حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1395/02/05 تعداد بازدید : 38
ديابت يك بيماري مادام‌ا‌لعمر است كه مي‌تواند با تغيير شيوه زندگي و درمان‌هاي پزشكي كنترل شود
معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با بيان مطلب فوق افزود : طبق آمارهاي اعلام شده از سوي سازمان بهداشت جهاني در حال حاضر حدود...

معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با بيان مطلب فوق افزود : طبق آمارهاي اعلام شده از سوي سازمان بهداشت جهاني در حال حاضر حدود 350 ميليون نفر در جهان مبتلا به ديابت بوده و پيش بيني مي‌شود ظرف20 سال آينده اين عدد دو برابر شود.

وي افزود: براساس گزارش سال 20، ديابت علت اصلي مرگ 1.5 ميليون نفر در جهان بوده كه 80 درصد از اين مرگ‌ها در كشورهاي با درآمد متوسط و كم درآمد اتفاق مي‌افتد و پيش بيني مي‌شود تا سال 2030 ديابت هفتمين علت مرگ در جهان باشد.

دكتر سعيدي اظهار كرد: طبق آخرين بررسي كه در ايران انجام شده شيوع ديابت در كل جمعيت كشور،دو تا سه درصد و در افراد بالاي 30 سال، حدود 7 درصد برآورد شده است.

وي بيان كرد: علاوه بر كاهش كيفيت زندگي بيماران و افزايش مرگ و مير ناشي از اين بيماري، هزينه‌هاي مستقيم درمان و از كارافتادگي و خسارت‌هاي اقتصادي حاصل از آن، بار مالي سنگيني را بر بيماران، نظام سلامت و اقتصاد ملي تحميل مي‌كند.

معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي مازندران عنوان كرد: تلاش براي پيشگيري، تشخيص و درمان بيماران و نيز ترويج خود مراقبتي و كنترل بيمار به منظور جلوگيري از بروز عوارض ناشي از ديابت نظير آسيب به قلب و عروق، چشم، اعصاب، كليه و قطع عضو و يا دياليز ناشي از آن بسيار حائز اهميت است.

وي ادامه داد: براي اغلب افراد مبتلا به ديابت، چند ماه اول پس از تشخيص با تغييرات روحي همراه است، بهتر است بيماران تا آنجا كه ممكن است اين زمان را به يادگيري مراقبت‌هاي مرتبط با ديابت به عنوان مثال چگونگي انجام تست قند خون خود، تنظيم نوبت‌هاي ويزيت پزشك، آموزش نحوه تزريق انسولين و يا مصرف صحيح ساير داروها، آشنايي با علائم افت قند خون و نحوه مديريت آن، و ... به عنوان بخشي عادي از زندگي بپردازند و علاوه بر آن، از پزشك يا داروساز خود در مورد منابع پشتيباني پزشكي و روحي رواني، شامل عضويت در انجمن ديابت، شركت در كلاس‌هاي گروهي، ويزيت توسط متخصص تغذيه و مددكار اجتماعي، و ديگر منابع آموزشي مانند كتب، وب‌سايت‌ها، و مجلات معتبر راهنمايي بخواهند.

وي افزود: درمان ديابت شامل رعايت رژيم غذايي مناسب، ورزش، داروهاي خوراكي ضد ديابت و تزريق انسولين است كه بسته به شدت بيماري، انتخاب شيوه درماني‌ متفاوت بوده و استفاده از داروهاي ضد ديابت خوراكي و انسولين‌ها به تنظيم سطح قند خون كمك مي‌كند.

دكتر سعيدي با تاكيد بر اينكه نبايد از اهميت پيروي از يك رژيم غذايي صحيح تحت نظر متخصصين تغذيه غافل شد، گفت: لازم است رژيم غذايي روزانه بيمار ميزان كالري ثابتي داشته باشد تا از نوسانات سطح قند خون جلوگيري شود.

وي ادامه داد: ضروري است بيماران مصرف كننده داروهاي ضد ديابت، علائم افت قند خون را به خوبي بشناسند و براي رفع اين مشكل، همواره مواد قندي به همراه داشته باشند.

معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي مازندران تصريح كرد: بيماران دريافت كننده انسولين بايد در مورد نوع انسولين دريافتي و نحوه صحيح و دقيق مصرف آن آگاهي كامل داشته باشند و در هنگام دريافت داروها از داروساز بخواهند نحوه صحيح نگهداري، آماده‌سازي و تزريق انسولين را به انها آموزش دهد.

وي افزود: تمامي انواع انسولين بايد پيش از باز شدن در دماي يخچال (8-2 درجه سانتي گراد) نگهداري شوند، اما پس از باز شدن تا 28 روز در دماي اتاق به دور از نور، رطوبت و گرما قابل نگهداري هستند.

دكتر سعيدي گفت: هرگز نبايد انسولين ها را در فريزر و در معرض يخ زدگي قرار داد و چنانچه از انسولين NPH استفاده مي كنيد، به هيچ وجه آن را محكم تكان ندهيد، زيرا ساختار انسولين و تاثيرات آن از بين مي‌رود.

وي با بيان اينكه اگر در ويال انسولين رگولار خود توده‌هاي كريستالي و يا كدورتي مشاهده شد بايد از مصرف آن خودداري كرد، افزود: تاريخ انقضاي نوشته شده روي ويال يا قلم انسولين را بررسي شود.

معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با بيان اينكه از قراردادن انسولين در مجاورت آفتاب يا حرارت يا بردن دارو زير آب گرم اكيداً خودداري شود، اظهار كرد: قبل از تزريق، اجازه دهيد دماي انسولين به دماي اتاق برسد تا درد ناشي از تزريق كاهش يابد و براي تسريع اين كار مي‌توانيد قلم يا ويال انسولين را با با مالش دست‌ها گرم كنيد.

 وي ادامه داد: بايد محل تزريق انسولين را انتخاب شود و تزريق انسولين به صورت زيرجلدي (زيرپوستي) در محلي كه ميزان مناسبي از چربي زير پوست وجود دارد، صورت پذيرد. بهترين مكان‌ها براي تزريق انسولين، شكم، بالاي بازو، جلو و اطراف ران‌ها مي باشند. ضروري است در هر بار تزريق، موضع تزريق را تغيير دهيد تا از ايجاد توده‌هاي چربي در زير پوست و اختلال در جذب به هنگام انسولين جلوگيري شود. با اين وجود، به دليل تفاوت در ميزان جذب انسولين از بازوها، ران ها و شكم، ترجيحاً تمامي دفعات تزريق در نقاط مختلف يك اندام صورت پذيرد.

 دكتر سعيدي عنوان كرد: در دهه اخير اشكال دارويي جديدي از انسولين به صورت قلم هاي آماده‌ي تزريق وارد بازار دارويي كشور شده‌اند كه به دليل سهولت استفاده و تزريق آسان، تعيين دقيق‌تر دوز دارو، و درد كمتر در موضع تزريق مورد استقبال پزشكان و بيماران قرار گرفته استوي افزود: خوشبختانه در حال حاضر اغلب انواع قلم‌هاي انسولين تحت پوشش بيمه قرار گرفته اند. معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي مازندران گفت: برگزاري كمپين در استان براي عموم مردم، برگزاري سمينارهاي آموزشي در مدارس استان، برگزاري سمينارهاي آموزشي براي گروه پزشكي، تهيه، تدوين و توزيع پمفلت‌هاي آموزشي با عنوان غلبه بر ديابت و .... از جمله اقدامات اين معاونت با مشاركت دانشكده داروسازي در راستاي اطلاع رساني در حوزه بيماري ديابت است.

ديابت يك بيماري مادام‌ا‌لعمر است كه مي‌تواند با تغيير شيوه زندگي و درمان‌هاي پزشكي كنترل شود
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal