل در تغذيه با شير مادر و پرورش كودك بعنوان شعار امسال هفته جهاني شير مادر نامگذاري شده است.

معاون بهداشتي دانشگاه در همايش استاني گراميداشت هفته جهاني شيرمادر :
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal