حوزه ریاست
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1394/09/04 تعداد بازدید : 168
آغاز طرح ضربتي غربال‌گري پديكولوزيس در مدارس مازندران
معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران از آغاز طرح ضربتي غربال‌گري پديكلوزيس (شپش سر) در مدارس اين استان خبر داد و گفت: اين طرح در تمامي مدارس و به‌طور ويژه در مدارس دخترانه انجام مي‌شود.

دكتر محسن اعرابي امروزبا بيان مطلب فوق گفت : با توجه به افزايش موارد آلودگي به شپش سر (پديكلوزيس) در سطح مدارس استان به‌ويژه مدارس دخترانه كه موجبات نگراني خانواده‌ها و اولياي مدارس را فراهم آورده است، براي كنترل هر چه بهتر و سريع‌تر بيماري، طرح غربال‌گري پديكولوز در مدارس توسط كاركنان شبكه‌هاي بهداشت و درمان آغاز شده است.

وي با بيان اينكه خانواده‌ها در صورت مشاهده آلودگي به شپش بايد به واحدهاي بهداشتي درماني مراجعه و تا تكميل كامل درمان با كارشناسان اين واحدها همكاري كنند، افزود: معلمان نيز نقش بسيار مهمي در بيماريابي مخازن اصلي آلودگي دارند، لذا آموزش راه‌هاي شناسايي آلودگي شپش به اين قشر در دستور كار قرار گرفت.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با تأكيد بر اينكه درمان فردي در آلودگي به شپش حتي با بهترين روش‌ها تاثيرگذار نيست، تصريح كرد: فردي كه به‌ظاهر درمان شده است در صورتي كه در مجاورت و تماس نزديك با يك فرد آلوده به شپش قرار داشته باشد حداكثر تا دو هفته بعد دوباره آلوده مي‌شود، لذا مهم‌ترين اصل در مبارزه با شپش انجام درمان دسته‌جمعي و همگاني و رفع آلودگي از همه لوازمات و وسايل مورد استفاده افراد به‌صورت هم‌زمان است.

دكتر اعرابي با اشاره به اينكه در تمامي موارد آلودگي به انواع شپش اساس درمان متاثر از رعايت دقيق اصول بهداشت فردي، دسترسي و انجام استحمام منظم و امكان تعويض منظم لباس است، خاطرنشان كرد: ضروري است در همه موارد مشاهده آلودگي، مراتب به واحدهاي بهداشتي گزارش و افراد آلوده به بيماري در خانواده و ساير موارد تماس نزديك از قبيل هم‌كلاسي‌هاي او نيز معاينه و درمان شوند.

رئيس مركز بهداشت استان گفت: در درمان آلودگي به انواع شپش بايستي درمان اپيدميولوژيك (شناسايي مخازن، منابع آلودگي از طريق بررسي اعضاي خانواده و موارد تماس و درمان دسته‌جمعي آنها) به‌عنوان زيربناي عملكرد كنترلي مورد توجه قرار گيرد و در اين درمان ضروري است شانه، برس، كلاه، روسري، بالش، ملحفه و ساير وسايل شخصي كه در انتشار آلودگي نقش دارند نيز از نظر انهدام رشك و شپش اقدام و مورد توجه قرار گيرند.

وي با بيان اينكه افراد درمانشده يك هفته بعد از درمان اوليه بايد بار ديگر مورد درمان قرار گيرند، افزود: در آموزش و مراقبت افراد آلوده به‌ويژه دانش‌آموزان بايد به مسائل رواني و اجتماعي فرد آلوده و خانواده وي توجه و از هر گونه توهين و آزار رواني پرهيز شود.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با تاكيد بر اينكه رعايت بهداشت فردي مهم‌ترين تاثير در پيشگيري از آلودگي به شپش را دارد، تصريح كرد: شست‌وشوي مرتب سر با صابون و شامپو و آب گرم تعداد شپش بالغ را كاهش مي‌دهد، شانه‌ كردن موهاي سر در روز به دفعات مختلف، شست‌وشوي منظم وسايل شخصي همچنين پرهيز از تماس با لوازم شخصي و لباس‌هاي افراد آلوده مي‌تواند اين بيماري را درمان كند.

دكتر اعرابي بيان كرد: از پزشكان خانواده شهري نيز در برخورد با موارد آلوده و يا ارجاع شده، درخواست‌ كرديم تا گزارشات هفتگي همه موارد شناسايي شده و درمان‌هاي انجام‌شده را به مركز مجري پزشك خانواده شهري اعلام كنند تا پيگيري صحت درمان موارد شناسايي شده، يك تا دو هفته پس از درمان صورت بگيرد.

وي ادامه داد: آموزش صحيح اقدامات درماني، محيطي و رعايت اصول بهداشت فردي در پيشگيري از پديكلوزيس نيز بايد از سوي پزشكان به خانواده افراد مبتلا گوشزد شود، همچنين انجام معاينه همه اعضاي خانواده فرد مبتلا و درمان دسته‌جمعي آنها ضرورت دارد.

رئيس مركز بهداشت استان مازندران با اشاره به امكان عود و عفونت دوباره در موارد آلوده ارجاع داده شده از مدارس يا شناسايي‌شده توسط پزشك خانواده و افراد خانواده، تصريح كرد: براي تكميل پروسه درمان بايد به فاصله سه‌ماه يك‌بار تا يك‌سال پس از ابتلا، بررسي دوباره وضعيت بيماران درمان‌يافته انجام شود.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با تأكيد بر اينكه گزارش فوري (تلفني) موارد مبتلا به شپش بدن بايد به واحد بيماري‌هاي واگير مركز بهداشت شهرستان اطلاع داده شود، افزود: در اين مورد نيز معاينه همه اعضاي خانواده افراد مبتلا و درمان دسته‌جمعي آنها بايد از ضروريات باشد.

دكتر اعرابي در پايان گفت: پزشكان خانواده مي‌توانند در صورت تحويل دارو از سوي مراكز مجري، آن را به‌طور رايگان در اختيار مبتلايان زير پوشش قرار دهند و در صورت نياز به داروي بيشتر، نسخه آن را بنويسند تا مراجعان از داروخانه‌هاي سطح شهر تامين كنند.

آغاز طرح ضربتي غربال‌گري پديكولوزيس در مدارس مازندران
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal